رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا خبر داد:

گرم شدن هوا در نیمه شرقی کشور

سازمان هواشناسی کشور نسبت به احتمال آبگرفتگی معابر در ۴ استان طی امروز و خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا در ۹ استان هشدار داد.
کد خبر: ۱۴۰۸۰۹۸

به گزارش جام جم آنلاین، سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار زردرنگ از سامانه بارشی و ناپایداری‌های محلی، رگبار باران، رعدوبرق، در مناطق مستعد تگرگ، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با گردوخاک و کاهش محسوس دما در نواحی شمال شرق کشور خبر داد.

این وضعیت جوی در روز سه‌شنبه (۲۶ اردیبهشت) در خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان و شرق مازندران رخ می‌دهد.

براثر این مخاطرات احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها، صاعقه، تگرگ، رخداد مه و کاهش دید، احتمال بارش برف در ارتفاعات شمال شرق کشور وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور برای کاهش آسیب‌های احتمالی اجتناب از اسکان در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها را توصیه می‌کند.

خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا در ۹ استان

این سازمان در ادامه این هشدار نسبت به افزایش گرادیان فشاری در سطح زمین و وزش باد نسبتا شدید تا شدید، در نواحی مستعد گردوخاک و کاهش کیفیت هوا نیز هشدار داده است.

این وضعیت جوی از روز سه‌شنبه (۲۶ اردیبهشت) در فارس، هرمزگان، کرمان، سمنان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب تهران، قم و شمال مرکزی تا ظهر روز چهارشنبه (۲۷ اردیبهشت) در شمال سیستان و بلوچستان و شرق کرمان مورد انتظار است.

براثر این مخاطرات جوی احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها، سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا دور از انتظار نخواهد بود.

سازمان هواشناسی کشور برای کاهش مخاطرات ناشی از این وضعیت احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال را لازم می‌داند.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند.

این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد.

از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها