اعلام همبستگی مسلمانان مسکو با مردم فلسطین

مسلمانان پایتخت روسیه در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و همگام با آزادیخواهان در جهان و کشورهای اسلامی با حضور در مسجد جامع مسکو، همبستگی خود را با مردم فلسطین اعلام و جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.
کد خبر: ۱۴۰۳۹۸۹

به گزارش جام جم آنلاین، این آیین روز جمعه ۲۵ فروردین ماه ۱۴۰۲ با حضور پرشور مسلمانان مسکو و شرکت سفرا و دیپلمات هایی از کشورهای اسلامی برگزار شد.

در این آیین، سفرا و نمایندگان تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران، فلسطین، یمن، اردن، ترکیه، عمان، سوریه، سودان، موریتانی، پاکستان و بنگلادش و دیپلمات های ارشد از مالزی، افغانستان، عراق، الجزایر، مراکش، اندونزی و قرقیزستان حضور داشتند.

مفتی روسیه: جنایات اسرائیل متوقف شود

مفتی شیخ «راویل عین الدین» رئیس اداره دینی مسلمانان و رئیس شورای مفتیان روسیه در سخنانی در این آیین با اشاره به نامگذاری روز جهانی قدس از سوی امام خمینی گفت: این روز، یادآوری است که نیروهای بین المللی برای صیانت از مقدسات در مسجد الاقصی و دفاع از حقوق مردم فلسطین انسجام داشته باشند و راهکارها برای حل و فصل مشکلات این مردم مظلوم پیگیری شود.

وی با بیان اینکه مکان های مقدس در مسجد الاقصی مربوط به ادیان الهی اسلام، مسیحیت و یهود است، گفت: حقوق همه مومنان و مذاهب باید در این مکان مقدس رعایت شود اما با اقدامات اسرائیل، احساسات مسلمانان جهان جریحه دار شده است.

رئیس اداره دینی مسلمانان روسیه افزود: نیروهای تندرو و افراطی، مومنان مسلمان را در این مسجد هتک حرمت می کننند، اموال مسجد را تخریب و به سالمندان و زنان حمله می کنند؛ باید این جنایات متوقف شود و مسلمانان دسترسی آزادانه ای به مقدسات اسلامی داشته باشند.

سلامی از مسکو به مردم فلسطین

کاظم جلالی سفیر و نماینده تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز در سخنانی در این آیین با اشاره به اینکه روز جهانی قدس به ابتکار امام خمینی شکل گرفت و به نماد همدلی و وحدت جهان اسلام در قبال موضوع فلسطین تبدیل شده است، گفت: امروز مسأله فلسطین، فقط مسأله عربی و مسأله اسلامی صرف نیست، بلکه مسأله بشریت است.

وی یاد و خاطره شهدای مقاومت را گرامی داشت و ادامه داد: امروز جنایاتی در سرزمین های اشغالی اتفاق می افتد که دل همه انسان ها را فارغ از مذهب و دین به درد می اورد و نام رژیم صهیونیستی با شکنجه، کشتار، کودک کشی و دیگر جنایات در هم آمیخته است.

سفیر ایران در مسکو با انتقاد از سکوت مجامع بین المللی در قبال جنایات رژیم اشغالگر قدس گفت: برخی جوامع بشری بر خلاف ادعاهای حقوق بشری، درباره دردها و آلام ملت فلسطین سکوت کرده اند و با این وجود، امروز رژیم صهیونیستی با مشکلات بسیار زیادی در داخل روبرو است.

سخنان سفیر جمهوری اسلامی ایران با تکبیر و تأیید مسلمانان حاضر در این آیین همراه شد.

در این آیین همچنین سفیران کشورهای فلسطین، اردن و ترکیه سخنانی ایراد کردند.

منبع: ایرنا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها