وزیر امور خارجه روسیه روز یکشنبه گفت که مسکو با مذاکره با اوکراین مخالفتی ندارد اما تاخیر در این امر توسط کی‌یف، روند دستیابی به توافق را پیچیده و دشوار می‌کند.
کد خبر: ۱۳۷۹۹۳۵

به گزارش جام جم آنلاین، سرگئی لاوروف به شبکه تلویزیونی "روسیا_ یک" به نقل از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری کشورش در نشست با دومای دولتی (پارلمان) و سران جناح های آن، در باره موضع مسکو نسبت به اوکراین گفت: کسانی که از مذاکره سرباز می زنند، باید درک کنند که هر اندازه بیشتر این روند را به تاخیر اندازند، مذاکره برای خودشان دشوارتر خواهد شد.

وزارت خارجه روسیه پیشتر اعلام کرده بود که نفوذ آمریکا بر روی دولت اوکراین به جایی رسیده که واشنگتن به تدریج تبدیل به یک طرف جنگ در اوکراین می‌شود و در این شرایط، گفتگو با واشنگتن درباره مساله اوکراین مشکل ساز خواهد بود.

«الکساندر دارچیف» مدیر بخش آمریکای شمالی وزارت خارجه روسیه نیز به خبرگزاری تاس گفت که به غیر از کمک مالی و نظامی عمده و همچنین حمایت معنوی از دولت ولودیمیر زلسنکی رییس جمهوری اوکراین، آمریکایی‌ها به تدریج تبدیل به یک طرف مستقیم در جنگ می‌شوند. مشخص شد که بمباران‌های مرگبار جمعیت غیرنظامی در جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک و اراضی آزاد شده اوکراین دست کم با تایید مراکز تصمیم گیری آمریکا صورت می‌گیرد.

دارچیف بهترین راه حل برای آمریکا را وادار کردن زلسنکی به بازگشت به مذاکرات با روسیه عنوان کرد. مقام ارشد وزارت خارجه روسیه بیان کرد که برای جلوگیری از شکست تحقیرانه همانند مورد افغانستان، بهترین راه حل برای واشنگتن مجبور کردن زلسنکی به بازگشت به میز مذاکره است.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه اخیرا در گفتگوی تلفنی با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی خود گفته بود که ادامه سیاست تقویت ارتش اوکراین و تشکیلات نئونازی با جنگ‌افزارهای ناتو و آمریکا فقط درد و رنج دولت کی‌یف را طولانی‌تر می‌کند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها