وزیر امور خارجه سوئد که کشورش ریاست دوره‌ای شورای اروپا را برعهده دارد، عنوان کرد که در نشست امروز (دوشنبه) شورای وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا درباره پنجمین بسته تحریمی علیه ایران بحث خواهد شد.
کد خبر: ۱۳۹۸۶۵۶

به گزارش جام جم آنلاین، «توبیاس بیلستروم» این مطلب را در آستانه برگزاری نشست مشترک وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا مطرح کرد و به خبرنگاران گفت: ما معتقدیم که به وضع بسته پنجم تحریمی علیه ایران نیاز است و در جلسه امروز در این باره گفت‌وگو خواهیم کرد.

«ژان اسلبورن» وزیر خارجه لوکزامبورگ هم در همین رابطه به خبرنگاران گفت که اتحادیه اروپا «علیه ده‌ها ایرانی از جمله قضات به دلیل نقش آن‌ها در اعمال مجازات اعدام علیه معترضان تحریم‌هایی را اعمال خواهد کرد». وی در تداوم حمایت کشورهای غربی از اغتشاشات اخیر در ایران مدعی شد: «قضات، کارکنان زندان، افرادی که دیگران را به اعدام محکوم می‌کنند، ده‌ها نفر از آن‌ها در فهرست قرار خواهند گرفت».

جمهوری اسلامی ایران پیشتر نسبت به تبعات رفتارهای مداخله‌جویانه غرب هشدار داده و تصریح کرده بود که این قبیل اقدامات بی‌پاسخ نخواهد ماند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان به طرف اروپایی توصیه کرده است که از فضای احساسی و چالشی در روند مناسبات با جمهوری اسلامی ایران خارج شود و رویکرد سازنده ای را در پیش بگیرد.

وی در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: اتحادیه اروپا به نقش و جایگاه منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران به خوبی واقف است و میزان اثرگذاری جمهوری اسلامی در معادلات منطقه‌ای را به خوبی درک می‌کند. متاسفانه در ماه‌های اخیر متعاقب تحولاتی که در ایران رخ داد، این اتحادیه و به طور مشخص آلمان سیاست های غیر سازنده و مداخله جویانه ای را در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفتند.

وی ادامه داد: دامن زدن به بی‌ثباتی، تهییج اقدامات بی ثبات ساز و اغتشاشات، استفاده از ابزارهای مختلف رسانه‌ای و سیاسی برای تلاش در ایجاد بی ثباتی و ناآرامی در جمهوری اسلامی رفتاری غیرسازنده است.

وی با بیان اینکه بیش از یک ماه است که ناآرامی ها در ایران به پایان رسیده است، افزود: با این حال اتحادیه اروپا و چند کشور خاص با رفتارهای غیرمنطقی به دنبال دامن زدن به ایجاد بی ثباتی در ایران هستند و هزینه های سنگینی را در مناسبات دو جانبه تحمیل کرده اند.

کنعانی به کشورهای اروپایی توصیه کرد که رفتارهای غلط گذشته خود را اصلاح و بخصوص سیاست اشتباه خود در ماههای اخیر نسبت به ایران را بازبینی کنند زیرا استفاده از ابزار فشار سیاسی برای امتیازگیری برای جمهوری اسلامی ایران غیر قابل قبول است و ایران در مقابل فشارهای سیاسی از حقوق مسلم خود در هیچ موضوع دیگری عدول نخواهد کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها