ببینید | خاندوزی: نرخ رشد نقدینگی به کمترین میزان در چهار سال گذشته رسید

سخنگوی اقتصادی دولت از ثبت رشد ۳۰ درصدی نقدینگی در ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: به این ترتیب میزان رشد نقدینگی به کمترین میزان خود از سال ۹۷ تاکنون رسیده است.
سخنگوی اقتصادی دولت از ثبت رشد ۳۰ درصدی نقدینگی در ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: به این ترتیب میزان رشد نقدینگی به کمترین میزان خود از سال ۹۷ تاکنون رسیده است.
کد خبر: ۱۴۰۳۷۳۹

به گزارش جام جم آنلاین، سید احسان خاندوزی روز سه شنبه در نخستین نشست خبری خود در سال جدید با اعلام اینکه سیر نزولی نرخ رشد نقدینگی از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ آغاز شده است، گفت: نرخ رشد نقدینگی از ۴۰.۵ درصد در ۱۲ ماه منتهی به شهریور ۱۴۰۰ به ۳۲ درصد در ۱۲ ماه منتهی به بهمن ماه ۱۴۰۱ کاهش یافته است.

تعداد بازدید : 15

وی افزود: همچنین برآوردهای اولیه بانک مرکزی نشان می دهد، نرخ رشد نقدینگی در سال ۱۴۰۱، یعنی ۱۲ ماه منتهی به اسفند ۱۴۰۱ به حدود ۳۰ درصد رسیده که کمترین نرخ رشد نقدینگی در طول ۴ سال گذشته است.

خاندوزی یکی از علتهای تحقق کاهش نرخ رشد نقدینگی را سیاست افزایش انضباط مالی دولت با مدیریت مصارف دولت، افزایش درآمدهای پایدار مانند مالیات، کنترل خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی و کاهش اتکای دولت به تنخواه بودجه بانک مرکزی دانست.

وی با برشمردن آمارها و شاخص های کلان اقتصادی اظهار داشت: سال گذشته موفق شدیم بدون استقراض از بانک مرکزی بودجه و امور مالی دولت را مدیریت کنیم ضمن آنکه شاهد رشد هزینه عمرانی در بودجه ۱۴۰۱ بودیم.

سخنگوی اقتصادی دولت یادآور شد: بر اساس گزارش بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی بدون نفت در پاییز ۴.۵ درصد و با نفت ۵.۳ درصد بوده است که در این میان بخش نفت ۱۵.۴ درصد و بخش صنعت ۸.۴ درصد رشد داشتند.

وی رشد سرمایه گذاری ناخالص را در پاییز سال گذشته ۱۶.۳ درصد اعلام کرد و افزود: شاخص تولید کارگاه های بزرگ صنعتی دنیز ر پاییز سال گذشته بیش از ۱۱ درصد افزایش داشته است.

چین در صدر مقاصد صادراتی ایران

سخنگوی اقتصادی دولت با تشریح مبادی وارادات و صادرات کشور در سال ۱۴۰۱گفت: پارسال چین با ۲۷ درصد، عراق با ۱۹ درصد و ترکیه با ۱۴ درصد و امارات با ۱۱ درصد و هند ۴ درصد سهم مقاصد صادراتی ایران بودند.

خاندوزی افزود: عمده مبادی وارداتی کشور نیز شامل امارات با ۳۰ درصد چین با ۲۶ درصد و ترکیه با ۱۰ درصد هند با ۵ درصد و آلمان با ۳ درصد بوده است.

سخنگوی اقتصادی دولت این را هم گفت که صادرات غیر نفتی کشور در سال گذشته ۵۳۱۶۶ میلیون دلار ثبت شده است و به نسبت سال گذشته ۹.۷درصد رشد داشته که این بالاترین رشدی بوده که کشور تجربه کرده است.

افزایش بودجه عمرانی کشور از ۱۲.۷ به ۱۷ درصد

سخنگوی اقتصادی دولت با ارایه آماری از عملکرد بودجه دولت در سال گذشته افزود: دولت سیزدهم موفق شد نسبت بودجه عمرانی را از ۱۲.۷ به ۱۷ درصد افزایش دهد ضمن آنکه درآمد مالیاتی کشور در سال گذشته ۱۰۴ درصد تحقق یافته است.

خاندوزی اظهار داشت: پرداخت از محل خزانه به پروژه های عمرانی سال گذشته ۲۷۳ هزار میلیارد تومان بوده که ۹۴ درصد رشد داشته است.

وزیر اقتصاد یادآور شد: در دهه نود سهم منابع عمرانی در کل بودجه کاهش یافت اما در حوزه مصارف و هزینه های عمرانی بودجه سال گذشته رشد قابل توجهی را شاهد بودیم که از سال ۹۱ به بعد بالاترین رقمی است که به این موضوع اختصاص یافته است.

افزایش ۲۹۴ هزار میلیارد تومانی سرمایه در شرکت های بورسی


سخنگوی اقتصادی دولت درباره عملکرد بازار سرمایه در سال گذشته نیز توضیح داد: پارسال ۲۹۴ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه در شرکت های بورسی کشور گزارش شد و انتشار اوراق در بورس نیز به ۱۳۵ هزار میلیارد تومان رسید.

وی گفت: انضباط مالی دولت موجب ایجاد فضا در بورس شد و باعث این شد که ۱۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش داشته باشد.

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سوالی درباره اتصال دانشگاه های علوم پزشکی به سیستم خزانه داری متمرکز، توضیح داد: ۶۱ دانشگاه علوم پزشکی تعهد داده اند تا طی دوماه آینده به درگاه متصل می شوند.

اتاق مشترک بازرگانی ایران و عربستان تشکیل می شود

سخنگوی اقتصادی دولت درباره سفر اخیر وزیر خارجه به چین و دیدار با همتای عربستانی و احتمال تاسیس اتاق مشترک بازرگانی میان تهران و ریاض گفت: با توجه به در دستور کار قرار گرفتن اتاق مشترک بازرگانی ایران و عربستان، سازمان توسعه تجارت به دنبال نهایی کردن نقشه راه میان دو کشور است که در گام نخست احیای روابط تا سطح یک میلیارد دلار در دستور کار قرار دارد و با توجه به اراده دو کشور برای از سر گیری روابط اقتصادی امیدواریم به هدف تعیین شده در تجارت برسیم.

خاندوزی ادامه داد: ما در برخی از سال های اخیر تعاملات تجاری صفر (در فاصله سال های 97 تا 1400 ) را داشتیم؛ البته در سال گذشته صادرات صورت گرفت اما با توجه به اراده دو کشور برای از سرگیری روابط برنامه های متعددی برای توسعه روابط اقتصادی داریم.

وی از برنامه خود برای سفر به عربستان در اوایل اردیبهشت ماه خبر داد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها