خطر سیلاب در این مناطق جدی است | بارش‌های رگباری و خطر افزایش ناگهانی سطح آب
رییس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا در گفت‌وگو با جام جم‌آنلاین:

خطر سیلاب در این مناطق جدی است | بارش‌های رگباری و خطر افزایش ناگهانی سطح آب

با ورود سامانه بارشی گسترده به ایران؛

بارندگی‌ های سیل‌ آسا از چهارشنبه در شمال غرب و غرب کشور آغاز می‌شود

سازمان هواشناسی با اعلام اینکه بارش‌ها امروز (‌سه‌شنبه) محدود به دو استان آذربایجان غربی و کردستان می‌شود، با صدور نخستین هشدار قرمز در سال جدید نسبت به شروع بارش‌های سیل‌آسا در برخی مناطق شمال غرب و غرب کشور در روزهای آینده هشدار داد.
کد خبر: ۱۴۰۳۷۱۱

به گزارش جام جم آنلاین، سازمان هواشناسی در هشدار نارنجی از شروع بارش‌ها در روز (چهارشنبه) در استان‌های آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، کردستان، شرق لرستان و جنوب خوزستان، زنجان و همدان خبر داده است.

روز پنجشنبه نیز بارش‌ها در خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، جنوب اردبیل، شمال غرب فارس، شمال بوشهر، غرب و جنوب اصفهان، زنجان، ارتفاعات در استان‌های مازندران و گیلان ادامه می‌یابد.

همزمان سازمان هواشناسی در نخستین هشدار قرمز از احتمال وقوع سیل در هفت استان در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه خبر داد.

بر این اساس، پیش بینی می‌شود بارش‌ ها فردا در استان‌های ایلام، کرمانشاه، شمال خورستان، جنوب و غرب لرستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری، جنوب غرب آذربایجان غربی و غرب کردستان سیل آسا باشد.

این بارش‌ها همراه با ذوب شدن برف در ارتفاعات سبب سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، آبگرفتگی گسترده معابر، انسداد راه‌های روستایی و اختلال جدی در جاده‌ها و سفرهای بین شهری و درون شهری و خسارت به برخی زیرساخت‌ها مانند خطوط انتقال برق و غیره می‌شود.

روز پنجشنبه همین شرایط در شمال و شرق خوزستان، جنوب لرستان، شمال و غرب چهارمحال و بختیاری روی می‌دهد.

این سامانه در رصد کارشناسان مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی کشور قرار داد و هر گونه تغییر احتمالی در دامنه تاثیر و دربرگیری آن در روزهای آینده اطلاع رسانی می شود.

توصیه می‌شود مردم استان‌های تحت تاثیر در بازه فعالیت سامانه بارشی از توقف و تردد در بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها اجتناب کنند و از سفرهای برون شهری و فعالیت‌های کوهنوردی بپرهیزند.

همچنین توصیه می‌شود نسبت به بازگشایی کانال‌ها و آب‌روهای درون شهری و برون شهری اقدام شود و دستگاه های اجرایی و امدادی آمادگی لازم برای مواجهه با این شرایط را کسب کنند. جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو و چرای دام در مناطق تحت تاثیر نیز اکیدا توصیه نمی‌شود.

افزایش سرعت باد در برخی مناطق از عصر امروز

هواشناسی همچنین برای امروز به‌ویژه در ساعت‌های بعدازظهر از افزایش میزان سرعت باد در مقیاس نسبتا شدید و در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک برای استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، همدان، مرکزی، کرمانشاه، ایلام، قزوین، البرز، اصفهان، قم و تهران خبر داد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها