سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به بیماری تب کریمه‌کنگو در کشور اعلام کرد: مردم توصیه های بهداشتی در رابطه با تب کریمه کنگو را رعایت کنند. تا امروز ابتلای ۵ نفر به تب کریمه کنگو گزارش شده است.
کد خبر: ۱۴۰۷۹۵۰

به گزارش جام جم آنلاین، امین اسدی، مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرکل روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور در رابطه با تب کریمه کنگو گفت : بنا بر اعلام وزارت بهداشت و درمان 5 نفر از هموطنانمان به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شده اند.

اسدی با بیان اینکه شرایط تشخیص و درمان بیماری تب کریمه کنگو در کشور مهیا شده، افزود: تب کریمه کنگو بیماری مشترک بین انسان و دام است که در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی، انسان مبتلا خواهد شد.

وی اظهار داشت: این بیماری با رعایت اصول بهداشتی مذکور شامل حذف کنه ناقل بیماری از طریق سمپاشی و حمام دادن دام ها و سمپاشی و ضدعفونی اماکن دامی طبق نظر دامپزشکی، خودداری از له کردن کنه با دست یا روی بدن دام، خودداری از تماس غشاهای مخاطی بدن (نظیر چشم و دهان ) با ترشحات و خون دام آلوده، خودداری کنند.

وی افزود: همچنین از کشتار دام در محل های غیرمجاز خودداری کنند و گوشت مورد نیاز از محل های مطمئن و تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند؛ نگهداری گوشت تازه دام به صورت کامل به مدت 24 ساعت در در مای 2 تا 4 درجه سانتیگراد( دمای یخچال) برای جلوگیری از ابتلای به این بیماری ضروری است.

اسدی گفت: روش های حفاظت شخصی در تماس با ترشحات و خون حیوان (پوشیدن دستکش، لباس بلند، چکمه، ماسک و عینک)، اجتناب از خوردن جگر خام ونیم پخته قابل کنترل است.

به گفته مشاور معاون وزیر جهادکشاورزی، ویروس در برابر حرارت حساس است بنابراین پختن گوشت باعث از بین رفتن آن می شود.

وی افزود: تولیدکنندگان و افرادی که در کشتارگاه‌ها و مراکز بسته‌بندی کار می‌کنند، در صورت ایجاد هرگونه زخم یا جراحت جلدی در حین کشتار و با بروز علائم بیماری، سریعا به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها