بیانیه مشترک عربستان و سوریه برای از سرگیری روابط دیپلماتیک

عربستان سعودی در بیانیه مطبوعاتی مشترک که در پایان سفر وزیر خارجه سوریه به ریاض منتشر شد از آغاز مجدد روابط دیپلماتیک بین دو کشور استقبال کرد.
عربستان سعودی در بیانیه مطبوعاتی مشترک که در پایان سفر وزیر خارجه سوریه به ریاض منتشر شد از آغاز مجدد روابط دیپلماتیک بین دو کشور استقبال کرد.
کد خبر: ۱۴۰۳۸۶۰

به گزارش جام جم آنلاین، وزارت خارجه عربستان با صدور بیانیه‌ای از توافق با سوریه برای شروع به کار اماکن دیپلماتیک متقابل در دمشق و ریاض خبر داد و اعلام کرد: «دمشق و ریاض از آغاز روند از سرگیری خدمات کنسولی و آغاز دوباره پروازهای بین دو کشور استقبال می‌کنند».

بر اساس گزارش وزارت خارجه عربستان،دو طرف درباره گام‌های لازم برای دستیابی به یک راه‌حل سیاسی جامع برای بحران سوریه بحث و گفت‌وگو کردند.

در بیانیه مشترک ریاض و دمشق آمده است: «سوریه و عربستان سعودی از روند از سرگیری خدمات کنسولی و فعالیت‌های دیپلماتیک استقبال می‌کنند».

دو طرف همچنین درباره کمک به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و ازسرگیری نقش طبیعی آن در جهان عرب گفت و گو کردند.

در بیانیه مطبوعاتی مشترک وزیران خارجه عربستان و سوریه آمده است که دو طرف بر اهمیت ارتقای امنیت و مبارزه با تروریسم در همه اشکال و سازمان‌های آن و تقویت همکاری در مبارزه با قاچاق و تجارت مواد مخدر و ضرورت حمایت از نهادهای دولت سوریه برای گسترش کنترل آن‌ها بر سرزمین‌های این کشور جهت پایان دادن به حضور شبه نظامیان مسلح در آنجا و مداخله خارجی در امور داخلی سوریه تاکید کردند.

فیصل المقداد نیز از تلاش‌های انجام شده توسط عربستان سعودی برای پایان دادن به بحران سوریه و ارائه کمک‌های بشردوستانه و امدادی به زلزله‌زدگان این کشور قدردانی کرد.

وزیر خارجه سوریه همچنین در عربستان تلاش‌های انجام شده برای تسهیل بازگشت آوارگان سوری به وطنشان را بررسی کرد. رسیدن کمکهای بشردوستانه به مناطق متضرر از زلزله در سوریه از دیگر محورهای مذاکرات المقداد با مقامات سعودی اعلام شده بود.

این درحالی است که خبرگزاری رسمی سعودی روز گذشته از ورود فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه به جده خبر داد.

رسانه‌های مختلف اعلام کرده بودند که المقداد قصد دارد در گفتگو با مقامات سعودی تلاشها برای رسیدن به راه حل سیاسی برای بحران سوریه را بررسی خواهد کرد، راه حلی که به حفظ وحدت و یکپارچگی و امنیت و ثبات این کشور منجر شود.

این اولین دیدار وزیر خارجه سوریه از عربستان پس از گذشت یک دهه از جنگ جهانی علیه سوریه به شمار می‌رود که ریاض هم در ائتلاف ضد سوری طی جنگ حضور داشت.ریاض از سال 2011 میلادی روابط خود را با دمشق قطع کرد، در پی جنگ تروریستی علیه سوریه و تحرکات گروه‌های تروریستی و اقدامات جنایتکارانه آنها، ناامنی و بی ثباتی این کشور را فرا گرفت.

پیش از این منابع آگاه به اسپوتنیک اعلام کرده بودند که عربستان در نظر دارد که کنسولگری خود در دمشق را بعد از ماه مبارک رمضان بازگشایی کند.

این منابع اعلام کردند که میانجیگری روسی و اماراتی به رفع موانع میان دو کشور عربی منجر شده است و احتمال داده می‌شود که کنسولگری عربستان در دمشق پس از عید فطر بازگشایی شود.

این منابع افزودند که اقدامات برای ازسرگیری باب دیپلماسی رسمی میان سوریه و عربستان پس از تلاش‌های بین المللی و عربی در این راستا در جریان است.

این منابع آگاه همچنین تأکید کردند که بعد از عید فطر قرار است وزیر خارجه عربستان به دمشق سفر کند و در سفر خود بازگشایی سفارت عربستان در دمشق را رسماً اعلام کند.

«فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان سعودی پیش از این اعلام کرده بود که کشورهای عربی به این جمع‌بندی رسیده‌اند که انزوای سوریه فایده‌ای ندارد وبرای حل مسائل این کشور به خصوص مسائل انسانی لازم است با سوریه مذاکره شود./تسنیم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها