نماینده ایران در سازمان ملل:

از تعامل سازنده بین سوریه و سازمان منع سلاح های شیمیایی حمایت شود

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد با اشاره به تلاش های سوریه برای اجرای تعهدات خود در کنوانسیون سلاحهای شیمیائی، تاکید کرد مدیریت این پرونده با رویکرد سیاسی و استاندارد دوگانه، تنها بحثها را از ماهیت فنی آن منحرف کرده و می تواند اعتبار و اقتدار شورای امنیت را زیر سوال برده و آن را تضعیف کند.
کد خبر: ۱۳۸۱۸۰۲

به گزارش جام جم آنلاین، امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم کشورمان که در جلسه شورای امنیت سازمان ملل با موضوع تحولات در خاورمیانه(به کار گیری سلاح های شیمیایی در سوریه) سخن می گفت، در مقدمه این سخنرانی تاکید کرد، جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی اصلی بیشترین استفاده سیستماتیک از سلاح های شیمیایی در تاریخ مدرن، همواره با قوی ترین واژه ها استفاده از سلاح های شیمیایی را توسط هرکس، در هر کجا و تحت هر شرایطی محکوم کرده است.

وی افزود: کشور ما نیز با این باور بین المللی همراه است که استفاده از این قبیل سلاح های غیر انسانی، باعث تهدید جدی علیه صلح و امنیت بین المللی بوده و نباید تحمل شود.

ایروانی تصریح کرد، تنها راه تضمین اینکه سلاح های شیمیایی هرگز دوباره استفاده نشوند این است که همه این سلاحها در سطح جهانی حذف شود و تمام اقدامات ضروری برای جلوگیری از تولید این قبیل سلاحهای کشتار جمعی اتخاذ گردد.

وی خاطرنشان ساخت: ما بر درخواست خود برای اجرای کامل، موثر و غیر تبعیض آمیز کنوانسیون سلاح های شیمیایی تاکید می کنیم.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل گفت: ما معتقدیم سیاسی کردن اجرای کنوانسیون سلاحهای شیمیایی و استفاده از سازمان منع سلاحهای شیمیایی (OPCW)برای اهداف سیاسی، مشروعیت این کنوانسیون و این سازمان را در معرض خطر قرار می دهد.

ایروانی توجهات را به اهمیت بالای تلاشهای جمهوری عربی سوریه در جهت اجرای تعهدات خود در چارچوب کنوانسیون سلاحه ای شیمیایی جلب نمود و اضافه کرد: ما تداوم ارتباطات و تعامل بین سازمان منع سلاحهای شیمیایی و جمهوری عربی سوریه را تشویق می کنیم و از دولت سوریه برای ارائه یکصدوششمین گزارش ماهانه یه مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیایی تقدیر می کنیم. سوریه در این گزارش جزئیات اقدامات خود در جهت حذف سلاح های شیمیایی و تاسیسات تولید آن را تشریح کرده است.

سفیر و نماینده کشورمان ابراز امیدواری کرد، نشست آتی وزیر امور خارجه سوریه و مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیایی به حل و فصل مسائل موحود بین دو طرف کمک کند.

ایروانی تصریح کرد: در شرایطی که جمهوری عربی سوریه الزامات کنوانسیون سلاح های شیمیایی را رعایت کرده و به همکاری سازنده با سازمان منع سلاحهای شیمیایی ادامه می دهد، مدیریت این پرونده با رویکرد سیاسی و استاندارد دوگانه تنها بحثها را از ماهیت آن منحرف نموده و می تواند اعتبار و اقتدار شورای امنیت را زیر سئوال ببرد و آن را تضعیف کند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان همچنین افزود: ما معتقدیم اکنون برای شورای امنیت یک فرصت مناسب در جهت بازگرداندن بحثها در این رابطه به مسیر فنی در سازمان منع سلاحهای شیمیائی ایجاد شده و این امر زمینه یک گفتگوی سازنده بین سوریه و سازمان منع سلاح های شیمیایی برای حل مسائل را فراهم می کند.

منبع: ایسنا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها