‌مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در گفت‌وگو با جام جم‌آنلاین

گذر موتورسیلکت‌ها به معاینه فنی نمی‌افتد | مردودی 31درصد خودروها به دلیل نقص فنی

در تهران حدود سه میلیون و 500 هزار موتورسیکلت مشمول دریافت معاینه فنی هستند. اما از این تعداد سال گذشته حدود 400 موتورسیلکت به مراکز معاینه فنی‌ مراجعه کرده‌اند. این در حالی است که بتازگی نرخ خدمات معاینه فنی نیز افزایش پیدا کرده ‌است. در ادامه درباره چند و چون مراجعه شهروندان به مراکز معاینه فنی با شادی مالکی، مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت‌وگو کرده‌ایم.
در تهران حدود سه میلیون و 500 هزار موتورسیکلت مشمول دریافت معاینه فنی هستند. اما از این تعداد سال گذشته حدود 400 موتورسیلکت به مراکز معاینه فنی‌ مراجعه کرده‌اند. این در حالی است که بتازگی نرخ خدمات معاینه فنی نیز افزایش پیدا کرده ‌است. در ادامه درباره چند و چون مراجعه شهروندان به مراکز معاینه فنی با شادی مالکی، مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت‌وگو کرده‌ایم.
کد خبر: ۱۴۰۳۵۰۲

بتازگی بهای خدمات مراکز معاینه فنی افزایش پیدا کرده است، به نظرتان این افزایش ‌منطقی است؟

افزایش نرخ خدمات معاینه‌فنی از سوی ستاد معاینه‌فنی در نظر گرفته نمی‌شود. در واقع افزایش نرخ براساس مصوبه هیات دولت اتفاق می‌افتد و سراسری است. با توجه به اینکه هزینه‌های نگه‌داشت مراکز افزایش یافته و چندسال بود که نرخ‌های خدمات افزایش نیافته بود‌ چنین تصمیمی گرفته شد.

هزینه گواهی معاینه فنی برای خودروهای سبک‌ چقدر است؟

نرخ ارائه خدمات برای خودروهای سبک از 47 هزار تومان به 92 هزارتومان تغییر کرده است. ‌

اگر شخصی برای بار اول موفق به قبولی در آزمون نشود، چقدر باید بیشتر پرداخت کند؟

شخص باید تا قبل از 15 روز دوباره به مرکز معاینه فنی مراجعه کند و به این ترتیب براساس تعداد آزمون‌هایی که روی خودروی او انجام می‌شود، هزینه متفاوتی پرداخت می‌کند.

سال گذشته چند خودرو به مراکز معاینه فنی تهران مراجعه کردند؟

در سال 1401 حدود یک میلیون و 715 هزار خودرو به مراکز معاینه فنی تهران مراجعه کردند که نسبت به سال 1400 حدود 4 درصد افزایش را نشان می‌دهد. در این بین یک میلیون و 305 هزار خودرو مربوط به مراجعه اول بوده است.

تعداد خودرو‌هایی که باید برای دریافت معاینه فنی اقدام می‌کردند، چقدر بود؟

حدود سه میلیون و 500 هزار خودرو سال گذشته مشمول دریافت معاینه فنی بودند. البته ممکن است تعدادی از این خودروها به مراکز معاینه فنی دیگر استان‌ها مراجعه کرده باشند.

گذر موتورسیلکت‌ها به معاینه فنی نمی‌افتد | مردودی 31درصد خودروها به دلیل نقص فنی

بیشترین ایراد خودروهایی که سال  گذشته به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند، چه بود؟

در این بین حدود 189هزار خودرو نقص مربوط به آلایندگی داشته‌اند، حدود 100 هزار خودرو به دلیل نقص در هم‌راستایی چرخ‌ها مردود شده‌اند، 44هزار خودرو ایراد کمک فنر داشته‌اند‌، حدود 130هزار خودرو در  تست ترمز مردود شده‌اند و‌ حدود 200 هزارخودرو نیز دارای نواقص وضعیت ظاهری ‌بوده‌اند. در مجموع 31 درصد از خودروها به دلیل نقص فنی در مراجعه اول موفق به دریافت معاینه‌فنی نشده‌اند و برخی خودروها نیز چند نقص را با هم داشته اند.

به این ترتیب سال گذشته برای چند خودرو معاینه فنی صادر شد؟

سال گذشته برای یک میلیون و 236هزار خودرو گواهی معاینه فنی صادر شده است.

از این تعداد چند خودرو معاینه فنی برتر گرفته‌اند؟

201هزار خودرو.

در بین خودروهای داخلی کدام خودرو بیشتر در آزمون‌ها مردود می شود؟

با توجه به اینکه فراوانی خودروی پراید و پژو و سمند بسیار است، نمی‌توان پاسخ دقیقی به این پرسش داد و نیاز است که فراوانی خودروها نیز در نظر گرفته شود.

چه خودروهایی مشمول معاینه فنی هستند؟

براساس قانون خودروها از زمان تولید به مدت چهار سال از اخذ گواهی معاینه فنی معاف هستند. البته در این بین شرایط تاکسی‌ و خودروهای عمومی متفاوت است.

استقبال موتورسیکلت‌ها از معاینه فنی چگونه است؟

11 خط معاینه فنی برای موتورسیکلت‌ها ‌در تهران وجود دارد. اما ‌ سال گذشته حدود 400 موتورسیکلت به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند.

چند موتور سیکلت مشمول دریافت معاینه فنی هستند؟

براساس آمار پلیس حدود چهار میلیون و 300 هزار موتورسیکلت  در تهران وجود دارد که حدود 3 میلیون و 500 هزار موتورسیکلت مشمول دریافت معاینه فنی هستند.

به نظر شما جریمه در نظر گرفته شده برای وسایل نقلیه فاقد معاینه فنی بازدارنده است؟

برای خودروهای متخلف 52 هزار تومان جریمه در نظر گرفته شده است و می‌توان گفت این رقم  عامل بازدارندگی لازم  ندارد و نیاز است که برای این مهم فرهنگ‌سازی ‌ و آموزش بیشتری به شهروندان ارائه شود.

گذر موتورسیلکت‌ها به معاینه فنی نمی‌افتد | مردودی 31درصد خودروها به دلیل نقص فنی

استقبال از پذیریش اینترنتی در مراکز چقدر بوده است؟

از حدود دو ماه گذشته در راستای تسهیل در ارائه خدمات و کاهش اتلاف وقت شهروندان در صف معاینه فنی  نسبت به اینترنتی کردن پذیرش در تعدادی از مراکز اقدام کردیم که خوشبختانه بازخورد مثبتی  داشت. در حال حاضر که هر روز بیش از 7000 خودرو ‌ به مراکز معاینه فنی مراجعه می‌کنند. تمام مراکز ما دیگر صف انتظار ندارد و در مرکزی مانند بیهقی خودرو اگر نقص نداشته باشد در مدت نیم ساعت شخص می‌تواند گواهی معاینه فنی خود را بگیرد.

چند مرکز اکنون به صورت اینترنتی پذیرش انجام می‌شود؟

اکنون  در 10 مرکز معاینه‌فنی خدمات پذیرش به شکل آنلاین انجام می‌شود‌ که مشتمل بر 28  خط مکانیزه می‌شود.

کدام مراکز در تهران به شکل آنلاین پذیرش انجام می‌دهند؟

در مراکز بیهقی، نیایش، شهید آبشناسان، سراج، شهید چمران، دماوند، واحدهای سیار نوبنیاد،گیلان و هنگام صرفا به شکل اینترنتی پذیرش انجام می‌شود.

آیا اگر شخصی بدون پذیرش اینترنتی به این مراکز مراجعه کند به او خدمات ارائه می‌شود؟

باید اینترنتی نوبت گرفته باشد، براساس فرم‌های نظر سنجی شهروندان نیز از این رویکرد رضایت دارند. اما شاید شهروندی باشد که نخواهد بصورت اینترنتی نوبت بگیرد. چنین افرادی می‌توانند به دیگر مراکز معاینه فنی مراجعه کنند. در تهران 17 مرکز به خودروهای سبک خدمات ارائه می‌کنند‌. بنابراین شهروندان در صورت تمایل می‌توانند به شکل حضوری از خدمات سایر مراکز معاینه فنی بهره ببرند. با مراجعه به سایت معاینه فنی خودروهای تهران شهروندان می‌توانند ‌ فهرست و اطلاعات مراکز را بررسی کنند.

آیا ساعت کار مراکز معاینه فنی ‌تغییر می‌کند؟

قبلا تمام مراکز از هفت صبح تا شش عصر فعال بودند. اما از دیروز ساعت فعالیت مراکز دو ساعت بیشتر شده یعنی از هفت صبح تا ساعت 20 فعالیت می‌کنند.

برای افزایش ظرفیت مراکز آیا قرار است تعداد مراکز شبانه روزی معاینه فنی نیز افزایش پیدا کند؟

حدود 20 روز است که مرکز بیهقی به شکل شبانه روزی فعالیت می‌کند. علاوه بر این از روز  گذشته نیز مرکز شهید آبشناسان و شقایق شبانه روزی شده‌اند و این سه مرکز به شکل 24 ساعته خدمات رسانی می‌کنند.

چه ‌برنامه‌ای برای آینده مراکز معاینه فنی دارید؟

در سال پیش‌رو در سه حوزه فعالیت بیشتری خواهیم کرد؛ ارائه خدمات متنوع در حوزه خودرو به مراجعان در کنار ماموریت اصلی‌مان، توسعه خطوط‌ مکانیزه و ارتقا و به روز رسانی تجهیزات مراکز معاینه فنی در اولویت برنامه‌های ما قرار دارد. برای نمونه قصد داریم ‌ در نیمه اول سال 8 خط به ظرفیت مراکز معاینه فنی اضافه کنیم.  البته برای به روزرسانی و ارتقای تجهیزات نیز قصد داریم از ‌ ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان استفاده ‌کنیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها