وزارت امور اقتصادی و دارایی:

حقوق کارمندان بانک افزایش یافت

سخنگوی دولت گفت: منابع لازم برای قانون افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان پیش بینی شده است.
کد خبر: ۱۳۸۵۳۷۶

به گزارش جام جم آنلاین، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در نشست خبری با اصحاب رسانه با ارائه آخرین وضعیت شاخص‌ های تولید اظهار کرد: در تولید ۵۰۰ محصول پزشکی خودکفا شدیم و در صدور پروانه تولید تجهیزات پزشکی ۲۵ درصد افزایش داشته‌ایم.

وی ادامه داد: در ۵ ماه نخست امسال صنعت فولاد ۹.۹درصد، محصولات پتروشیمی ۶.۲ درصد و تولید کاغذ ۶.۸ درصد رشد داشته است ضمن آنکه تولید گندم ۳۷ درصد، برنج ۲۵ درصد و جو ۳۰ درصد در سال زراعی جاری با رشد همراه بوده است.

وی بیان کرد: در سال نخست فعالیت دولت سیزدهم ظرفیت تولید برق ۶ هزار مگاوات افزایش یافت که بهترین رکورد پس از انقلاب است.

بازگشت ۲۷۰۰ نخبه به کشور در ۵ سال گذشته

سخنگوی دولت با بیان اینکه در ۵ سال اخیر ۲ هزار و ۷۰۰ نخبه به کشور بازگشتند، اظهار داشت: نخبه شهید سید فرید معصومی که در حمله تروریستی حرم مطهر شاهچراغ شهید شد، یکی از آن‌ها بود که در حوزه برق و انرژی فعالیت می‌کرد.

بهادری جهرمی با اعلام اینکه بیش از ۱۰ هزار نفر از نخبگان امروز با شرکت‌های دانش بنیان همکاری دارند، اظهار داشت: تعداد شرکت‌های دانش‌ بنیان با افزایش چشمگیر در یک سال گذشته به بیش از هفت هزار شرکت رسیده است.

وی همچنین از بورسیه تحصیلی ۴۳ نفر از رتبه‌های برتر المپیادی در رشته‌های علوم پایه دانشگاه‌های تهران، اختصاص ۲۰درصد سهیمه جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها به نخبگان خبر داد.

آمریکا به دنبال مانع تراشی در مسیر رشد ایران است

بهادری جهرمی با تسلیت شهادت تعدادی از هموطنان در حادثه تروریستی حرم شاهچراغ و درگذشت برخی دیگر از هموطنان در اغتشاشات اخیر، گفت: اجتماع پرشور مردم در تشییع حوادث تروریستی و شهدای امنیت و مخالفت با آشوب نشان می‌دهد مردم به تلاش‌های همه جانبه دشمنان علیه این ملت با وجود همه ظرفیت‌های اطلاعاتی، امنیتی و جاسوسی شان دست رد و پشت پا زدند و اجازه سوءاستفاده را به دشمنان نخواهند داد.

سخنگوی دولت با تبریک فرارسیدن ۱۳ آبان روز دانش آموز، افزود: امیدواریم این روز‌ها بهانه‌ای برای بازگویی جنایت آمریکا علیه ایران باشد که این روز‌ها نیز با تحریم‌های ظالمانه و دروغ پراکنی سعی دارد در مسیر رشد مردم مانع ایجاد کند.

بهادری جهرمی در ادامه از انتصاب محسن منصوری به عنوان معاون اجرایی رییس جمهور خبر داد و گفت: به این ترتیب یک جوان دیگر به ترکیب هیات دولت اضافه شد؛ آقای منصوری استاندار تهران بوده و دارای سابقه کار مدیریتی موفق است که با حکم رئیس جمهور به عنوان معاون اجرایی رئیس جمهور انتخاب شد.

وی ابراز امیدواری کرد که معاونت اجرایی رییس جمهوری در دوره جدید در مسیر خوبی که آقای صولت مرتضوی ایجاد کرده بود، با سرعت بیشتری حرکت کند.

تولید کامل خودرو به مرز ۱۰۰ درصد رسید

سخنگوی دولت همچنین از رشد تولید در بخش‌های مختلف خبر داد و اظهار کرد: تولید ناخالص ملی در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳.۱ درصد رشد داشت که این میزان در بخش صنعت ۵.۱ درصد رشد بوده است.

وی افزود: در حوزه خودروسازی شاهد رشد تولید کامل خودرو بودیم و خلاف سال‌های گذشته از وجود خودرو‌های ناقص در انبار‌های خودروسازان، امروز تولید کامل خودرو به مرز ۱۰۰ درصدی رسیده است.

رئیس شورای اطلاع رسانی دولت تصریح کرد: در هفت ماهه امسال در تولید ون ۴۵۴ درصد، وانت ۴۷ درصد، صنعت کاغذ ۶.۸ درصد، محصولات پتروشیمی ۶.۲ درصد، تلویزیون ۲۱ درصد رشد تولید را شاهد بودیم.

بهادری جهرمی با اشاره به اصلاح دوباره اساسنامه صندوق ملی مسکن در دولت برای رفع ایرادات شورای نگهبان گفت: منتظر نظر نهایی این شورا درباره اساسنامه صندوق ملی مسکن هستیم.

منابع افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان تامین شده است

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به برنامه دولت برای افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان لشکری و کشوری گفت: به محض نهایی شدن قانون افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، دولت آماده اجرای آن از لحظه تصویب است؛ منابع لازم برای قانون افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان پیش بینی شده است.

با اقدامات خرابکارانه مماشاتی نمی‌کنیم

بهادری جهرمی درباره برنامه دولت برای حفظ امنیت کشور گفت: یکی از راهبرد‌های دائمی دشمنان کشور به ویژه هنگام ناامیدی از پیشرفت‌های کشور، حمایت از تروریست‌ها و گروه‌های تکفیری بوده است.

وی افزود: دشمنان همیشه به اقدامات آشوب افکنانه و تروریستی و شبه تروریستی روی می‌آورند، اما مردم ایران نشان دادند با این اقدامات متحدتر و یکپارچه‌تر و در مسیر حقانیت مصمم‌تر می‌شوند.

سخنگوی دولت اظهار کرد: بار‌ها اعلام کردیم با این اقدامات خرابکارانه هیچ گونه مماشاتی نکرده و با همه مسببان و بانیان برخورد قاطع خواهد شد.

مصوبه حمایت از اقتصاد دیجیتال نهایی شد و درحال ابلاغ است

سخنگوی دولت در خصوص وعده اخیر وزیر اقتصاد برای حمایت از کسب و کار دیجیتال بیان کرد: کارگروه اقتصاد دیجیتال که پیش از این برای حمایت از کسب و کار‌های فعال در فضای مجازی ایجاد شده بود قبلاً هم مصوباتی داشته و پیرو حوادث اخیر نیز مصوباتی داشته که اجازه دهید خود وزیر اقتصاد یا ارتباطات جزییات را اطلاع رسانی کنند؛ مصوبه نهایی شد و احتمالاً در مرحله ابلاغ است.

بهادری جهرمی با اشاره به آلودگی کلان شهر‌ها و برنامه جامع دولت در این باره گفت: بیش از ۶۰ حکم در قانون هوای پاک برای حل بحران آلودگی هوا اجرا شده و دولت برای سرعت بخشیدن به اجرای قوانین روی زمین مانده در این زمینه اهتمام داشت.

وی با بیان اینکه برای نخستین بار ردیف بودجه مستقل برای کاهش آلودگی درنظر گرفته شده است، ادامه داد: ۳ بخشنامه هم از سوی وزارت کشور صادر شده و برنامه‌هایی مانند لزوم استاندارد سوخت در کشور و توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر و از رده خارج کردن خودرو‌های فرسوده هم از سوی دولت و وزارت صنعت و سایر نهاد‌ها صورت گرفته است.

رئیس شورای اطلاع رسانی دولت اظهار کرد: در آشوب‌های اخیر بیش از ۵۰ اتوبوس آسیب دید طوری که این اتوبوس‌ها دیگر قابل استفاده نیست.

بهادری جهرمی همچنین درباره جلوگیری از انتشار گاز‌های آلوده در مناطق نفت خیز اظهار داشت: قرارداد جمع آوری گاز‌های فلر در حال بهره برداری است و تمام اقدامات دولت به گونه‌ای است که امیدواریم منجر به کاهش این مشکلات شود.

اقدام دولت برای ساماندهی بازار دارو

سخنگوی دولت سپس در پاسخ به اینکه با علت کمبود دارو و تدبیر دولت برای کنترل این موضوع چیست، گفت: متاسفانه در ادوار مختلف شاهد سوء مدیریت بودیم و در ایام اخیر هم کوتاهی‌هایی انجام و گزارشی از مجموعه‌های سیاست گذار و برنامه ریز دریافت شد.

وی افزود: برخی مدعی بودند به دلیل شیوع آنفلوآنزای زودرس و ترویج بیماری‌هایی از این دست، شاهد کمبود برخی اقلام دارویی بودیم که با دستور رئیس جمهور محموله جدید وارد کشور و در بازار توزیع شد و شرکت‌های تولید کننده هم سه شیفت اقدام به تولید دارو کردند.

بهادری جهرمی اظهار کرد: همچنین رئیس‌جمهور دستور داد گزارشی تهیه شود و جزییات امور در مجموعه‌های سیاست گذار و تولیدی در حوزه دارو مورد بررسی قرار گیرد تا تعارض منافع یا کوتاهی‌ها شناسایی شود.

برنامه دولت برای حضور در جمع دانشجویان

رئیس شورای اطلاع رسانی دولت همچنین درباره اقدامات دولت نسبت به دخالت برخی کشور‌ها در امور داخلی ایران گفت: وزارت امور خارجه سفرای کشور‌های مداخله کننده را احضار کرد و از سوی دیگر برای برخی اظهار نظر‌های خلاف قانون، اقدامات حقوقی و قانونی انجام داد؛ همچنین لیست تحریمی از سوی دستگاه دیپلماسی اعلام شده است و دولت تمام این موارد را از مراجع ذی صلاح پیگیری خواهد کرد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا برنامه دولت برای حضور در دانشگاه و در جمع دانشجویان و تعامل با آنان ادامه دارد یا نه، گفت: رئیس جمهور آغازگر حضور در دانشگاه‌ها بود طوری که تاکنون ۶ بار شخصا به دانشگاه‌های کشور رفته و علاوه بر این در جلسات متعددی میزبان اساتید و اعضای هیأت علمی و دانشجویان بوده است. رئیس جمهور همیشه به حضور همه سطوح برای بازنگری و شنیدن صدای اعتراض‌ها تاکید داشتند.

وی با اشاره به حضور معاون اول رئیس جمهور در خوابگاه دانشگاه شریف اضافه کرد: دولت با جدیت همین مسیر را ادامه خواهد داد؛ دانشگاه‌ها هم استقبال خوبی داشتند و از مسئولان و شخصیت‌های مختلف برای حضور دعوت کردند. برخی از نمایندگان مجلس برای حضور در دانشگاه‌ها اعلام آمادگی کردند.

خانه‌های گفت و گوی آزاد در دانشگاه‌ها فعال می‌شود

رئیس شورای اطلاع رسانی دولت ادامه داد: دشمن روی دانشگاه تمرکز کرده، چون دانشگاه محل اصلی تولید قدرت کشور است و به همین دلیل دولت برای حضور در آن برنامه‌ریزی و تلاش می‌کند.

بهادری جهرمی همچنین اعلام کرد: خانه‌های گفتگوی آزاد در دانشگاه‌ها یک به یک فعال و محلی برای برگزاری این جلسات در سراسر کشور می‌شود.

دولت تاخیری در تدوین لوایح بودجه ۱۴۰۲ و برنامه هفتم توسعه نداشته است

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت تأخیری در تدوین لایحه بودجه و لایحه برنامه توسعه نداشته است، گفت: لایحه برنامه باید بر اساس سیاست‌های کلی تدوین و ابلاغ شود و بلافاصله بعد از اعلام سیاست‌ها تدوین آن انجام شده و تاخیری وجود نداشته است.

بهادری جهرمی اظهار کرد: البته لایحه بودجه و لایحه توسعه همزمان در حال تنظیم است و پس از نهایی شدن هر کدام در مهلت قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود.

سخنگوی دولت با تشکر از نمایندگان مجلس برای دادن رأی اعتماد به وزیر صنعت، معدن و تجارت و رد استیضاح این وزیر ابراز امیدواری کرد که با توجه به حمایت اخیر مجلس، وزیر مربوطه با همت بیشتر در راستای سرعت بخشیدن به اقدامات گام بردارد.

ثبات نسبی در بازار ارز

بهادری جهرمی درباره بازار ارز هم چنین گفت: دولت اقدامات گسترده‌ای در این راستا انجام داده و در نتیجه ثبات نسبی در بازار ارز واقع شده است. نرخ دلار در کشور‌های مختلف متفاوت شده و ارزیابی نرخ ارز در کشور باید با درنظر گرفتن این مورد باشد.

بهادری جهرمی اظهار کرد: عرضه ارز در بازار نیما بیش از تقاضا بوده و ۲۵ میلیارد دلار عرضه ارز نیمایی صورت گرفته و نماد‌های روبل و ریال و متناسب سازی سند ارزی اتخاذ شده و همه آن‌ها با جدیت ادامه دارد و خوشبختانه در وضعیت منابع ارزی قابل قبولی قرار داریم.

دولت به دل مشکلات می‌رود

سخنگوی دولت درباره میزان تأثیرگذاری جراحی اقتصادی دولت و مشکل معیشتی در اعتراض اخیر مردم، گفت: همه کارشناسان اقتصادی بر مخرب بودن سیستم ارزی سابق اتفاق نظر داشتند. ما دو رویکرد داشتیم که وقتی دردی مشاهده می‌شد درمان آن به آینده موکول می‌شد و از بار مسئولیت شانه خالی شد.

وی افزود: این دولت نشان داد به دل مشکلات می‌رود و کار امروز را به فردا واگذار نمی‌کند.

وی گفت: عده‌ای معتقد بودند درمان درد مردم ممکن است برای دولت هزینه ایجاد کند؛ اگر اصلاح اقتصادی انجام نمی‌شد شاهد تورم بیش از ۸۰ درصدی در کشور بودیم.

بهادری جهرمی تصریح کرد: اگر به دنبال ارزیابی هستیم باید بگوییم اگر آن مسیر پیش می‌رفت، درد و مشکلات مردم چگونه بود.

وی ادامه داد: مسیر حل مشکلات و خنثی سازی تحریم‌ها باعث شده که دشمن به دنبال ایجاد فرصت تنفس مصنوعی باشد.

سخنگوی دولت سپس به ساماندهی استخدام نیرو‌های انسانی و آخرین وضعیت استخدام نیرو‌های شرکتی و قراردادی اشاره و اظهار کرد: سازمان اداری استخدامی متولی این امر است و اقداماتی در این حوزه داشته و دارد و همه باید کمک کنند تا مسیر‌های مخرب گذشته کنار گذاشته شود و به جای پیگیری تکرار اشتباهات گذشته، اشتباهات را جبران و اصلاح کنیم.

بهادری جهرمی درباره پیام دولت به مناسبت روز ۱۳ آبان نیز گفت: دشمنان وقتی می‌بینند قدرت و پیشرفت کشور به پشتوانه علم و دانش جوانان ایرانی است، سرمایه اصلی را روی این نسل متمرکز می‌کنند، چون دوست ندارد علم و آگاهی دانش آموزان را ببیند.

وی بیان کرد: دشمن از شجاعت نسل جوان می‌ترسد. پویش خودجوش پس از حادثه شاهچراغ به اندام دشمن لرزه انداخته است و دولت برای حمایت از دانش آموزان و مدیران آینده سرزمین اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها