انتقاد وزیر خارجه از تعرض به سفیر ایران در دانمارک و عدم حضور به موقع پلیس

وزیر امور خارجه در پی تعرض صورت گرفته به سفیر و سفارت ایران در کپنهاگ گفت: مایه تاسف است که در قلب اروپا تعرضی به یک خانم و سفیر دارای مصونیت دیپلماتیک انجام می‌شود و پلیس نیز به موقع در محل حضور پیدا نمی‌کند.
کد خبر: ۱۳۸۲۴۳۷

به گزارش جام جم آنلاین، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (جمعه) ۱۵ مهر ماه و در پی ورود غیرقانونی یک مهاجم مسلح به محوطه سفارت جمهوری اسلامی ایران در دانمارک، در گفت‌وگوی تلفنی با خانم «افسانه نادی پور» سفیر جمهوری اسلامی ایران در دانمارک، وضعیت ناشی از ورود غیرقانونی مهاجم مسلح به سلاح سرد به محوطه سفارت جمهوری اسلامی ایران در دانمارک و حمله وی به سفیر کشورمان را مورد بررسی قرار داد.

گفتنی است رسانه‌های دانمارک بعد از این تعرض از استقرار نیروهای پلیس این کشور در محل سفارت جمهوری اسلامی در کپنهاگ خبر دادند.

توضیح تعرض صورت گرفته از زبان سفیر ایران

خانم نادی پور سفیر جمهوری اسلامی ایران در دانمارک هم در تماس تلفنی امیرعبداللهیان در توضیح شرح ماوقع گفت: فرد مهاجم پس از ورود به محوطه سفارت، در حالی‌که سلاح سرد در دست داشت ضمن تهدید، اقدام به ایجاد رعب و وحشت و وارد آوردن خسارات به خودروهای مستقر در پارکینگ سفارت کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین یادآور شد: متاسفانه برغم هشدارهای رسمی قبلی، پلیس دانمارک با تاخیر فراوان خود را به سفارت رساند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت‌وگوی تلفنی با انتقاد شدید از عدم تامین امنیت سفیر و سفارت کشورمان در کپنهاگ، اظهار داشت: مایه تاسف است که در قلب اروپا چنین تعرضی به یک خانم و سفیر دارای مصونیت دیپلماتیک انجام می‌شود و پلیس نیز به موقع در محل حضور پیدا نمی‌کند.

گفتنی است در دو هفته اخیر و پس از ناآرامی‌ها در داخل کشور، جمعی از اغتشاشگران ضد ایرانی هم مقابل سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در برخی از کشورها تجمع کرده و دست به اقدامات خشونت آمیز زدند که با برخورد پلیس‌های این کشورها مواجه شد. اغتشاشگران علاوه بر فحاشی و انواع و اقسام رفتارهای وحشیانه، اقدام به پرتاب سنگ و بطری و پاشیدن رنگ به ساختمان‌های تعدادی از سفارتخانه‌ها کرده و با پلیس در این کشورها نیز درگیر شدند. تعرض اغتشاشگران به سفارت ایران در سوئد نیز به احضار کاردار سوئد در تهران در غیاب سفیر این کشور انجامید و اعتراض شدید ایران به وی ابلاغ شد.

در همین زمینه «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه ۱۱ مهر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران در این باره گفت: در نتیجه تحولات اخیر، در برخی از کشورها و مشخصا تعدادی از کشورهای اروپایی بعضی از نمایندگی‌های ما مورد تعرض افراد منتسب به جریان‌های معاند و ضد انقلاب و گروه‌های خشونت طلب قرار گرفت و در بخشی از کشورها، مهاجمان موفق شدند در نتیجه عدم وجود حفاظت کافی و عدم توجه اولیه از سوی نیروهای تامین کننده امنیت به برخی از نمایندگی‌های ما به ویژه در اماکن بیرونی و جدار بیرونی نمایندگی‌های ما حملاتی صورت داده و بعضی از بخش‌های نمایندگی مورد تعرض قرار گرفته است.

همچنین در این مدت، پلیس سوئیس با آشوبگران ضد ایرانی مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر برن برخورد و چند نفر را دستگیر کرد. بالا رفتن تعدادی از آشوبگران از حصار مقابل سفارت ایران و توهین به پرچم جمهوری اسلامی ایران، با واکنش پلیس سوئیس روبرو شد و پلیس این کشور برای متفرق کردن معترضان از گلوله‌های پلاستیکی استفاده کرد و حتی ۲ آشوبگر که وارد محوطه سفارت ایران شده بودند توسط پلیس سوئیس بازداشت شدند.

پلیس لندن هم در آخرین گزارشی که در این زمینه منتشر کرد اعلام کرد که روز یکشنبه در پی ناآرامی‌های خشونت آمیز در نزدیکی سفارت ایران در لندن، دست‌کم پنج افسر پلیس در پی سنگ پرانی و پرتاب بطری و... به شدت زخمی شدند و ۱۲ نفر نیز بازداشت شدند.

منبع: فارس

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها