اجرای توافق تبادل اسرا در یمن به تعویق افتاد

رئیس کمیته ملی امور اسرای دولت نجات ملی یمن امروز شنبه از به تعویق افتادن موعد اجرای توافق تبادل اسرا میان صنعاء و ائتلاف متجاوز خبر داد.
کد خبر: ۱۴۰۳۳۲۳

به گزارش جام جم آنلاین از پایگاه خبری العهد، «عبد القادر المرتضی» رئیس کمیته ملی امور اسرای دولت نجات ملی یمن در این باره گفت: کمیته بین المللی صلیب سرخ به کمیته ملی اسرای یمن اعلام کرده است که به دلیل عدم آمادگی متجاوزان در جبهه «مأرب»، اجرای توافق تبادل اسرا را به تعویق انداخته است.

المرتضی در توییتی در این باره نوشت: این اتفاقات به منزله مانع تراشی آشکار بر سر توافق و چشم پوشی از تعهدات است.

وی در ادامه از سازمان ملل خواست که طرف‌های متجاوز را تحت فشار قرار دهند تا این اقدامات غیرمسئولانه و غیرانسانی را متوقف کنند.

رئیس کمیته ملی امور اسرای دولت نجات ملی یمن هشتم فروردین از دستیابی به توافق تبادل اسرای میان صنعا و دولت مستعفی و ائتلاف متجاوز خبر داد و گفته بود که این تبادل از نوزدهم ماه رمضان (۲۱ فروردین) طی سه مرحله آغاز خواهد شد.

عبدالقادر المرتضی در این باره اظهار داشت: سازمان بین المللی صلیب سرخ مبادله ۷۰۶ اسیر یمنی و ۱۸۱ اسیر از طرف مقابل را از ۱۹ ماه رمضان و طی سه مرحله انجام خواهد داد.

افزود: در اولین روز از مبادله، اسرای بین صنعا و عدن، روز دوم اسیران صنعا با عربستان و در روز سوم نیز اسرای صنعا با مارب مبادله خواهند شد.

المرتضی گفت: در دور آخر مذاکرات توافق شد که کمیته‌هایی از هر دو طرف زیر نظر سازمان ملل برای بازدید از بازداشتگاه‌ها در صنعا و مارب به منظور آماده‌سازی زمینه تبادل اسیران تشکیل شود.

وی افزود: برای استقبال شایسته از اسیران قهرمان، بزرگ، مقاوم و صبور خود در صنعا آماده می‌شویم.

پیشتر «هانس گروندبرگ» نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن اول فروردین از توافق صنعا و ائتلاف سعودی برای تبادل اسرا استقبال کرد و گفت: طرف‌های درگیر در یمن، نشستی ۱۰ روزه در سوئیس را به پایان رساندند که در آن طرح اجرایی برای آزادی ۸۸۷ زندانی مرتبط با جنگ، نهایی شد.

وی اضافه کرد: طرفین توافق کردند که در ماه می‌ آینده برای گفت وگو درباره آزادی اسرای بیشتر تشکیل جلسه دهند.

نماینده سازمان ملل همچنین ابراز امیدواری کرد که رنج یمنی‌هایی که همچنان در انتظار عزیزان خود هستند و از سرنوشت آن‌ها اطلاعی ندارند، به زودی پایان یابد.

نماینده سازمان ملل متحد در ادامه دو طرف را تشویق کرد تا ابتکارات فردی را برای آزادی بیشتر بازداشت شدگان به صورت مستمر انجام دهند.

پیشتر «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن و رئیس هیأت مذاکره‌کننده صنعاء، از توافق قریب الوقوع عربستان و یمن بر سر تبادل اسرا خبر داده بود.

سخنگوی انصارالله گفته بود: براساس توافق سوئد و بعد از چند دوره مذاکره، مذاکرات فعلی در ژنو تحت نظارت سازمان ملل به سمت دستیابی به یک معامله بشردوستانه پیش می‌رود که بر اساس آن ۷۰۰ اسیر از جمله زنان و غیرنظامیان در مقابل آزادی ۱۵ اسیر جنگی سعودی آزاد خواهند شد.

مبادله اسیران از موضوع‌های اساسی در گفت وگوهای یمنی - یمنی در سوئیس است که تلاش‌ها در این زمینه همواره ناکام بوده و فقط در برخی موارد با میانجیگری‌های محلی مبادله شماری از اسیران انجام شده است.

پیشتر نیز تعدادی از اسرای ارتش یمن و نیروهای وابسته به دولت مستعفی و فراری این کشور در چند مرحله از طریق واسطه‌های محلی آزاد شدند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها