تایید حضور خرس در ارتفاعات نهاوند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان از تایید حضور خرس قهوه ای در منطقه شکارممنوع گرین مشرف به روستاهای توانه، اسدآباد و نهاوند در ۸ فروردین‌ماه جاری خبر داد.
کد خبر: ۱۴۰۲۹۱۸

به گزارش جام جم آنلاین همدان و به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان، سیده‌ مریم محمدی با اعلام این خبر توضیح داد: روز ۸ فروردین، جوانی به نام "فرشید مومیوند" از اهالی روستای توانه در حین طبیعت گردی در ارتفاعات گرین متوجه وجود خرس شده و مبادرت به فیلمبرداری از آن و ارسال گزارش به معاونت طبیعی اداره کل می کند که همزمان با انتشار فیلم در فضای مجازی شهرستان، کارشناسان حفاظت محیط زیست استان و شهرستان نیز به بررسی موضوع می پردازند.

محمدی ادامه داد: در روز ۱۵ فروردین، وجود فضولات و اثر پنجه خرس تایید شد و برای کسب اطلاعات بیشتر و اطمینان از تعداد و زاد و ولد خرس ها، اقداماتی از جمله نصب دوربین های تله ای انجام خواهد گرفت.

وی گفت: آخرین بار، حدود نیم قرن گذشته گونه خرس قهوه ای توسط افراد بومی در منطقه نهاوند مشاهده شده بود و در صورتی که گزارشات و مستندات تکمیل شده و به مقدار کافی داشته باشیم، منطقه شکار ممنوع گرین، به علت شرایط زیستگاهی مستعد به حفاظت شده یا پناهگاه حیات وحش ارتقای سطح خواهد داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان تایید کرد: منطقه شکارممنوع گرین و ارتفاعات گرین، به علت داشتن پوشش جنگلی مناسب، پناهگاه های مناسب زیستگاه حیواناتی مانند خرس و شرایط اقلیمی مساعد، مستعد حضور گونه های متنوع جانوری از جمله خرس است به طوریکه دره ای در این منطقه به نام خرس راه وجود دارد که مسیر حرکت خرس ها بوده است.

محمدی خاطرنشان کرد: حضور عشایر و دام ها از تهدیدات این منطقه است بنابراین از تمامی شهروندان، عشایر ساکن در منطقه، دامداران و اهالی روستاهای پیرامون درخواست می کنیم در صورت مشاهده گونه ارزشمند خرس قهوه ای، از نزدیک شدن و هرگونه اذیت و آزار و یا شکار جدا خودداری کرده و با شماره ۱۵۴۰، تماس گرفته و حفاظت محیط زیست را در حفظ و حراست از گونه های حیات وحش یاری کنند چراکه محیط زیست متعلق همه زیستمندان آن و نسل های بعدی است.

newsQrCode
برچسب ها: همدان خرس نهاوند
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها