فوق تخصص جراحی سر و گردن پاسخ داد:

علت خون دماغ‌ و راه های کنترل آن

متخصص گوش و حلق و بینی، درباره راه های برخورد با خونریزی بینی، نکاتی را متذکر شد.
کد خبر: ۱۳۷۸۶۵۵

به گزارش جام جم آنلاین، مهرداد جعفری در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما بینی را یکی از راه‌های اصلی ورود هوا به بدن دانست که با عبور هوا از مجاری بینی، هوا گرم و مرطوب می‌گردد. بینی عروق خونی زیادی دارد که از شاهرگ‌های گردنی تغذیه می‌شود.

این فوق تخصص سر و گردن، در پاسخ به این سوال که آیا خون دماغ می‌تواند ناشی از یک بیماری خطرناک باشد، گفت: درصد بسیار کمی از خونریزی‌ های بینی مربوط به بیماری‌های بدخیم می‌باشد. ایشان اغلب خون دماغ‌ها را مربوط به خشکی هوا، انحراف تیغه بینی یا تنفس هوای خشک و سرد دانست.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: بهترین کار در مواجهه با خونریزی بینی، نشستن و تکیه دادن سر به دیوار است که با گرفتن محکم دو طرف پرده بینی به مدت ۱۰ دقیقه و همچنین گذاشتن کیسه پارچه‌ای یخ در بالای بینی به بند آمدن خونریزی کمک کنیم.

وی گفت: در هنگام تکیه به دیوار نباید سر زیاد به عقب برگردد زیرا باعث رانده شدن خون به مجاری گوارشی می‌شود. پس از بند آمدن خون، شستشوی بینی با آب ملایم به باقی نماندن لخته‌ها در بینی کمک می‌کند.

جعفری در پاسخ به این سوال که خونریزی بینی همراه با چه علائمی خطرناک است، افزود: بیشترین خونریزی بینی به دلیل خشکی مخاط است اما بعضی از خونریزی‌های بینی به دلیل افزایش فشار خون اتفاق می‌افتد با حمله فشار خون مویرگ‌ها پاره شده و خونریزی اتفاق می‌افتد اگر خونریزی بینی همراه با کبودی در اندام‌ها باشد احتمال اختلال انعقادی وجود دارد که نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی دارد همچنین افرادی که به دنبال بیماری قلبی از داروی وارفارین استفاده می‌کنند ممکن است دچار خونریزی بینی شوند که در این صورت نیاز به کنترل دوز داروی وارفارین می‌باشد.

وی در پاسخ به این سوال که در خونریزی بینی چه موقع نیاز به مراجعه به مرکز درمانی است، گفت: اگر در مدت ۲۰ دقیقه با اقدامات گفته شده خونریزی کنترل نشود باید به مراکز درمانی مراجعه شود.

این متخصص گوش و حلق و بینی با عنوان این مطلب که در سالمندان بیشتر با خونریزی بینی مواجه می‌شویم زیرا با بالا رفتن سن مخاط بینی نازک‌تر و شکننده‌تر می‌شود، افزود: همچنین فشار خون بالا و مصرف داروهای ضد انعقاد در سالمندان باعث بروز این عارضه می‌گردد.

جعفری، خونریزی مکرر بینی در کودکان را به دلیل دستکاری بینی در آنها دانست و به انجام اقداماتی مانند نوشیدن آب به اندازه، گذاشتن بخور سرد در اتاق کودک و همچنین چرب کردن بینی کودک با ویتامین A توصیه کرد.

وی در مورد خونریزی بینی در سالمندان گفت: کنترل فشار خون و اصلاح غلظت خون (در صورت نیاز) و همچنین مرطوب نگه داشتن بینی با نوشیدن آب کافی، همچنین چرب کردن مخاط خشک را از راههای بهبود این عارضه در سالمندان دانست

جعفری از راه‌هایی چون کوتریزاسیون (سوزاندن) و تامپون بینی برای کنترل خونریزی‌های طول کشنده بینی نام برد.

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح از شبکه سلامت سیما با رابط ناشنوایان به طور زنده پخش می‌شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها