تضمین ارتقای کیفی آثار نمایشی دفاع‌مقدس در سیما و سینما چگونه ممکن است؟

ذائقه‌سازی با اعتماد به فیلمسازان نسل‌جوان

نگاهی به کارنامه فیلم و مجموعه‌سازی با مضمون دفاع‌مقدس در چند سال اخیر به‌وضوح نشان می‌دهد اگرچه سینمای ایران به لحاظ فنی به ویژه در عرصه جلوه‌های ویژه میدانی پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌است، ولی به موازات این ارتقای فنی و تکنیکی به جز چند تجربه قابل توجه، تلاش زیادی برای ارتقای کمی و کیفی تولیدات دفاع‌مقدس نداشته است.
کد خبر: ۱۳۸۲۷۴۲
نویسنده سیدمحمد سلیمانی - نویسنده
آمار‌ها نشان می‌دهد به ویژه در عرصه مجموعه‌سازی، چند فیلم و مجموعه تلویزیونی ساخته شده یا در دست نگارش و ساخت است که یکی از آن‌ها حتی قبل از پخش تلویزیونی به داد کارنامه سینمای دفاع‌مقدس در فجر چهلم رسید و با نام «موقعیت مهدی» یکی از مهم‌ترین آثار درخور تأمل جشنواره فیلم فجر شد. ولی به نظر می‌رسد با توجه به این‌که مدت‌هاست شاهد نمایش فیلم و مجموعه جدید دفاع‌مقدسی در سینما و تلویزیون نبوده‌ایم، دست‌اندرکاران تولید این آثار به شرط حفظ کیفیت، باید شتاب بیشتری در تولید و آماده‌سازی آن‌ها داشته باشند.

افزایش چشمگیر هزینه‌های تولید فیلم و مجموعه در سینما وتلویزیون به ویژه در چند سال اخیر، باعث حذف بسیاری از پروژه‌های پرخرج از برنامه‌های تولید سالانه شده‌است و همین باعث شده هر سال شاهد افت کمی تولیدات نمایشی در این عرصه باشیم.

در این بین، جایگاهی هم که نسلی از سینماگران ایرانی با خون دل و تلاش شبانه‌روزی برای فیلم و مجموعه‌سازی در عرصه دفاع‌مقدس ایجاد کرده‌بودند آرام آرام از دست می‌رفت؛ چرا که ایجاد ذائقه ویژه در مخاطبان سینما و تلویزیون همیشه و در همه حال نیازمند صرف زمان و هزینه فراوانی بوده‌است و حالا با توجه به کم‌کاری‌های چند سال اخیر در این عرصه، به‌وضوح شاهد تغییر سلیقه مخاطبان و دور شدن آن‌ها از مضامینی بودیم که گروهی از سینماگران چند دهه برای ارتقای آن‌ها تلاش کرده‌بودند.

به نیرو‌های جوان اعتماد کنیم

تولید مجموعه «عاشورا» که گزیده‌ای از آن در قالبی اپیزودیک به عنوان فیلم بلند سینمایی با نام موقعیت مهدی در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و نمایش موفقی هم در سینمای ایران داشت، نشان داد نسل جدید سینمای ایران در این عرصه در کنار بهره‌گیری از امکانات جدید سینمای ایران در عرصه‌های فنی و تکنیکی، در عرصه مضمون‌یابی، شخصیت‌پردازی و ایجاد موقعیت‌های جدید دراماتیک سعی می‌کنند ضمن تلاش برای پر کردن حفره‌های به وجود آمده در سال‌های اخیر، حرفی تازه برای گفتن داشته‌باشند و با عبور از مرز کلیشه‌ها و انتخاب شیوه‌های جدید روایی، روح تازه‌ای به کالبد نیمه‌جان سینمای دفاع‌مقدس بدمند.
نمایش موفق موقعیت مهدی و انتشار خبر‌های امیدوار کننده از آماده‌شدن تعدادی از مجموعه‌های تلویزیونی در دست تولید و نگارش که امیدوارم به زودی امکان نمایش آن‌ها فراهم شود، نشان می‌دهد تولید فیلم و مجموعه جدید در این عرصه به عنوان یک ضرورت به رسمیت شناخته شده‌است که جای خوشحالی و امیدواری دارد. فقط یادمان باشد ضروری است با توجه به هزینه‌های بالای تولید این قبیل آثار، با استفاده از مستعدترین نیرو‌های جوان حاضر در این عرصه به‌ویژه در زمینه مضمون‌یابی و فیلمنامه به گونه‌ای عمل کنیم که ضمن جذب مخاطبان جدید، علاقه‌مندان همیشگی این سینما را هم به تداوم تولید آثار برتر در این عرصه امیدوار کنیم.

تجربه‌های موفق این سال‌ها نشان داد هرگاه از نیرو‌های انسانی مستعد و گنجینه‌های مضمونی در این عرصه بهره گرفته‌ایم نتیجه چشمگیر و امیدبخش بوده است.

از این پس به ویژه در عرصه سینما که نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هم هستیم، باید بتوانیم با کشف استعداد‌های تازه و بهره‌گیری از جدیدترین امکانات روز و در دسترس در عرصه‌های فنی و تکنیکی، ضمن ایجاد جذابیت‌های بصری با بهره‌گیری از مضامین تازه و استفاده بیشتر از گنجینه‌های ادبی موجود در عرصه دفاع‌مقدس، زمینه را برای جذب مخاطبان بیشتر فراهم کنیم.
​​​​​​​
حمایت همیشه لازم است

تولید فیلم و مجموعه با مضامین دفاع‌مقدسی، همواره به کمک نهاد‌های دولتی و نظامی نیاز داشته و دارد، ولی فراموش نکنیم با ایجاد جذابیت‌های تصویری و نمایشی و انتخاب درست مضمون و پرداخت جذاب شخصیت‌های دفاع‌مقدس، می‌توان بخش خصوصی را هم به سرمایه‌گذاری در این عرصه ترغیب و مضمون دفاع‌مقدس را هم به‌عنوان یکی از گونه‌های اصلی و جذاب برای بخش‌خصوصی تبدیل کرد. در این بین ارتقای کیفی تولید مجموعه‌های تلویزیونی (الف) در عرصه دفاع‌مقدس هم می‌تواند در بین فعالیت‌های نمایشی ذائقه‌سازی کند و به نوعی مکمل فعالیت‌های سینمایی صورت گرفته در این عرصه‌باشد.

به این ترتیب با ایجاد تعامل سازنده بین مجموعه‌سازی در تلویزیون و فیلمسازی در عرصه سینما-اتفاق مهمی که در جشنواره چهلم رخ داد - می‌توان امیدوار بود با متمرکز کردن امکانات موجود در همه عرصه‌ها به ویژه حمایت صداوسیما، از فعالیت‌های سینمایی صورت گرفته در این عرصه، به سطحی از ارتقای کمی و کیفی در خصوص فیلم و مجموعه‌سازی با موضوع دفاع‌مقدس برسیم که برگزاری سالانه جشنواره فیلم دفاع‌مقدس هم یک نیاز ضروری و اساسی تبدیل شود.

در این بین ایجاد انگیزه در میان فیلمنامه‌نویسان برای پرداختن به اقتباس‌های موفق ادبی در قالب یکی از جوایز جشنواره دفاع‌مقدس یا عرصه‌های رقابتی دیگر، می‌تواند ضامن ایجاد گونه‌ای قوی و پر مخاطب در عرصه سینما و تلویزیون باشد.

مدیرکل دفتر نظارت سازمان سینمایی:

گزارشی از ممنوعیت یا محدودیت سینماگران دریافت نکرده‌ایم

روح‌ا... سهرابی، مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی با اشاره به این‌که موضع سازمان سینمایی درباره حوادث اخیر کاملا روشن است، گفت: تک‌تک مدیران سازمان از رئیس سازمان گرفته تا مدیران دیگر، از همان ابتدای امر وارد گفتگو و تعامل با هنرمندان و سینماگران شدند تا ضمن تشریح اوضاع و تحلیل شرایط نسبت به مدیریت فضای به وجود آمده و عدم همراهی با برخی جریان‌های معاند و خطرناک مراقبت کنند. سینماگران عموما مراقب این حواشی بودند و در گفتگو‌هایی که داشتیم آن چیزی که بیش از همه معلوم بود، میزان زیاد دلسوزی و البته دغدغه آن‌ها نسبت به مردم و مسائل مختلف جامعه بود.

وی در گفت‌وگوبا مهر تاکید کرد: روند تولیدات سینمایی و حضور عوامل مختلف از جمله بازیگران در صحنه، روال طبیعی و مرسوم خود را طی می‌کند و تا این لحظه که در خدمت شما هستم، لااقل بنده گزارشی از ممنوعیت یا محدودیت برای کسی در عرصه تولید آثار سینمایی دریافت نکرده‌ام. ضمن این‌که سازمان سینمایی مرجع چنین تصمیماتی نیست و فعالیت‌های فرهنگی و هنری افراد است که در این سازمان پیگیری و مدیریت می‌شود؛ بنابراین مرجع رسیدگی به فعالیت‌های دیگر اعم از سیاسی یا امنیتی یا هر فعالیت دیگر به ارگان‌های دیگر مربوط است و از حیطه اختیارات و وظایف سازمان سینمایی خارج است. هر چند این موضوع به معنی پیگیری نکردن و عدم تلاش حداکثری مسئولان سازمان برای حل مشکل سینماگران در سطوح مختلف نیست کمااین‌که در همین ایام هم همکاران بنده در سازمان به‌طور شبانه‌روزی پیگیر حل‌و‌فصل مسائل و مشکلات این قشر بوده‌اند.

وی افزود: در حوادث اخیر مرز اعتراض و اغتشاش خیلی زود معلوم شد و بسیاری از هنرمندان خط اعتراضی خود را از جریانات معاند جدا کردند و اجازه سوءاستفاده به جریانات برانداز را ندادند. گر‌چه وقتی فضا شلوغ و غبار گرفته‌است کسانی که در کمین هستند از عادی‌ترین حرف‌ها و دیدگاه‌های چهره‌های شاخص هم برای رسیدن به مقاصد خود استفاده حداکثری می‌کنند که همین امر ضرورت قانونمند و قاعده‌مند کردن فعالیت همگان در فضای مجازی و مراقبت بیشتر از این بستر را گوشزد می‌کند.

روزنامه جام جم 
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها