رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا خبر داد:

پیش‌بینی بارش باران و وزش باد در برخی استان‌های کشور

سازمان هواشناسی هشدار داد:

وزش باد شدید و خیزش گردوخاک در ۹ استان | کاهش دید و کیفیت هوا در ۲۳ استان

سازمان هواشناسی کشور نسبت به خیزش گرد و خاک در ۹ استان هشدار نارنجی و نسبت به کاهش دید و کیفیت هوا در ۲۳ استان هشدار زرد صادر کرد.
کد خبر: ۱۴۰۲۹۷۵

به گزارش جام جم آنلاین، سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی‌ رنگ از افزایش شدید گرادیان فشاری، افزایش میزان سرعت باد در مقیاس شدید و در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک به‌ویژه در ساعات بعدازظهر خبر داد.

این وضعیت جوی در روز پنج‌شنبه (۱۷ فروردین) در استان‌های مرکزی، زنجان، جنوب آذربایجان شرقی، همدان و نیمه جنوبی اردبیل و در روز جمعه (۱۸ فروردین) در غرب خراسان جنوبی، سمنان، شمال غرب سیستان و بلوچستان و شرق کرمان مورد انتظار است.

براثر این مخاطرات احتمال خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در مناطق مستعد، خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاعات و شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور برای کاهش تلفات ناشی از این وضعیت جوی عدم تردد جاده‌ ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، اجتناب از فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها را توصیه می‌کند.

همچنین این سازمان در ادامه با صدور هشدار زردرنگ نسبت به افزایش گرادیان فشاری، افزایش میزان سرعت باد در مقیاس نسبتا شدید و در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک به‌ویژه در ساعات بعدازظهر هشدار داد.

این مخاطرات جوی در روز چهارشنبه (۱۶ فروردین) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، اردبیل، مرکزی، همدان، جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان، در روز پنج‌شنبه (۱۷ فروردین) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، قزوین، البرز، قم، تهران، اصفهان، سمنان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد، جنوب کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان، در روز جمعه (۱۸ فروردین) در تهران، البرز، قم، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، لرستان، مرکزی، قزوین، همدان، زنجان، شمال آذربایجان غربی دور از انتظار نخواهد بود.

همچنین در روز شنبه (۱۹ فروردین) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، اردبیل، کرمانشاه، زنجان، همدان، مرکزی، قم، تهران، قزوین، البرز، یزد، اصفهان، سمنان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کرمان و در روز یک‌شنبه (۲۰ فروردین) در جنوب اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، همدان، مرکزی، زنجان، قزوین، البرز، قم، تهران، اصفهان، سمنان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، شمال خراسان جنوبی، کرمان و یزد انتظار می‌رود.

براثر این وضعیت جوی احتمال خیزش گردوخاک در مناطق مستعد، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور برای کاهش آسیب‌ها احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول‌پاشی باغات و مزارع به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها را لازم می‌داند.

در هشدار نارنجی‌ رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود.

هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند.

این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد.

از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها