کد خبر: ۱۳۹۳۳۹۳
نویسنده سیداحمد هاشمی اشکا - گروه ایران

زباله‌ها به بلای جان گلستان تبدیل شده‌اند. در استانی که به تبع اسمش انتظار می‌رود طبیعت زیبایش بیش از هر چیز دیگری نظرها را به خود جلب کند، در هر گوشه و کنار فقط کثیفی و پسماندهایی به چشم می‌خورد که برازنده آن نیست. این اتفاق ساکنان برخی مناطق گلستان را هم به ستوه آورده و از مسئولان می‌خواهند هر چه زودتر چاره‌ای برای آن بیندیشند.

سایت زباله آزادشهر که ۱۳ سال پیش کار خود را آغاز کرده حالا به معضلی بزرگ برای این منطقه و ساکنان اطراف آن تبدیل شده ؛ به طوری که مسئولان می‌گویند در جانمایی این سایت اشتباهی شده و حالا قرار است سایت جدیدی بسازند اما مشکل اینجاست که برای جانمایی سایت جدید حداقل به یکسال زمان نیاز است. مشکل آزادشهر به سایتی که در جای خودش نیست ختم نمی‌شود. بلکه تخلیه روزانه چند هزار لیتر فضولات انسانی در حاشیه جاده‌ها و عرصه‌های جنگلی در مناطق پیرامونی این شهر هم از دیگر معضلات زیست‌محیطی منطقه است. حالا مردم می‌گویند حداقل در جانمایی واحدهای مرغداری و کشتارگاه‌های دام و طیور دقت بیشتری شود تا چند سال بعد دوباره همین موارد به مشکل جدیدی تبدیل نشوند. در همین باره ملک شاه‌کوهی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند گلستان در گفت‌وگو با جام‌جم با بیان این‌که در پی سایت شماره چهار و مکان جدیدی برای بازیافت زباله‌های شرق گلستان هستیم و به احتمال زیاد در اراضی کم‌بازده مناطق شمالی گنبدکاووس و جایی که مشکل زیست‌محیطی یا مزاحمتی برای مردم، اراضی زارعی و منابع آبی زیرزمینی نداشته باشد، آن را احداث می‌کنیم، می‌گوید: «سایت‌های پسماند استان در بخش شرقی یعنی آزادشهر و بخش غربی یعنی آق‌قلا متمرکز شده اما مشکل اصلی جانمایی غلط سایت آزادشهر است که به روزرسانی و اورهال کردن تجهیزات و خط پردازش احداث عملیات تصفیه خانه در این سایت و آغاز مطالعات مکان‌یابی و ارزیابی اثرات توسعه برای جانمایی سایت چهارم در استان از جمله برنامه‌های در دست اجرا ست.»

شکست مسئولان از مافیای زباله

از بی‌برنامگی و طرح‌های کارشناسی نشده در گلستان همین بس که بدانیم سال ۸۷ نیز بحث تفکیک زباله از مبدا در شهر گرگان استارت خورد. اما در همان سال اول به دلایل مختلف شکست خورد و کارها روی زمین ماند تا دوباره سال ۱۳۹۲ روی میز مدیران وقت قرار گرفت. آنها معتقد بودند با اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا تا ۳۰ درصد از زباله‌های خشک استان را مدیریت کرده و در یک دوره پنج‌ساله تمام شهرها و روستاهای گلستان را به این حوزه وارد خواهند کرد. اما باز هم معلوم شد نه طرح، طرح درستی است و نه مسئولان، مرد اجرای کارهای بزرگ، چون بوی شکست، همه را آزار می‌داد. جالب این‌که مسئولان و متولیان اجرای طرح از مافیای زباله خشک شکست خورده بودند و اجرای ناموفق طرح ثابت کرد زورشان به این مافیای کثیف نرسیده است. حالا هم زباله‌ها تفکیک نمی‌شوند و هم سایت‌ها خود به معضل بزرگی برای گلستانی‌ها تبدیل شده‌اند. اگر قرار است استان‌های کشور و بخصوص آنها که طبیعت زیبا و بکرشان برای همه مهم است، سالم و پاکیزه بمانند از همین الان باید فکری برای زباله‌های شهرهای مختلف گلستان شود تا جنگل‌ها و مراتع بیش از این جور سوء‌مدیریت‌ها را بر دوش نکشند.

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها