مشاور قرارگاه مرکزی مهارت‌ آموزی ستادکل نیروهای مسلح:

فقط ۱۴درصد از سربازان ماهر وام اشتغالزایی دریافت کردند!

مشاور قرارگاه مرکزی مهارت‌ آموزی ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه ۶هزار و ۷۶۰۰ نفر (۱۴درصد) از سربازان واجد شرایط توانستند وام اشتغالزایی را دریافت کنند، گفت: فعلاً خبری از ثبت‌ نام جدید نداریم.
کد خبر: ۱۴۰۷۰۳۱

به گزارش جام جم آنلاین، سال گذشته پیرو اطلاع قرارگاه مهارت‌ آموزی کارکنان نیروهای مسلح در خصوص اختصاص وام اشتغالزایی به سربازان ماهر، 62 هزار و 680 سرباز در سامانه ثبت‌نام کردند، البته به‌دلیل استقبال زیاد، ثبت‌نام متوقف شد تا افرادی که ثبت‌نام کردند بررسی و آنهایی که واجد شرایط هستند به بانک‌ها معرفی شوند.

سردار موسی کمالی، مشاور قرارگاه مرکزی مهارت‌ آموزی ستادکل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با تسنیم در همین رابطه اظهار کرد: از تعداد 62 هزار و 680 متقاضی 47 هزار و 515 نفر واجد شرایط بودند که در مرحله اول 18 هزار و 656 نفر به بانک‌های عامل معرفی شدند.

به‌ گفته مشاور قرارگاه مرکزی مهارت‌ آموزی ستادکل نیروهای مسلح از کل واجدین شرایط تنها 14 درصد (چیزی حدود 6 هزار و 700 نفر) توانستند تا پایان سال 1401 وام 120 تا 150 میلیونی را که 5 تا 7 ساله بود، دریافت کنند و باقی افراد همچنان نتوانستند وام را دریافت کنند!

وی درباره عدم پرداخت وام به بقیه متقاضیان گفت: متأسفانه در این رابطه بعضی از بانک‌ها همکاری نکردند و روند پرداخت وام به تعویق افتاد.

تکلیف باقی افراد که واجد شرایط هستند اما هنوز نتوانستند وام اشتغالزایی را دریافت کنند، چه می‌شود؟

کمالی در پاسخ این سؤال که تکلیف باقی افراد که واجد شرایط هستند اما هنوز نتوانستند وام اشتغالزایی را دریافت کنند، چه می‌شود، گفت: بانک مرکزی در همین راستا مجوزی صادر کرده است که تا پایان خرداد براساس اعتبارات قبلی، این وام به سربازان واجد شرایط پرداخت شود اما متأسفانه در زمان حاضر با وجود اینکه حدود 40 روز از سال جدید گذشته است هنوز بانک‌ها ادعا می‌کنند که این بخشنامه به دستشان نرسیده است!

به‌گفته مشاور قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی ستادکل نیروهای مسلح، این قرارگاه همچنان پیگیر است تا بتواند در همین یک ماه و نیم باقی‌مانده تعدادی دیگر از افراد واجد شرایط را به بانک‌ها معرفی کند تا وام به آنها تخصیص داده شود.

وی خاطرنشان کرد: طبق مصوبه مجلس 2 هزار میلیارد تومان امسال در بودجه در نظر گرفته شده است اما دولت باید آیین‌نامه نحوه تخصیص این اعتبار را از طریق نهادهای مربوطه ارائه دهد تا در هزینه‌کرد آن مشکلی پیش نیاید البته از وزارتخانه‌های ذی‌ربط و بانک مرکزی پیگیر هستیم تا این آیین‌نامه سریعتر ابلاغ شود.

کمالی تأکید کرد: نکته مهم این است که فعلاً ثبت‌نام جدید برای دریافت وام اشتغالزایی نخواهیم داشت و همان افرادی که در سال گذشته ثبت‌نام کردند و واجد شرایط بودند و پرونده‌شان آماده است در اولویت قرار می‌گیرند.

مشاور قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی ستادکل نیروهای مسلح در پایان گفت: البته اگر رقمی که برای این وام تخصیص داده شده است تا 5 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند (که البته بعید می‌دانیم) شاید ثبت‌نام جزئی داشته باشیم.

بر اساس این خبر، سال گذشته بود که خبری تحت عنوان اینکه به سربازان ماهری که گواهی مهارت را در دوره‌های مهارت‌آموزی گرفته باشند وام اشتغالزایی از طریق کارگروه اشتغال‌زایی استانداری‌ها تخصیص داده می‌شود، البته قرار بر این بود که این وام به‌صورت قرض‌الحسنه باشد، به همین دلیل در سال گذشته در تبصره 16 قانون بودجه حدود 5 هزار میلیارد برای پرداخت وام برای سربازان ماهر منقضی‌خدمت پیش‌بینی شده بود.

قرارگاه ستادکل نیروهای مسلح برای تخصیص این وام به سربازان سامانه‌ای را در پلیس +10 راه‌اندازی کرد تا افراد واجد شرایط بتوانند از طریق این سامانه ثبت‌نام کنند. در همان مرحله اول ثبت‌نام تخصیص وام حدود 62 هزار و 680 سرباز در سامانه ثبت‌نام کردند و البته به‌دلیل استقبال زیاد ثبت‌نام متوقف شد تا افراد بررسی و آنهایی که واجد شرایط هستند به بانک‌ها معرفی شوند.

در قانون بودجه تبصره 16 پیش‌بینی شده بود که برای این کار دولت باید یک سامانه را پیش‌بینی کند تا مدیریت پرداخت وام از این طریق انجام شود اما به‌خلاف اینکه ستادکل آماده پرداخت وام بود، دولت این سامانه را در دی ماه سال گذشته تحویل داد. از سوی دیگر بایستی آیین‌نامه اجرایی، ضوابط اجرایی و مجوزهای لازم از سوی وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی صادر می‌شد که این مجوزها هم از آذرماه صادر و به رده‌ها ابلاغ شد و در نتیجه ستادکل از نیمه دوم دی ماه و اوایل بهمن توانست کار را شروع کند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها