جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

خاطرات بازیکنان سابق ولز از بازی با ایران در سال ۱۳۵۷

تیم‌ ملی فوتبال ایران در حالی امروز دومین دیدار خود را در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر مقابل ولز برگزار می‌کند که دو تیم در سال ۱۳۵۷ در تهران با هم بازی کرده بودند.
کد خبر: ۱۳۸۸۱۰۳

به گزارش جام جم آنلاین، تیم‌های ملی فوتبال ایران و ولز در ادامه مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر از ساعت ۱۳:۳۰ امروز جمعه به مصاف هم می‌روند. اما این نخستین باری نیست که ایران و ولز با هم دیدار می‌کنند.

دو تیم در فروردین ۱۳۵۷ (۱۹۷۸ میلادی) در دیداری تدارکاتی در تهران مقابل هم قرار گرفتند؛ آن‌هم در شرایطی که ایران با هدایت حشمت مهاجرانی خودش را آماده حضور در مسابقات جام جهانی آرژانتین می‌کرد. آن مسابقه با نتیجه ۱ بر صفر به سود ولز به پایان رسید.

به بهانه تقابل دوباره ایران و ولز، مرور خاطرات بازیکنان سابق تیم ولز در سفر به تهران، رویارویی با تیم ملی ایران و آشنایی با فرهنگ کشورمان خالی از لطف نیست؛ بخصوص که از این مسابقه خاطرات و خبرهای زیادی بر جای نمانده است.

«تری یورات» کاپیتان سابق ولز خاطره جالبی از آن بازی ندارد. به گفته یوارت، دیدار دو تیم با دو ساعت تاخیر آغاز شد چرا که پسر شاه در ورزشگاه حضور نداشت!

میکی توماس دیگر بازیکن ولز گفت: «من چیز زیادی از این مسابقه به یاد ندارم. اما یادم است هلیکوپتری قبل از بازی فرود آمد و به ما گفتند پسر شاه در آن است. استادیوم بزرگ بود و ما از حجم جمعیت غافلگیر شدیم.

توماس افزود: فکر می‌کنم حضور رسمی ۵۰ هزار هوادار در ورزشگاه بود اما به نظرم بیش از ۸۰ هزار نفر به نظر می‌رسید. نمی‌توانستیم آن را باور کنیم.

به گزارش «ایندپندنت» این سفر همچنین برای اثبات یک شوک فرهنگی خارج از زمین برای تیم «مایک اسمیت» بود، علیرغم اینکه آنها هفت ماه قبل از خاورمیانه برای یک بازی دوستانه با نتیجه تساوی بدون گل با کویت بازدید کرده بودند.

به نوشته این نشریه، اتفاقات سیاسی و انقلابی در آن زمان در ایران بالا گرفته بود و ولز وارد این اتفاقات شده بود. تیم ولز چهار روز در تهران بود و سفری طاقت فرسا از لندن و از طریق ترکمنستان به ایران داشت.

«برایان فلین» هافبک سابق ولز که به عنوان بازیکن تعویضی در نیمه دوم برابر ایران وارد زمین شده بود، گفت: من همیشه عاشق سفر بودم. رفتن به چنین جایی برای من عالی بود. این بنای تاریخی عظیم را به یاد دارم که در مسیر فرودگاه به مرکز تهران بود. فکر می‌کردم این «متفاوت» است.

تیم ولز همچنین قبل از بازی با ایران از بازار بزرگ تهران بازدید کرد و تحت تاثیر این بازار قرار گرفت.

میکی توماس در خصوص گل ولز به ایران تاکید کرد: من گل را در یوتیوب دیدم. چیزهای زیادی در بازی وجود نداشت، اما صادقانه می‌توانم بگویم که چیزی در مورد آنها نمی‌دانستم.

برلیان فلین لحظات پس از سوت پایان را بیشتر از خود مسابقه به یاد می‌آورد. او گفت: آنها (بازیکنان ایران) از آن نوع لباس‌هایی داشتند که شبیه به تی‌شرت بود. قیمتش باید حدود ۲.۵ پوند بوده باشد؛ در حالی که ما این پیراهن‌های دوست داشتنی ولز را به تن داشتیم.

تنها شش هفته بعد، ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین حضور داشت که اولین تجربه آنها در این مسابقات بود. ایران در آن مسابقات مقابل هلند و پرو شکست خورد، اما برابر اسکاتلند به تساوی ۱ - ۱ رسید.

منبع: مهر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها