مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه دامپزشکی کشور:

حلال فراتر از صنعت است

طرح واکسیناسیون رایگان طاعون نشخوارکنندگان در  ۴ میلیون راس دام سبک  در استان آغاز شد.
کد خبر: ۱۴۰۶۹۶۳

جام جم آنلاین - خوزستان،  مدیرکل دامپزشکی خوزستان اظهار کرد: در راستای حفظ و حراست از جمعیت دامی استان و با هدف کنترل و ایجاد ایمنی دام‌های سبک (گوسفند و بز ) علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک (PPR)؛ عملیات اجرای طرح سراسری واکسیناسیون علیه این بیماری در سطح استان با اولویت دام‌های کوچ‌رو و عشایری و پوشش حداکثری آغاز شد.

ناصر عسکری فرد اضافه کرد: پیش‌بینی می شود در این طرح که به مدت ۶۰ روز اجرا می‌شود از ۱۶ اردیبهشت لغایت ۱۶ تیرماه بالغ بر ۴میلیون راس دام سبک ( با پوشش ۹۵ درصدی ) تحت پوشش واکسیناسیون رایگان قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در قبال واکسیناسیون هیچ مبلغی از دامدار اخذ نمی شود و عملیات مایه کوبی به صورت کاملا رایگان انجام می شود، اظهار داشت: هزینه اجرای این طرح بزرگ ،تامین واکسن و انجام عملیات واکسیناسیون توسط سازمان دامپزشکی کشور در قالب بخش دولتی و استفاده از توان بخش خصوصی در قالب خرید خدمت تامین می‌شود.

عسکری فرد تصریح کرد: زمینه‌سازی شرایط لازم برای ریشه‌کنی بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک درطی سالهای آینده در استان از جمله مهمترین اهداف اجرای این طرح است.

وی از دامداران، دامپروران، روستائیان و عشایر استان خواست در راستای پوشش حداکثری واکسیناسیون با اکیپ‌های مایه کوبی دامپزشکی همکاری کنند و عشایر قبل از کوچ نسبت به واکسیناسیون اقدام نمایند تا در مناطق ییلاقی دچار مشکل نشوند.

طاعون نشخوار کنندگان کوچک یک بیماری ویروسی بسیار واگیر گوسفند و بز است که قابل انتقال به انسان نیست و صرفا نشخوارکنندگان کوچک را درگیر می‌کند و به علت تلفات بالایی که در گله ایجاد می‌نماید از بعد اقتصادی بسیار حائز اهمیت است.

این بیماری با شروع ناگهانی تب، ریزش ترشحات از چشم و بینی، زخم دهان، تنگی نفس، اسهال بد بوو سرفه بروز می کند و موثرترین راه کنترل این بیماری انجام واکسیناسیون است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها