مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تکرار ادعاهای سیاسی علیه برنامه صلح‌آمیز هسته ای ایران مدعی شد که پاسخ‌ ایران به پرسش‌های آژانس اختیاری نیست بلکه الزامی است.
کد خبر: ۱۳۹۰۱۹۴

به گزارش جام جم آنلاین، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این اظهارات را در مصاحبه با شبکه الجزیره انگلیسی مطرح کرد.

او از سه سال پیش ادعاهایی را درباره آنچه فعالیت‌ های هسته‌ ای اعلام نشده در مکان‌هایی در ایران خواند، مطرح کرده است. این ادعا نخستین بار از سوی نخست‌ وزیر وقت رژیم صهیونیستی مطرح شد و پس از آن توسط رسانه‌ها و مذاکره‌کنندگان غربی دامن زده شد.

جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعاهای مطرح شده همواره تاکید کرده است که تعهدات کشورها در حوزه پادمان نامحدود نیست.

دکتر محسن نذیری اصل، سفیر نماینده دائم کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین پیشتر گفته بود که برنامه صلح آمیز هسته ای کشورمان از شفاف ترین برنامه ها در میان کشورهای عضو آژانس است.

وی با تأکید بر اینکه اجرای بدون وقفه پادمان و فعالیت های گسترده راستی آزمایی آژانس در ایران طی دو دهه اخیر تنها در پرتو همکاری و حسن نیت ایران امکان پذیر بوده است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن پایبندی به اصل وفای به عهد در اجرای تعهدات بین المللی خود، در دفاع از منافع و حقوق کشور و مقابله با فشارها و زیاده خواهی های آمریکا و کشورهای غربی مصمم و پایدار خواهد بود.

با این حال شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۲۶ آبان ماه گذشته به قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا و سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان، ناظر بر همکاری بیشتر ایران با آژانس برای حل مسائل ادعایی رای موافق داد. ایران نیز در واکنش به این قطعنامه، اقداماتی را با حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مجتمع‌های غنی‌ سازی نطنز و فردو صورت داد که مهم‌ترین آن تولید اورانیوم با غنای ۶۰ درصدی در نیروگاه فردو است.

گروسی در ادامه مصاحبه با الجزیره ادعا کرد:«این میزان قطعا به غنای مورد نیاز برای تولید سلاح (اتمی) نزدیک است. غنای مورد نیاز برای تولید سلاح ۹۰ درصد است و این ۶۰ درصد است. کسی نمی‌گوید آن‌ها (ایران) سلاح تولید می‌کنند اما روشن است که انباشت مواد اتمی با غنای بالا نیازمند حضور بازرسان آژانس است که مطمئن شوند همه‌چیز مرتب است»

گروسی سپس با تکرار اتهامات پادمانی گفت: «هنگامی که این مسائل را کنار هم می‌گذارید، نیاز به شفاف‌سازی است»

مدیرکل آژانس پشرفت‌های هسته‌ای ایران در حوزه غنی‌ سازی اورانیوم را «سریع» و به شکل «قابل‌توجهی» توصیف کرد و گفت که راه‌اندازی سانتریفیوژهای نسل جدید نشان می‌دهد که ایران «مصمم است اورانیوم بیشتری را با سرعت بالایی تولید کند»

وی با اشاره به محدودیت‌های غنی سازی اورانیوم در ایران درچارچوب برجام افزود که تحرکات ایران نشان‌دهنده این واقعیت است که «آن‌ها خیلی فراتر از آنچه توافق شده بود حرکت می‌کنند و پشت سر این اقدامات یک پیام نهفته است»

گروسی در حالی این مطلب را بیان کرد که محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان پیشتر گفته بود: سلاح هسته ای در راهبرد ایران جایی ندارد و چیزهایی که مطرح می شود تنها اتهامات مغرضانه است. وی تصریح کرد: ما آماده پایبندی به توافق هسته ای هستیم به شرطی که طرف های دیگر به تمام بندهای توافق پایبند باشند.

منبع: ایرنا

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها