سه هزار و 193 ماموریت توسط اورژانس یزد در ایام نوروز

یزد- رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزدگفت: اورژانس استان با 27 پایگاه شهری و 28 پایگاه جاده ای از فعال ترین بخشهای دانشگاه علوم پزشکی در ایام نوروز بود که از مجموع 11 هزار تماس با سامانه این سازمان در ایام نوروز، سه هزار و 193 مورد آن منجر به ماموریت شد.
کد خبر: ۱۴۰۴۲۱۹
نویسنده کاظم صادقپور

به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین یزد، سید مهدی هاشمی  در نشست با خبرنگاران که در محل سالن باقرالعلوم این دانشگاه برگزار شد، ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته دانشگاه در تعطیلات نوروزی اظهار داشت: امسال با برنامه ریزی خوبی که از قبل از ایام نوروز در دانشگاه صورت گرفته بود، خدمات بسیار خوبی در زمینه بهداشت و درمان و اورژانس پیش بیمارستانی با کمترین تنش و مشکل به شهروندان و میهمانان نوروزی ارائه شد.

وی گفت: در ایام نوروز 2 هزار و 17 مورد عمل جراحی در استان انجام شد که 14 مورد آن مربوط به عمل قلب بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد شرکت در مراسم تحویل سال جدید در بیمارستان شهید صدوقی، بازدید از مراکز مختلف درمانی و پزشکی، تشدید نظارت بر مراکز تهیه و عرضه مواد غذایی و اماکن ارائه خدمات عمومی در  ایام نوروز و دیدار با خانواده شهدا را از جمله اقدامات صورت گرفته توسط مسئولان دانشگاه در نوروز امسال ذکر کرد.

هاشمی افزود: در ایام نوروز 176 هزار خدمت به بیش از 40 هزار نفر تنها توسط تیم سلامت انجام شد و در این ایام مراکز درمانی و  تیم های سلامت استان فعال بودند و به تمام بیماران خدمات لازم را ارائه دادند.

وی از انجام 15 ماموریت توسط اورژانس هوایی استان در ایام نوروز خبر داد و افزود: از مجموع این ماموریتها تعداد 9 مورد مربوط به حوادث ترافیکی، 4 مورد مربوط به حوادث غیر ترافیکی و یک مورد در رابطه با انتقال مادری باردار به مرکز درمانی بود.

وی گفت: حدود  240 متخصص پزشکی در ایام تعطیل مشغول به فعالیت بودند و در این زمینه  کسب رتبه سوم کشور از حیث خدمات ارائه شده در این بخش را بدست آوردیم و در سال گذشته استان یزد رتبه اول اهدای عضو را کسب کرد و امسال نیز در ایام نوروز دو مورد اهدای عضو و یک مورد پیوند کبد موفق در استان انجام شد.

هاشمی افزود: هم اکنون پیوند کبد و کلیه در داخل استان انجام می شود  و در آینده نزدیک نیز عمل پیوند قلب را نیز در دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی انجام خواهیم داد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: در ایام نوروز 14 هزار و 509 بازدید طی 20 روز از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی استان انجام شد و 583 مورد بازدید میدانی بهداشتی نیز از مراکز اقامتی مسافران نوروزی صورت گرفت.

هاشمی گفت: 805 مورد نمونه برداری از مواد غذایی عرضه شده عمومی و هفت هزار و 170 کلر سنجی آب آشامیدنی از دیگر اقدامات صورت گرفته توسط پرسنل بهداشت و درمان استان یزد بود و همچنین در این ایام 14 هزار و 609 مورد سنجش موادغذایی با تجهیزات پرتابل انجام شد.

وی با بیان اینکه یزد قطب درمان در کشور است افزود: یکی از معیارهای قطب درمان بودن این است که علاوه بر اینکه مردم بومی نیازمند مراجعه به سایر مناطق جهت درمان نیستند بلکه از دیگر مناطق کشور نیز جهت دریافت خدمات به یزد مراجعه می کنند.

هاشمی اظهار داشت: البته این قطب بودن علاوه بر مزایای آن، به دلیل برخی کمبودها در حوزه گردشگری سلامت باعث برخی چالش ها و مشکلات است که امیدواریم در کنار رونق اقتصادی به استان شاهد کاهش مشکلات ناشی از آن با همکاری سایر بخشهای متولی در این حوزه باشیم.

اختصاص سهمیه مازاد دارو با توجه به مراجعه بیماران غیربومی

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به کمبود برخی از اقلام دارویی در سطح داروخانه های استان یزد گفت: برخی کمبودها به صورت مقطعی است و برخی هم مربوط به داروهای وارداتی است که برای مدیریت هر دوتمهیدات لازم برنامه ریزی و اجرایی می شود.

بهروز حیدری افزود: کمبود بعضی از داروها به دلیل مصرف نامتناسب اتفاق می افتد به طور مثال در اسفندماه سال گذشته 277 هزار سرم وارد استان شد که 160 هزار مورد در بالاترین سطح موردنیاز بیمارستانهاست و مابقی وارد داروخانه های استان شده که نسبت به جمعیت استان بیشتر از نیاز بوده است.

وی از پیگیری موضوع اختصاص سهمیه مازاد دارو به استان با توجه به مراجعه بیماران غیربومی به یزد گفت: این موضوع هم اکنون در دستور کار دبیرخانه شورای تامین استان قرار گرفته است.

خدمات درمانی را عادلانه در سطح استان توزیع می کنیم

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد در این جلسه ارائه خدمات به مناطق محروم را ازجمله اولویتهای اجرایی دانست و اظهار داشت: خدمات درمانی را عادلانه در سطح استان توزیع می کنیم.

سید کاظم رضوی در خصوص کمبود تخت بیمارستانی استان یزد گفت: به نسبت استاندارد کشوری استان کمبود تخت بیمارستانی ندارد و در حال حاضر کمبود تجهیزات و پرسنل از جمله دغدغه های حوزه درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد است.

وی از افزایش سهمیه مناطق محروم استان به لحاظ حضور متخصص خبر داد و گفت: هم اکنون سهمیه متخصص در این شهرستانها بیش از استانداردهای کشوری است.

رضوی افزود: استان یزد بالاترین سرانه پزشک نسبت به جمعیت را پس از استانهای تهران و اصفهان دارد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها