رئیس قوه قضاییه:

افراد دروغگو یا انتشاردهندگان ادعای بدون سند احضار می‌شوند

رئیس قوه قضاییه گفت: مسئولان قضایی در سراسر کشور، چنانچه فردی حرف دروغ یا ادعای بدون سندی را منتشر کرد در کوتاه ترین زمان ممکن احضار کنند و مستندات ادعایش را از او بخواهند.
کد خبر: ۱۳۸۸۶۳۹

به گزارش جام جم آنلاین از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای، امروز دوشنبه (هفتم آذر) در نشست شورای عالی قوه قضاییه با بیان اینکه امروز دیگر جای ابهامی برای هیچ فرد منصف و ایران دوستی نسبت به توطئه دشمنان برای ضربه زدن به کشور وجود ندارد به حربه دشمنان در دروغ پردازی و شایعه‌ پراکنی اشاره کرد.

محسنی اژه‌ای گفت: به مسئولان ذیربط قضایی در سراسر کشور از جمله دادستان تهران دستور داده‌ام که چنانچه فردی حرف دروغی یا ادعای بدون سندی را منتشر کرد، در کوتاه ترین زمان ممکن او را احضار کنید و مستندات ادعایش را از او بخواهید؛ چنانچه فرد مزبور بدون سند و مدرک این حرف دروغ را نشر داده باشد و سوء‌نیت او نیز احراز شود اما ابراز تنبّه کند و اعلام دارد که درصدد جبران برمی‌آیم، طبیعتاً مواجهه مقتضی به عمل خواهد آمد. اما چنانچه فرد منتشرکننده دروغ، نه تنها مستنداتی ارائه نکرد که حتی سوء‌نیت او نیز محرز شود و ابراز تنبّه و جبران خطا نیز در رفتار او مشاهده نشد، مشخص است که در راستای اهداف دشمن اقدام می‌کند بنابراین برای او به سرعت کیفرخواست صادر خواهد شد و پرونده‌اش به دادگاه ارسال می‌شود.

رئیس قوه قضاییه ضمن گرامیداشت هفته بسیج و یاد و خاطره امام راحل عظیم‌الشأن که این نهاد مقدس را بنا نهادند، اظهار داشت: بسیج لشکر مخلص خداست و شجره طیّبه‌ای است که هر شاخه آن با آموزه‌های قرآنی و دینی پیوند خورده است و در جای جای میهن اسلامی ما در حال درخشش است.

محسنی اژه‌ای افزود: بسیج نه تنها در عرصه نظامی که در عرصه‌های خدمت‌رسانی، فرهنگی و سیاسی نیز بسیار خوش درخشیده است و از دل مکتب بسیج، شخصیتی همچون حاج قاسم سلیمانی متبلور شده که خود به مثابه یک مکتب در شئون مختلف اعم از سیاستمداری، اخلاق‌مداری، نظامی‌گری، شجاعت و تدبیر، درخشان و سرآمد است؛ به گونه‌ای که دشمنان نیز زبان به تحسین او گشوده‌اند.

به مشکلات پرستاران توجه ویژه شده است، امیدوارم ادامه‌دار باشد

رئیس دستگاه قضا ضمن تبریک ولادت باسعادت حضرت زینب کبری(س) و روز پرستار، صمیمانه از خدمات و زحمات پرستاران و کادر درمان در دوران کرونا برای دفاع از سلامت مردم و جامعه قدردانی کرد و اظهار امیدواری کرد اقدامات دولت در راستای رفع مسائل و مشکلات حوزه پرستاری و پرستاران با قوت استمرا یابد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه، نگاهی تحلیلی و تبیینی به چرایی وقوع اغتشاشات اخیر داشت و مراحل توطئه‌های و شرارت‌های دشمنان علیه مردم و نظام جمهوری اسلامی در چهار دهه اخیر را تشریح کرد و گفت: پس از توسعه علم و دانش در ایران اسلامی و نیل به خودکفایی و بومی‌سازی علمی در حوزه‌هایی مانند دانش هسته‌ای، دشمنان تلاش کردند تا راه پیشرفت و توسعه دانش هسته‌ای را در کشور ما سد کنند اما در این مرحله شکست خوردند بنابراین درصدد برآمدند با تعریف برجام ۲، منطق جمهوری اسلامی در منطقه را که در تضاد با منافع مستکبران است به حاشیه برانند اما در این مرحله نیز دشمنان به هزیمت رفتند و منطق مقاومت، پیروز شد.

رئیس عدلیه ادامه داد: دشمنان پس از ۲ مرحله تحمل شکست، برای جلوگیری از تولید قدرت بازدارنده و دفاعی در ایران اسلامی، برجام ۳ را تعریف کردند اما در این وهله نیز مغلوب شدند؛ بنابراین در اتاق فکرهای خود راهبرد اغتشاش‌آفرینی و تهدید امنیت مردم ایران را تدوین کردند و بر این تصور بودند که ملت ایران به‌واسطه تحریم‌های ظالمانه‌ای که خود آن دشمنان تحمیل کرده‌اند، آماده پیوستن به غائله اغتشاشات هستند؛ دشمنان در جریان این توطئه، به شعارهای فریبکارانه‌ای متوسل شده بودند و در شرایطی که در کشورهای خودشان بیشترین تضییع‌ها را علیه حقوق زنان و خانواده دارند، مدعی حمایت از مردم و زنان ایران شدند و به‌واسطه این ادبیات و شعارهای فریبکارانه نیز احیاناً افرادی در داخل که از پشت‌پرده توطئه دشمنان آگاه نبودند، فریب خوردند.

محسنی اژه‌ای افزود: اما دشمنان در این مرحله نیز خیلی زود ماهیت خود را برملا کردند؛ بنابراین بسیاری از افراد جامعه که شاید معترض نیز بودند صف خود را از صف دشمن و عوامل او جدا ساختند؛ از همین رو دشمن به خشونت و ترور و اهانت به مقدسات روی آورد؛ دشمن در این توطئه نیز متحمل شکست و هزیمت شد البته ما باید مواظب باشیم زیرا این دشمن شکست خورده و عصبانی ممکن است زخم بزند.

دشمنان دنبال کشته سازی بیشتر بودند

رئیس قوه قضاییه با اشاره به هوشیاری، تدبیر و خویشتنداری نیروها و دستگاه‌های حافظ امنیت مردم در بخش‌های مختلف انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی در راستای خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان در اغتشاشات اخیر، گفت: دشمنان در جریان اغتشاشات اخیر توطئه‌ها و حربه‌هایی مانند کشته‌سازی و شهید کردن مردم و نیروهای حافظ امنیت مردم را در دستور کار داشتند تا تنور اغتشاشات و آشوب‌ها را داغ کنند.

محسنی اژه‌ای اظهارداشت: در مقابله با این دسیسه‌های دشمن، نیروها و دستگاه‌های حافظ امنیت، مردم تدبیر و درایت و اخلاق‌مداری به خرج دادند و درصدد بودند در ضمن رعایت ارزش‌های مقدس در جمهوری اسلامی ایران، جلوی این مسائل را بگیرند.

رئیس قوه قضاییه گفت: در وقایع اخیر شاهد بودیم که نیروهای حافظ امنیت مردم و نیروهای بسیجی خویشتنداری و حتی جان خود را فدا کردند تا به امنیت مردم از جهات مختلف خدشه وارد نشود.

قاضی القضات از زحمات و کار شبانه‌روزی قضات و مسئولان قضایی رسیدگی‌کننده به پرونده عناصر اغتشاشات اخیر، قدردانی کرد و به کار قضایی فشرده صورت گرفته در قبال پرونده عناصر اغتشاشات به محض شناسایی و دستگیری آنها اشاره کرد.

محسنی اژه‌ای افزد: در وقایع اخیر شاهد بودیم که قضات و مسئولان قضایی ذی‌صلاح در مراجع مختلف قضایی به محض شناسایی و دستگیری عناصر اغتشاشات - بالاخص عناصر اصلی که در جرح و شهید کردن مردم و نیروهای حافظ امنیت مردم نقش داشتند - با نهایت سرعت و دقت پرونده‌های آنها را رسیدگی و تکمیل می‌کردند.

آخرین جزییات پرونده‌های برخی از عناصری که در جریان اغتشاشات اخیر نقش داشتند

محسنی اژه‌ای به ذکر مراحل رسیدگی به پرونده برخی از عناصری که در جریان اغتشاشات اخیر اقدام به قتل و جنایت کردند پرداخت و گفت: مراحل مختلف رسیدگی به پرونده عناصر دخیل در یک فقره قتل در تهران که منجر به شهادت فردی شده بود از مرحله دستگیری تا صدور کیفرخواست، محاکمه و ارسال پرونده به دیوان عالی کشور، در کمترین زمان ممکن قانونی انجام شد؛ در این راستا، برخی احکام در دیوان عالی تایید شده‌اند و برخی دیگر نیز در مرحله رسیدگی است.

رئیس عدلیه افزود: عناصر دخیل در جنایتی که در تاریخ ۲۶ آبان در مشهد به وقوع پیوسته بود در کمتر از ۴۸ ساعت دستگیر شدند و بلافاصله با تلاش شبانه‌روزی و پیوسته مسئولان قضایی ذیربط در مشهد، پرونده آنها رسیدگی و تکمیل شد و برای فردا (سه‌شنبه هشتم آذر) وقت دادگاه تعیین شده است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به شناسایی و دستگیری همه عناصر دخیل در جنایت رخ داده در استان البرز که به شهادت «روح‌الله عجمیان» منجر شد، گفت: به محض اینکه همه افراد دخیل در این پرونده بازداشت شدند پرونده عناصر دخیل در شهادت شهید عجمیان ظرف روزهای گذشته تکمیل شده و به دادگاه ارسال شده است و قطعاً در این هفته جلسه دادگاه برگزار می‌شود.

قاضی‌القضات به تکمیل پرونده قضایی عناصر دخیل در جنایت رخ داده در اصفهان که به شهادت یک فرد منجر شد نیز اشاره کرد و گفت: ۱۰ نفر از عناصر دخیل در جنایت رخ داده در اصفهان که به شهادت یک فرد منجر شد نیز دستگیر شدند که سه نفر از آنها در حال فرار بودند و هفت نفر از آنها نیز متعاقباً و در روزهای گذشته دستگیر شدند که پرونده این افراد تا آخر هفته جاری یا در نهایت ابتدای هفته بعد تکمیل و کیفرخواست آنها صادر خواهد شد.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: در قبال برخی پرونده‌ها مانند پرونده جنایت رخ داده در مکان مقدس استان فارس نیز افرادی دستگیر شده‌اند اما از آن حیث که این افراد وابسته به خارج هستند بدیهی است که دستگاه اطلاعاتی در صدد تکمیل رسیدگی‌های همه جانبه خود درخصوص ابعاد مختلف موضوع باشد.

رئیس عدلیه افزود: در قبال جنایت رخ داده در استان خوزستان نیز عده‌ای دستگیر شدند اما هنوز دستگیری‌های پرونده کامل نشده است و عده‌ای دیگر نیز باید دستگیر شوند؛ علی‌ایحال دستگاه قضایی نهایت تلاش و مساعی خود را به کار بسته و به کار خواهد بست تا این پرونده نیز تکمیل شود و به سرانجام برسد.

شادمانی مردم پس از پیروزی ملی‌پوشان در جام جهانی تبلور همبستگی ملی بود

رئیس قوه قضاییه با اشاره به پیروزی و بازی غیرتمندانه فوتبالیست‌های ملی‌پوش کشورمان در مسابقات جام جهانی و شعف و شادمانی پدید آمده در سراسر ایران اسلامی و تجلی و تبلور روح جمعی و اتحاد و همبستگی ملی به واسطه این پیروزی، ضمن قدردانی از ملی‌پوشان فوتبال جمهوری اسلامی ایران و آرزوی توفیق برای آنها در مسابقه فردا شب، تصریح کرد: بازی فوتبال به واسطه شاخصه‌هایی مانند هیجان بالا و طرفداران و بیننده‌های فراوان بالاخص از طیف جمعیتی جوان فراتر از یک مسابقه ورزشی است بنابراین باید تلاش شود ضمن مردمی کردن هر چه بیشتر رشته ورزشی فوتبال از ظرفیت‌های این بازی از حیث جنبه‌های مختلف اموزشی، فرهنگی و... به نفع مردم، حداکثر استفاده برده شود.

رئیس عدلیه به این نکته نیز اشاره کرد که در روز جمعه گذشته بعد از پیروزی و بازی غیرتمندانه ملی‌پوشان فوتبالیست کشورمان در مسابقه جام جهانی، همه مردم ایران اسلامی از گروه‌ها و اقشار و طیف‌های مختلف، خشنود و شادمان شدند اما در مقابل، عناصر دشمن و رسانه‌های وابسته به سعودی مستقر در انگلیس عصبانی شده و از روی ضعف و ذلت حرف‌هایی را به زبان راندند.

جهش صدور اسناد حدنگاری

در بخش دوم جلسه شورای عالی قوه قضاییه، حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک با اشاره به جهش قابل توجه صدور اسناد حدنگاری طی مدت اخیر اظهار داشت: در آبان‌ سال جاری برای ۴۵۸ هزار و ۸۱۱ هکتار از اراضی کشاورزی سند حدنگاری صادر شد که در مقایسه با آبان‌ سال گذشته، رشد ۳۹۲ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه در آبان برای‌ ۱۰ هزار و ۲۷۰ ملک روستایی نیز سند کاداستری صادر شد، گفت: در مجموع در یک سال گذشته برای ۱۴۰ هزار و ۷۷۴ منزل روستایی سند حدنگاری صادر شده که در مقایسه با سال گذشته آن، رشد ۲۲ درصدی را نشان می‌دهد.

بابایی افزود: در آبان سال جاری ۱۱ هزار و ۲۰۸ رأی مثبت در زمینه اراضی و املاک قولنامه‌ای صادر شد که در مقایسه با سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داشته است.

نسخه اولیه سامانه ارجاع هوشمند به کارشناس در اختیار قضات قرار گرفت

محمد کاظمی‌فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه نیز در این جلسه با اشاره به اقدامات این مرکز در زمینه ارجاع کارشناسی به صورت تخصصی، هوشمند، بدون مداخله انسانی و دریافت سیستمی نظرات کارشناسی، اظهار داشت: از ابتدای آبان‌ سال جاری، نسخه اولیه سامانه ارجاع هوشمند به کارشناس در سامانه مدیریت پرونده‌های قضایی بارگذاری شده و در اختیار قضات سراسر کشور قرار گرفته است.

وی افزود: این سامانه، کارشناس را بر اساس تعداد کارهایی که در گذشته به او ارجاع شده و بر مبنای رشته و مکان کارشناسی، انتخاب کرده و به قید قرعه در اختیار قاضی قرار می‌دهد.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با بیان اینکه اکنون کارشناسان همه نظریات خود را به صورت سیستمی اعم از خودکاربری و دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، برای قوه قضاییه ارسال می‌کنند، گفت: سال گذشته یک میلیون و ۳۰۰ هزار نظریه کارشناسی به صورت سیستمی برای قوه قضاییه ارسال شد.

آزادی ۱۹۵ زندانی در تهران

علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب تهران نیز در این جلسه اظهار داشت: در راستای دستور اخیر رئیس قوه قضاییه مبنی بر بهره‌مندی زندانیانی که واجد شرایط اعطای ارفاقات قانونی هستند، تاکنون ۱۹۵ نفر از متهمان بازداشتی در تهران آزاد شدند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها