رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی:

تغییر سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین تکذیب شد

وزیر کشور در خصوص شایعه گرانی و یا کاهش سهمیه بنزین ۱۵۰۰ تومانی واکنش نشان داد.
کد خبر: ۱۳۷۹۳۲۸

قیمت بنزین افزایش نخواهد یافت. دولت برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد. قیمت بنزین در سال آینده هم گران نخواهد شد.قیمت بنزین در برخی کشور‌های همسایه تا ۴۰، ۵۰ هزار تومان هم می‌رسد. آخرین خبر در خصوص قیمت بنزین را در ادامه بخوانید.


به گزارش جام جم آنلاین، احمد وحیدی، وزیر کشور در واکنش به موضوع بنزین مبنی بر اینکه عده‌ای شایعه گرانی بنزین و یا کاهش سهمیه‌ها را در جامعه مطرح می‌کنند اظهار داشت: به هیچ وجه تغییری در سهمیه بنزین و قیمت بنزین رخ نخواهد داد و مردم عزیز خیالشان راحت باشد.

وی با بیان اینکه سهمیه دوم بنزین هم کاملاً برقرار است و مشکلی از این بابت وجود ندارد، گفت: متأسفانه عده‌ای در کشور شایعه گرانی بنزین و یا کاهش سهمیه بنزین ۱۵۰۰ تومانی را مطرح می‌کنند که بنده کاملاً این شایعه‌ها را تکذیب می‌کنم.

وزیر کشور با تأکید بر اینکه درخواست ما از مردم عزیز کشورمان این است که به هیچ وجه نگران نباشند عنوان کرد: روال عادی در جایگاه‌های سوخت برقرار است و قرار نیست اتفاق خاصی بیفتد. از سوی دیگر هم رسانه‌های معاند کارشان این است که با راه‌اندازی برخی شایعه‌ها، آرامش مردم را سلب کنند و کاملاً هم اهدافشان مشخص است، چون دشمن ما هستند.

دولت چه تصمیمی برای قیمت بنزین دارد؟

نماینده تهران در مجلس سیگنال عجیبی را مخابره کرده که می‌تواند مهر تاییدی باشد بر تغییرات در حوزه بنزین.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نماینده تهران توئیتی درباره احتمال سهمیه‌بندی کردن سوخت و گرانی آن منتشر کرد.

سید مصطفی میرسلیم در توییت خود نوشت: تعیین و تثبیت سهمیه سوخت یعنی جلوگیری از اسراف و راهبندان و مقابله با آلودگی هوا. دولت با جدیت بر تصمیم عاقلانه خود بایستد.

این نگاه نماینده تهران در مجلس درباره بنزین در حالی است که به باور تحلیلگران، سیگنال عجیبی مخابره شده که می‌تواند مهر تاییدی باشد بر تغییرات در حوزه بنزین.

این در شرایطی است که سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد ششم شهریورماه درباره سیاست دولت درباره افزایش قیمت بنزین اعلام کرد: مصرف روزانه بنزین در ماه‌های گذشته به ۱۰۰ میلیون لیتر هم رسید که رشد قابل‌توجهی را نشان می‌دهد و اگر این روند ادامه یابد، به صراحت می‌گویم که واقعا کشور ممکن است نیازمند واردات بنزین شود، مگر اینکه آن سقف‌هایی که رد کردیم را کنترل کنیم.

او تاکید کرد: وزارت نفت تلاش می‌کند با برخی تدابیر غیرقیمتی مدیریت مصرف بنزین را داشته باشد، اما همانطور که بارها گفته شده، واقعا امسال هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم. اما همزمان باید از متغیرهای مختلفی که در نهایت کنترل مصرف بهینه بنزین را به همراه دارد، استفاده کنیم.

وی درباره احتمال افزایش قیمت بنزین در سال آینده نیز عنوان کرد: در مورد سال آینده هم تا بودجه ۱۴۰۲ تدوین نشود و پیشنهادات وزارت نفت نیاید و در مجلس بررسی نشود، نمی‌شود هیچ صحبتی کرد و امروز که با شما صحبت می‌کنم، برنامه‌ای برای سال ۱۴۰۲ در حوزه بنزین آماده نیست.

البته چهارم شهریورماه علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت در نشست فعالان فرهنگی و اجتماعی لرستان، با اشاره به شایعه افزایش قیمت بنزین گفت: در همه جلساتی که به‌عنوان سخنگوی دولت حضور دارم، سوال می‌کنند که آیا قیمت بنزین افزایش پیدا می‌کند؟ ما هم جواب می‌دهیم هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت نداریم.

وی تاکید کرد: هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین نداشته، نداریم و نخواهیم داشت و به هر زبانی که می‌خواهید بنویسید که قیمت بنزین افزایش پیدا نمی‌کند.

واکنش عضو کمیسیون انرژی به شایعه سه‌ نرخی شدن قیمت بنزین

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نسبت به سه‌نرخی شدن قیمت بنزین واکنش نشان داد.

هادی بیگی‌نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به شایعات سه‌ نرخی شدن قیمت بنزین، اظهار داشت: بنده نیز این شایعه را شنیدم که قرار است دولت بنزین را سه‌نرخی کند بعد از پیگیری‌های لازم مشخص شد که این موضوع در دستورکار دولت نیست و حتی در مجلس هم این موضوع در دستورکار نیست.

وی افزود: مدیرعامل شرکت پالایش و پخش، گفته بود از شهریورماه 1401، کارت‌ سوخت خودروهای شخصی، یک سهمیه 60لیتری و یک سهمیه 150لیتری دارند که این موضوع به این علت بود که برخی از این کارت‌ها به مناطق مرزی کشور می‌رفت و سوخت از آنجا به خارج از کشور قاچاق می‌شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: خودروهای داخلی، به‌طور میانگین بیش‌تر از 10 لیتر مصرف نمی‌کنند، بنابراین وقتی در یک کارت شخصی حدود 310 لیتر بنزین داریم (60 لیتر 1500 تومانی و 250 لیتر 3000 تومانی)، عدد بسیار بزرگی است، همچنین هیچ خودرویی نیست که بیش از 1000 کیلومتر در ماه تردد داشته باشد.

بیگی‌نژاد با بیان اینکه اگر ماشینی بیش از سهمیه نیازمند بنزین بود می‌تواند از کارت سوخت جایگاه‌ها نیز استفاده کنند، تصریح کرد: همچنین مطرح می‌شود که قرار است بنزین گران شود که این خبر هم کذب است زیرا اگر دولت بخواهد بنزین را امسال گران کند ابتدا می‌بایست در لایحه بودجه این موضوع را می‌دید که در بودجه امسال دیده نشده است و اگر هم قصد داشته باشد باید یک لایحه اصلاحیه بودجه به مجلس ارسال کند که هنوز ارسال نکرده است.

افزایش قیمت بنزین در راه است؟

یک عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: اقدام دولت برای کاهش میزان سوخت آزاد موجود در کارت‌ها نمی‌تواند در مبارزه با قاچاق سوخت موثر باشد.

به گزارش ایمنا، عبدالعلی رحیمی مظفری با اشاره به طرح جدید دولت در خصوص کاهش میزان سوخت آزاد در کارت‌ها اظهار کرد: مطالبی که این روزها برای افزایش قیمت بنزین، به دنبال این طرح مطرح می‌شود صرفاً گمانه زنی و یا نظرات افراد است و تاکنون هیچ برنامه رسمی برای افزایش قیمت بنزین وجود نداشته است.

وی در ادامه تصریح کرد: علی‌رغم اینکه عده‌ای معتقدند که با اجرای طرح کاهش سهمیه آزاد سوخت کارت‌ها می‌توان جلوی قاچاق بنزین را گرفت، ولی بنده با توجه به شناختی که از سیستم حمل و نقل دارم معتقدم که چنین اتفاقی نخواهد افتاد. ما اگر به دنبال جلوگیری از قاچاق سوخت هستیم باید اصل برنامه پیمایش و سامانه هوشمند مربوط به باربری‌ها و راهداری را کنترل کنیم.

نماینده مردم سروستان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برای جلوگیری از قاچاق سوخت، نیازمند طرح هوشمند هستیم، گفت: طرحی که اجرا شده است یک مسکن جزئی است، اما اصل درد در جای دیگری است که باید درمان شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها