نمایندگی ایران در سازمان ملل در نامه‌ای ضمن اعتراض شدید به آلبانی در پی تعرض به سفارتش در تیرانا اعلام کرد: ایران حق خود را برای استفاده از ابزارهای دیگر برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات در مورد تخلفات انجام شده علیه اماکن دیپلماتیک و کنسولی خود در تیرانا محفوظ می‌دارد.
کد خبر: ۱۳۷۹۶۷۲

به گزارش جام جم آنلاین، نمایندگی دائم جمهوری  اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در نامه‌ای به نمایندگی دائم آلبانی نزد این سازمان، اقدامات خشونت آمیز دولت این کشور علیه اماکن دیپلماتیک و کنسولی جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرد.

در نامه نمایندگی جمهوری اسلامی ایران که رونوشت آن برای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز ارسال شده، آمده است: جمهوری اسلامی ایران تمامی اعمال خشونت آمیز علیه اماکن دیپلماتیک و کنسولی خود در تیرانا در تاریخ ۱۷ شهریورماه سالجاری (۸ سپتامبر ۲۰۲۲) توسط نیروهای پلیس آلبانی و  ورود به اماکن دیپلماتیک ایران بدون اجازه مقامات ذیصلاح  ایرانی را به شدت محکوم می‌کند. این خشونت‌ها در پی قطع یکجانبه روابط دیپلماتیک دوجانبه توسط دولت آلبانی در تاریخ ۱۶ شهریورماه ۱۴۰۱( ۷ سپتامبر ۲۰۲۲) انجام شد که بر اساس ادعاهای بی‌اساس و با انگیزه‌های سیاسی بود که توسط جمهوری اسلامی ایران قاطعانه رد شد.

نمایندگی کشورمان نزد سازمان ملل تاکید کرد:جمهوری اسلامی ایران از دولت آلبانی می‌خواهد که همه اصول و قواعد حقوق بین‌الملل حاکم بر روابط دیپلماتیک و کنسولی وفق کنوانسیونهای وین ۱۹۶۱ ،۱۹۶۳و قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل ، از جمله موارد مربوط به غیر قابل تعرض بودن، مصون بودن  و به‌ویژه حفاظت، امنیت و ایمنی اماکن دیپلماتیک و کنسولی را به‌جد رعایت و اجرا کند.

در این نامه همچنین از دولت آلبانی خواسته شده تا اقداماتی را در جهت رسیدگی کامل به نقض مقررات به منظور محاکمه مجرمان انجام دهد.

نمایندگی کشورمان در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حق خود را برای استفاده از ابزارهای دیگر برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات در مورد تخلفات انجام شده علیه اماکن دیپلماتیک و کنسولی خود در تیرانا محفوظ می‌دارد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها