سخنگوی دولت گفت: چین بزرگترین شریک تجاری ایران است و محور اصلی سفر رئیس‌جمهور به این کشور، اجرایی کردن توافق ۲۵ ساله راهبردی ایران و چین با تمرکز با مسائل اقتصادی است.
کد خبر: ۱۳۹۸۰۰۹

به گزارش جام جم آنلاین، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت امروز (سه شنبه) در نشست خبری با اهالی رسانه ضمن گرامیداشت دهه فجر، اظهار داشت: حضور باشکوه مردم همیشه انقلابی ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن بار دیگر نشان داد مردم ایران هر زمان احساس کنند کسی چشم به توسعه ایران زمین دوخته است، جدی تر وارد میدان می‌شوند و همه را شگفت زده می‌کنند و نشان می‌دهند همیشه محاسبات دشمن علیه کشور ما غلط بوده است.

وی عنوان کرد: مسئولیت دولتمردان و مقامات اجرایی طبیعتاً مضاعف می‌شود و سنگینی آن بیش از گذشته احساس می‌شود. رئیس جمهور ضمن تقدیر از این حضور پرشکوه تاکید داشت مسئولین با تمام قوا در جهت آسایش مردم عزیز شبانه روزی تلاش کنند.

سخنگوی دولت با اشاره به برخی از افتتاح‌ها در ایام الله دهه فجر، خاطرنشان کرد: در حوزه‌های مختلف افتتاح‌ها صورت گرفت. برای نمونه در حوزه علم و فناوری برای اولین بار تصاویر با کیفیت ارسالی از ماهواره خیام به نمایش در آمد و در معرض دید عموم مردم قرار گرفت و در دستگاه‌های اجرایی در نهادهای مختلف، قابل بهره برداری شد. گزارش مفصل تری از کیفیت و نوع ماهواره ارائه شد.

بهادری جهرمی گفت: در حوزه فناوری و دانش بنیان موارد متعددی در کل کشور افتتاح شد. در حوزه‌های فرهنگ، هنر و ورزش شاهد برگزاری جشنواره‌های فیلم، موسیقی و.. بودیم. علی رغم تلاش‌ها برای پشت کردن مردم به این جشنواره‌ها، مردم نشان دادند اینها تحریم ناپذیر هستند. پردیس دو میدانی یزد هم پس از ۱۳ سال معطلی در این دهه مورد افتتاح قرار گرفت. مرحله نخست از فاز قطار شهری شیراز مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی افزود: ۱۰ هزار واحد مسکونی با حضور رئیس جمهور در پرند و سایر مکان‌ها به افتتاح رسید. در حوزه برق و انرژی نیروگاه دامغان مورد بهره برداری قرار گرفت. عملیات اجرایی انتقال آب شرب از خلیج فارس به کرمان و رفسنجان آغاز شد. در حوزه بهداشت و سلامت افتتاح‌هایی داشتیم شامل افتتاح اورژانس، بهره برداری از اولین دستگاه جراحی سرطان کاملاً ایرانی می‌شود.

ابلاغ بسته ۱۹ بندی تشویقی نوسازی بافت‌ های فرسوده

سخنگوی دولت تصریح کرد: ابلاغ بسته ۱۹ بندی تشویقی نوسازی بافت‌های فرسوده را نیز در این ایام داشتیم که ان شاءالله کمک کننده نوسازی و به سازی بافت‌های فرسوده شهری باشد که عموماً املاک آن متعلق به طبقات متوسط و ضعیف‌تر جامعه هستند. بدهی خارجی دولت عددی اندکی بیشتر از ۶ میلیارد دلار است. رکورد اشتغال نیز طبق آمار در حوزه صنعت شکسته شده است که نشان می‌دهد سیاست دولت برای رشد صنعت و جلوگیری از راکد سازی و تعطیل و نیمه تعطیل شدن صنعت موفق بوده است.

بهادری جهرمی بیان کرد: پیش از این هم خبر رکوردشکنی تولید فولاد کشور رسانه‌ای شده بود که موید توسعه صنعت در کشور است. رشد مضاعف در این حوزه در حوزه اشتغال نیز اثر گذار خواهد بود. در حوزه جهاد کشاورزی به دنبال افزایش حجم فضای گلخانه‌ای هستیم. کاهش ضایعات محصولات کشاورزی و افزایش بهره وری در سیفی جات و سبزیجات داشته ایم.

وی در رابطه با اینکه آیا مشخص شده چه میزان از املاک وزارتخانه‌ها برای مولد سازی مشخص شده است، عنوان کرد: وزارتخانه‌های گفته شده اولین وزارت خانه‌های پیشگام برای معرفی اموال راکد خود بودند. لیست جزئی اموال هم اکنون در سامانه مربوطه طرح مولد سازی به تفکیک استان و موردی قابل مشاهده عموم مردم و اصحاب رسانه قرار دارد. این طرح مولد سازی در اتاق شیشه‌ای و قابل رؤیت انجام می‌شود و در حال اجرا است. در خصوص وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت ۱۰۰ درصد منابع حاصل از این مورد سازی برای بازسازی و به سازی در اختیار وزارتخانه‌ها قرار می‌گیرد و در مورد سایر وزارتخانه‌ها این میزان ۵۰ درصد است.

بودجه دارو کاهش نیافته است

سخنگوی دولت در رابطه با رایگان شدن درمان در بیمارستان‌های دولتی از سال آینده، خاطرنشان کرد: در بخش دارو در بودجه کاهشی وجود نداشته است. برای خدمت رسانی بهتر به مردم در حوزه بهداشت و درمان اقدامات بسیاری صورت گرفته است. برای مثال دولت با پوشش دهی های بیمه‌ای برخی از بیماری‌ها تحت پوشش قرار گرفتند. با اجرای طرح دارویار و تکمیل طرح نسخه نویسی جلوی قاچاق دارو گرفته شده است.

بهادری جهرمی گفت: امروز کسی وجود ندارد که از بیمه خدمات درمانی برخوردار نباشد مگر اینکه مورد شناسایی قرار نگرفته باشد یا نیازی به خدمات درمانی نداشته باشد. تقریباً تمام نیازمندان به خدمات درمانی از آن بهره مند شدند. طرح وزارت بهداشت برای ۱۰ درصدی است که هزینه بستری پرداخت می‌کنند. امروز در شهرهای کوچک زیر ۲۰ هزار نفر به صورت تدریجی در حال اجرا است. کسب که از مسیر پزشک خانواده و نظام ارجاع بستری می‌شود هزینه‌ای از جیب خود نپردازد. با در نظر گرفتن منابع لازم در این طرح بودجه بهداشت پیشنهاد شده است.

وی در خصوص تصویب آئین نامه‌ای در دولت در راستای تولید در دولت افزود: دولت مصوبات بسیاری برای حمایت از تولید کنندگان داشته است. هم در حوزه تسهیلات در حوزه اشتغال زایی صنایع کوچک و هم در حوزه توسعه بازار و خدمات تسهیلات بانکی که برای سرمایه گذاری‌های جدید اقدامات خوبی انجام شده است و صندوقی برای تضمین تسهیلات در نظر گرفته شده است.

هر گونه افزایش قیمتی باید به تصویب ستاد تنظیم بازار برسد

سخنگوی دولت در رابطه با ثابت نگاه داشتن قیمت کالاهای اساسی نزدیک به ایام نوروز به خصوص در خرده فروشی‌ها تصریح کرد: ستاد تنظیم بازار جایگاه‌های نظارتی ویژه ای را برای خرده فروشی ایجاد کرده است تا گشت‌های بازرسی از پیش از ایام نوروز تقویت شوند و برای جلوگیری از افزایش غیر منطقی قیمت‌ها، هر گونه افزایش قیمتی باید به تصویب ستاد تنظیم بازار برسد. طرحی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای از ابتدای دهه فجر آغاز شد و تا عید فطر ادامه خواهد داشت تا کالاهای اساسی مورد نیاز مردم تا تخفیف‌های حدود ۳۰ درصدی ارائه شوند. این طرح بسیار کمک خواهد کرد تا قیمت‌ها در حوزه کالاهای اساسی حفظ شود.

بهادری جهرمی در رابطه با سفر رئیس جمهور به چین و اهداف این سفر بیان کرد: سفر رئیس جمهور، دهمین سفر خارجی رئیس جمهور در کمتر از یک سال و نیم عمر دولت است و این سفر پس از بیست سال از سفر رئیس جمهور چین به ایران، به دعوت رسمی رئیس جمهور چین برگزار شده است. محوریت اصلی سفر اجرایی کردن توافق ۲۵ ساله راهبردی ایران و چین با تمرکز با مسائل اقتصادی است.

وی ادامه داد: ترکیب اصلی هیئت همراه رئیس جمهور تیم اقتصادی هستند. چین بزرگترین شریک تجاری ایران است لذا یک اقدام راهبردی در این سفر در حوزه توسعه و تسریع تعاملات اقتصادی خواهد بود. نشان می‌دهد ایران مسیر رشد و توسعه تعاملات تجاری خود را با رشد و توسعه بیشتری ادامه می‌دهد.

عفو رهبری تبلور دیگری از رأفت و همدلی جمهوری اسلامی است

بهادری جهرمی در رابطه با دستورالعمل رهبری برای آزادسازی و عفو گسترده محکومان، اظهار داشت: عفو اخیر مقام معظم رهبری تبلور دیگری از اقتدار، رأفت و همدلی جمهوری اسلامی است. رهبری از ابتدا میان کسانی که احساساتی شدند یا خطای محاسباتی شوری در آنها ایجاد کرد با کسانی که سازمان یافته در اغتشاشات حضور یافتند تفکیک قائل شدند و این عفو در امتداد همان مسیر ابتدایی بود و نشان داد موضع گیری ها فقط در مقام حرف نیست بلکه در حوزه عمل نیز انجام پذیر است. این نگاه به آرامش هر چه بیشتر کشور کمک می‌کند و راه برای کسانی که هیجانی برخورد کردند باز است. ان شاء الله همه ما در چارچوب قوانین تعامل سازنده‌تری برای ساختن ایران هرچه آبادتر داشته باشیم.

وی در خصوص جزئیات بسته وحدت آفرین به ویژه در حوزه ایرانیان خارج از کشور، عنوان کرد: در امتداد مسیر ترسیمی مقام معظم رهبری در حوزه عفوهای قضائی دولت هم تصمیم به امتداد گرفت. در این بسته در مورد ایرانیان خارج از کشور که اشتباهاتی داشتند و یا در حوزه تخلفات در امتداد جرایم حوزه‌های عمومی و با همان نگاه با این تفکیک که حوزه‌های سازمان دهی شده با حوزه‌هایی که دچار سهو شدند متفاوت هستند، بسته ای آماده شده که جزئیات آن توسط وزاری مربوطه ارائه خواهد شد.

تمام جزئیات طرح مولدسازی روی سامانه است

سخنگوی دولت در رابطه با جزئیات مصوبه مولد سازی، خاطرنشان کرد: تمام جزئیات طرح مولد سازی روی سامانه است و موردی که هنوز روی آن تصمیمی گرفته نشده طرحی است که جهت اطلاع عموم روی سامانه قرار گرفته است. لذا مواردی که هنوز تصمیم گیری نشدند عمداً از سوی دولت روی سامانه قرار گرفته تا تمام مراحل اجرایی در منظر مردم باشد و اگر مصوبه اجرایی شود، به رشد و توسعه اقتصادی کشور بسیار کمک می‌کند.

بهادری جهرمی در خصوص واگذاری بدون ضابطه خودرو گفت: وزارت صنعت گزارش اولیه ای در این خصوص ارائه کردند و بازرسی ریاست جمهور جهت بررسی مواردی را ارجاع دادند و در همان گزارش ابتدایی تصمیمات اولیه اتخاذ شده است. هیچ یک از توافقات قانونی نیست و دولت رسمیتی به آن اعطا نمی‌کند و این موارد متوقف شدند تا تصمیم گیری نهایی در خصوص متخلفین و روش پیشگیری از این اقدام اتخاذ شود.

وی در رابطه با علت زیان دهی در صنعت خودرو طبق ادعای رئیس خصوصی سازی، گفت: سهم جدی ای از افزایش رشد اقتصادی به حوزه بهره وری اختصاص داده شده و دولت به منظور اصلاح این مشکل تدابیر مختلفی را اتخاذ کرده است. مصوبه اخیر هیئت دولت در صدور مجوز واردات خودروهای موجود در مناطق آزاد کشور کمک کننده همین مسیر خواهد بود و حجم گسترده ای از خودروها از این مسیر وارد خواهد شد و رقابت در ساخت خودروهای داخلی افزایش پیدا می‌کند. ما هم نباید بازار کاذب برای تولید خودرو ایجاد کنیم و هم تدابیری اتخاذ شود تا قیمت‌های مصرف کننده واقعی شود. نگاه دولت این است که با افزایش تولید و صدور مجوز واردات بتوان تعادلی در عرضه و تولید خودرو ایجاد کند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها