title
یک کارشناس مسائل تاریخی گفت: رضا شاه قبل از آغاز سلطنتش حتی یک متر زمین و خانه نداشت اما در طول 16 سال سلطنت به بزرگترین زمین‌دار دنیا تبیدل شد.
کد خبر: ۱۳۹۵۶۷۸

به گزارش جام جم آنلاین، چهارمین برنامه جام انقلاب امروز سه‌شنبه چهارم بهمن ماه با تهیه کنندگی فریدون ماهر، سردبیری مصطفی صادقی و سید مجتبی جلال‌زاده، احسان رستگار، امین صبحی و محمدحسین علی‌اکبری به عنوان اعضای تحریریه از رادیو انقلاب پخش شد. از موضوعات این برنامه پاسخ به تحریفاتی بود که پهلوی‌ها درباره میزان خروج اموال از ایران مطرح می کنند.

مسعود رضایی درباره این موضوع روی خط برنامه جام انقلاب آمد و گفت: رضاشاه وقتی با حمایت انگلیس سال 1299 کودتا کرد و به تهران آمد حتی یک متر زمین و خانه نداشت اما در طول 16 سال سلطنت به بزرگترین زمین‌دار دنیا تبیدل شد. او زمین های مرغوب زیادی را از شمال تا سایر نقاط کشور به نام شخص خود تملک کرد و بعد از رفتنش هم آن زمین ها به پسرش رسید.

وی افزود: محمدرضا شاه نیز رویه پدرش را ادامه داد. فقط در یک مورد اسدالله اعلم در یادداشت هایش مربوط به 29 خرداد 1356 می نویسد «برادر ناتنی شاه در آمریکا می خواست ازدواج کند و والا حضرت فرمودند 100 هزار دلار برایش حواله شود.» یا یک روزنامه نگار انگلیسی درباره هزینه جشن های 2500 ساله می نویسد «هزینه این مراسم 300 میلیون دلار شد، تمام امکانات آن جشن از چادرها گرفته تا غذاها همه از خارج آمد». در واقع در برپایی آن جشن ها ریخت و پاش زیادی شد و همه به جیب شرکت های خارجی رفت.

این کارشناس مسائل تاریخی با بیان اینکه شاه خود را صاحب همه اموال کشور می دانست، یادآور شد: مقامات حکومت پهلوی نیز پول های هنگفتی را از کشور خارج کردند که فهرست پول های حواله شده آنها به بانک های خارجی بعدها منتشر شد. وقتی این افراد این طور عمل کردند می توان تصور کرد که فرح و شاه چه طور ایران را ترک کردند.

رضایی گفت: فرح چندین بار اعلام کرد که تاج های سلطنتی در خزانه بانک مرکزی ماندند اما درباره پول های کلانی که به بانک های خارجی حواله کردند چیزی نمی گوید. ضمن آنکه آنها تعداد زیادی چمدان با خود بردند که پر از اشیاء قیمتی بود.

راه‌های ارتباطی با برنامه جام انقلاب به شرح زیر هستند:
رادیو انقلاب موج اف ام ردیف 99.5 دهم مگاهرتز
سامانه پیامکی 30000955
سایت رادیو انقلاب: Radioenghelab.ir
فضای مجازی: پیامرسان های ایرانی بله و سروش @enghelabradio
تلفن ارتباط با مخاطبین 02122044185

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۲ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها