شاه کلیدهای ایران و روسیه
«جام‌جم» توافق‌های جدید در مسکو را بررسی می‌کند

شاه کلیدهای ایران و روسیه

سرپرست گروه مذاکره کننده ایران با اتحادیه اوراسیا از نهایی شدن مذاکرات ایران و اوراسیا بر سر موافقت نامه تجارت آزاد خبر داد و گفت بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ قلم کالا تحت پوشش این موافقت نامه قرار می‌گیرد.
کد خبر: ۱۳۸۹۹۶۱

به گزارش جام جم آنلاین، میرهادی سیدی، سرپرست گروه مذاکره کننده ایران با اتحادیه اوراسیا در خصوص موافقت نامه تجارت آزاد ایران و این اتحادیه گفت: حدود سی دور مذاکره با اتحادیه اقتصادی اوراسیا که نمایندگان پنج کشور به علاوه خود اتحادیه اقتصادی اوراسیا بودند، انجام شد. در این سی دوری که تعدادی از آنها بر خط و حدود 7 دور هم به صورت حضوری برگزار شد و دو سال به طول کشید ما ابعاد موافقت نامه تجارت آزاد را در چارچوبی که بیشتر این توافق ها در دنیا مرسوم است، پیش رفتیم و بر سر موافقت نامه ای که حدود 150 صفحه است و مفصل ترین موافقت نامه تجاری است به توافق رسیدیم.

وی افزود: از حیث پوشش کالایی، این موافقت نامه بزرگترین پوشش کالایی را دارد. به زودی ریاست محترم سازمان توسعه تجارت با وزیر تجارت اوراسیا در تهران با امضای یک یادداشتی اتمام مذاکرات را اعلام خواهند کرد.

سرپرست گروه مذاکره کننده ایران با اتحادیه اوراسیا در پاسخ به این سوال که آیا مشخص شده است چه کالایی وارد یا صادر بشود و بعد از امضای توافق نامه چه مرحله ای طی خواهد شد، گفت: ضمائم آن سندی که امضا می شود شامل لیست های کالایی خواهد بود و این به هر دو طرف این امکان را می دهد که فرآیند بررسی های داخلی شان را برای آماده سازی خودشان انجام دهند. بعد از امضا، سند برای تصویب مجالس ملی کشور ها مسیری را طی می کند. همین قاعده در تمام پنج کشور اتحادیه اوراسیا هم هست و بایستی این فرآیند را سپری کنیم و بعد از آن اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: تجارتی که الان داریم در حوزه اقلام کشاورزی است. واردات ما از کشورهای اتحادیه اوراسیا فعلا بیشتر متمرکز روی غلات و دانه های روغنی است. از ایران هم به همین ترتیب سیب، سیفی جات و محصولاتی که در گلخانه ها تولید می شوند با تعرفه صفر صادر می شوند. 

سیدی افزود: طرف اوراسیایی حدود 95 درصد اقلام را تحت پوشش موافقت نامه قرار داده است. وقتی می گوییم 95 درصد، یعنی از همه بخش های کالایی هستند مگر اقلام خاصی را که ما به دلایلی متمایل به وارد کردن نیستیم. مثل ماشین آلات کشاورزی یا محصولات لبنی که اگر صفر هم نشود، تعرفه هایشان افزایش پیدا نمی کند.

وی در ادامه گفت: بیش از 7 هزار و 500 قلم کالا تحت پوشش این موافقت نامه قرار می گیرد. وقتی شما 95 درصد اقلام را تحت پوشش چنین توافقی قرار می دهید، اجازه می دهید که رقابت در این کالاها شکل بگیرد و دو طرف در حد توانایی های رقابتی شان از بازار همدیگر استفاده می کنند. تعدادی از این اقلام بلافاصله صفر می شود و تعدادی به تدریج صفر می شود.

سیدی در پاسخ به این سوال که آیا این کالاها حتما ساخت همان کشور باید باشد، گفت: بر اساس موافقت نامه، یک فصل برای قواعد مبداء کالا وجود دارد و اینکه چه کالایی مال چه کشوری است، در آن فصل بحث می شود.

منبع: تسنیم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها