آیت‌الله رئیسی سخنران روز ملی مبارزه با استکبار در تهران

دعوت از مردم سراسر کشور برای حضور در مراسم 13 آبان

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت ۱۳آبان گفت:‌ مراسم گرامیداشت ۱۳ آبان با عنوان «۱۳ آبان، حماسه ایستادگی مقاومت و استکبارستیزی» در بیش از ۹۰۰ شهر برگزار می‌شود و روز چهارشنبه ۱۱ آبان، تعدادی از دانش‌آموزان با مقام معظم رهبری دیدار می‌کنند.
کد خبر: ۱۳۸۵۲۱۹

به گزارش جام جم آنلاین،‌ نشست خبری رئیس ستاد مرکزی یوم الله 13 آبان صبح امروز (دوشنبه نهم آبان) برگزار شد.

وحید جلال زاده رئیس ستادبزرگداشت یوم الله 13 آبان گفت:‌ مراسم گرامیداشت ۱۳ آبان با عنوان «۱۳ آبان، حماسه ایستادگی مقاومت و استکبارستیزی» در بیش از ۹۰۰ شهر از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۱ با حضور گسترده دانش‌آموزان، دانشجویان و اقشار مردمی برگزار می‌شود و روز چهارشنبه ۱۱ آبان تعدادی از دانش آموزان با مقام معظم رهبری دیدار می‌کنند.

وی 13 آبان امسال را روز بزرگ «مرگ بر آمریکا» دانست و خاطرنشان کرد: در پاسخ به اقدام سخیف آمریکای مستکبر و صهیونیست بین‌الملل و دنباله‌روهای آنان در ایجاد اغتشاش و حرکت‌های ضدانقلابی در ایران و حمایت از تروریست‌ های تکفیری در انجام عملیات تروریستی در حرم مطهر حضرت شاهچراغ در شیراز و به شهادت رساندن جمعی از مردم شریف، شعار«مرگ بر آمریکا» مردم ایران ، به عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین شعار مردم در تظاهرات ضد استکباری یوم الله سیزدهم آبان خواهد بود.

جلال زاده با اشاره به ادامه دشمنی آمریکا با مردم ایران و به میدان آوردن همه امکانات رسانه‌ای و به صف کردن بسیاری از ایرانیان خائن و خارج‌نشین در ایجاد اغتشاشات چند هفته اخیر خاطرنشان کرد: مردم بصیر و استکبارستیز ایران، همچنان آمریکا را شیطان بزرگ و دشمن شماره یک خود و بلکه جامعه بشری و صلح و امنیت جهانی می‌داند‌. 13 آبان امسال شرایط خاصی دارد و در واقع روز تفسیر و تحقق شعار13 آبان، حماسه ایستادگی، مقاومت و استکبارستیزی و غیرت انقلابی، هیهات‌مناالذله در مقابل آمریکای مستکبر و مرگ بر آمریکا» و روز استواری و قدرت ملت ایران به خصوص دو قشر اثرگذار دانش‌آموز و دانشجو در مقابل ترفند استکباری آمریکا است.

وی با اشاره به سه حادثه تاریخی در روز سیزدهم آبان توضیح داد:‌ این سه واقعه تاریخی هر چند در ظاهر سه رویداد متفاوت و مجزا به نظر می‌رسد اما هویت مشترک هر سه رخداد،تجلی مبارزه با استکبار جهانی و عوامل آن است. نخست تبعید حضرت امام خمینی(ره) به ترکیه که در سیزدهم آبان 1343 در پی اعتراض ایشان به سیاست‌های حکومت پهلوی از جمله تصویب لایحه کاپیتولاسیون رخ داد و موجی از اعتراض‌های مردمی به صورت تظاهرات در بازار تهران و چند شهر بزرگ دیگر، تعطیلی طولانی دروس حوزه‌‌های علمیه و ارسال طومارها و نامه‌ها به سازمان‌های بین‌المللی و مراجع تقلید را بوجود آورد. مناسبت دوم، شهادت دانش‌آموزان به دست دژخیمان رژیم پهلوی است. 14 سال پس از تبعید حضرت امام (ره) به ترکیه، صدها نفر از دانش‌آموزان تهرانی که هنگام تبعید امام(ره) یا هنوز به دنیا نیامده بودند یا کودکان خردسالی بودند، در سالروز سیزدهم آبان با سر دادن شعارهای «درود بر خمینی» و «مرگ بر شاه» به دانشگاه تهران آمدند تا با دانشجویان مسلمان انقلابی دانشگاه تهران اعلام همبستگی کنند، اما مأموران مسلح شاه صف دانش‌آموزان کم سن و سال را به گلوله بسته و بیش از 60 تن از دانش آموزانی را که به دلیل بسته بودن درهای دانشگاه نتوانستند در برابر آتش گلوله‌‌های مأموران بگریزند را به شهادت رساندند.

وی افزود: مناسبت سوم، تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران است. سفارتخانه‌ای که مرکز فرماندهی توطئه‌ها و فتنه‌انگیزی آمریکا علیه نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران بود. اقدام دانشجویان در تسخیر سفارت آمریکا با مخالفت مرتجعین و جریان‌های لیبرالی مواجه شد، اما امام خمینی(ره) با حمایتی قاطع از این اقدام، آن را «انقلاب دوم» لقب دادند و مردم هم با شور و اشتیاق، مقابل لانه جاسوسی تجمع کردند. با فتح لانه جاسوسی، عملیات جاسوسی آمریکا در منطقه آشکارتر و پایگاه جاسوسی‌اش برچیده شد و از همه مهم‌تر، ابهت پوشالی آمریکا در جهان شکسته شد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: مرکز ثقل ۱۳ آبان دانش آموزان و دانشجویان و مردم بودند. امسال روز جمعه بزرگداشت ۱۳ آبان برگزار می شود. ان‌شاءالله امسال به نحو احس برگزار می شود.

جلال زاده اظهار کرد: دشمن با عملیات اغتشاش برخی شهرهای ما را ناآرام کرده و مهمترین هدفش تخریب و از بین بردن وحدت ملی و اتحاد داخلی ملت ایران است. امام و رهبری مکرر گفته اند رمز پیروزی ملت ایران وحدت است، پس در هر جایگاهی که هستیم خصوصا رسانه‌ها نباید اجازه دهیم دشمن در این هدف پیروز شود.

وی گفت: دو قطبی سازی رسانه در برابر رسانه، دانشجو در برابر دانشجو و همسایه در برابر همسایه تلاشی است که از سوی دشمن انجام می شود. دشمن در پروژه خیابان شکست خورده و حوادثی مثل حادثه تروریتسی شاهچراغ یعنی شکست آن‌ها. شاهد بودیم داعش رسما عملیات تروریستی در شیراز را پذیرفت و نفر دوم این اقدام تروریستی هم دیروز توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) دستگیر شده است.

رییس ستاد برگزاری مراسم ۱۳ آبان ادامه داد: امسال ۱۳ آبان باید با رنگ و بوی بیشتری برگزار شود و پررونق تر از سال های گذشته که دشمن حس نکند اتفاقاتی که در چند روز و هفته‌های گذشته رخ داده در اراده ملت ایران خللی وارد کرده است.

وی با بیان اینکه ۱۳ آبان روز جهانی مبارزه با استکبار جهانی است با اشاره به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه دشمن به دنبال شکست ایران قوی است، گفت: نقش آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد، کشتار دانش‌آموزان و حمایت و همراهی شاه در این قضیه، حمله نظامی آمریکا به طبس، طراحی کودتای نوژه، همراهی آمریکا در تشویق صدام به جنگ با ایران، اعمال تحریم‌های شکننده برای اسقاط ایران، طراحی آشوب‌های مختلف، ترور دانشمندان هسته‌ای و ترور قهرمان ملی ما شهید قاسم سلیمانی و حمایت از فرقه منافقین را در این سال‌ها شاهد بوده‌ایم و اینها از جمله اقدامات آمریکا علیه ملت و دولت ایران در این سال‌ها بوده است.

وی افزود: دست آمریکا در حوادث اخیر را بیش از پیش می‌بینیم. یکی از روسای جمهور سابق آمریکا گفته است ما منتظر چنین روزی در ایران بوده ایم. آمریکایی‌ها یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار برای حوادث اخیر بودجه تصویب کردند.

جلال‌زاده با تشریح برنامه های روز ۱۳ آبان گفت: در تهران که مراسم مقابل لانه جاسوسی، تجمع و سخنرانی و اجرای قطعنامه داریم، مردم به سمت دانشگاه تهران حرکت می‌کنند. در استان‌ها از نقطه‌ای راهپیمایی آغاز می‌شود و به سمت مراکز نمازجمعه راهپیمایان حرکت می‌کنند. برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه ها، همایش «قرن ۲۱» در ۹ و ۱۰ آبان در مجمع اساتید مسلمان برگزار می‌شود. برگزاری 200 کرسی آزاداندیشی در موضوع استکبارستیزی توسط بسیج دانشجویی در دانشگاه‌ها، جشنواره هنری «روایت تسخیر» با مشارکت وزارت فرهنگ در برخی دانشگاه‌ها، پویش روایت «استقلال»، تولید درس نامه و محتوای چندرسانه‌‌ای «چرا مرگ بر آمریکا» در مدارس و دانشگاه ها، برگزاری ویژه برنامه‌هایی در نمازجمعه، برگزاری نشست‌های بصیرتی در حوزه‌‌های علمیه با موضوع ۱۳ آبان، راه‌اندازی پویش‌های دانش‌آموز «فهمیده» و پویش عشق «شهید» ویژه کلیه مدارس کشور و جشنواره سرود «ای ایران» در مدارس کشور و همچنین حضور چهره‌های شاخص علمی‌ و ورزشی در غرفه‌هایی که در مسیر راهپیمایی در نظر گرفته شده است از جمله برنامه‌های گرامیداشت روز ملی ۱۳ آبان است.

رییس ستاد مرکزی برگزاری روز ۱۳ آبان اظهار کرد: روز چهارشنبه ۱۱ آبان تعدادی از دانش‌آموزان با مقام معظم رهبری دیدار می‌کنند. همچنین زنگ استکبارستیزی صبح روز چهارشنبه در همه مدارس کشور نواخته می‌شود. نثار گل‌ به مزار شهدای دانش آموز نیز روز پنجشنبه ۱۲ آبان برگزار می‌شود.

وی اظهار کرد: بیش از ۳۵۰۰ تن از اصحاب رسانه داخلی و خارجی مراسم امسال را پوشش خبری می‌دهند.

جلال‌زاده گفت: امسال به پرچم جمهوری اسلامی که کفن شهیدان ما در این سال ها بوده است و پرچم عشق و محبت ایرانیان است توهین شده است، از این روز مراسم پرچم در برخی مدارس کشور امسال برگزار می‌شود.

شایان ذکر است، سخنران اصلی مراسم گرامیداشت روز ملی ۱۳ آبان جلال زاده، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها