مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام خبر داد:

پیشرفت ۹۷ درصدی طرح تصفیه خانه آب شرب شهرستان ایوان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان ایلام عنوان کرد:

تصفیه خانه آب شرب شهر ایوان در هفته دولت آب اندازی شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان ایلام گفت: طرح تصفیه خانه آب شرب شهر ایوان و روستاهای تابعه سالها بود که به دلیل عدم تامین منابع مالی با رکود کاری مواجه شده بود که با گشایش مالی صورت گرفته در راستای اجرای آن تسریع شد و در هفته دولت آب اندازی این طرح که تامین کننده آب شرب شهر ایوان و روستاهای تابعه تا افق بلندمدت 1425 است انجام شد.
کد خبر: ۱۳۷۸۲۴۱
به گزارش جام جم آنلاین ایلام ؛ علی پور احمد درجریان بازدید اصحاب رسانه استان ایلام از تصفیه خانه آب شرب شهر ایوان با بیان اینکه عملیات عمرانی و سازه ای این پروژه به پایان رسیده و در مرحله نصب تجهیزات الکتریکال و مکانیکال است، افزود : در این پروژه  اصول پدافندی از قبیل دوربین های مداربسته، سیستم تله متری و دیزل ژنراتور برای هرکدام از ایستگاه ها رعایت شده است.
 
وی ادامه داد : اعتبار هزینه شده برای این پروژه تا کنون  یکصد و ده میلیارد تومان بوده که برای تکمیل آن نیازمند 30 میلیارد تومان دیگر است.

 مدیرعامل آب منطقه ای استان ایلام اضافه  کرد: تصفیه خانه آب شرب شهر ایوان شامل دو قسمت آبرسانی و تصفیه خانه و با هدف تامین آب شهرهای ایوان، زرنه، 32 روستای مسیر و شهرک صنعتی طراحی و اجرا شده است.

 وی تاکید کرد: این پروژه سه ایستگاه پمپاژ ، سه مخزن 1000 مترمکعبی و 32 کیلومتر خط انتقال است که برای 50 نفر اشتغال زایی داشته است.
 
 وی همچنین به اضافه شدن سد گدارخوش به پیوست قانون بودجه سال ۱۴۰۱ اشاره نمود و تصریح کرد: این طرح‌ آب کشاورزی ۶۸۰۰ هکتار از اراضی دشت مهران و صالح آباد و آب صنعت منطقه را تامین خواهد کرد و نقش کم نظیری در توسعه شهرستان مهران و بخش صالح آباد خواهد داشت.

مهندس پوراحمد ادامه داد: در حال حاضر فرایند مناقصه این سد و برون سپاری آن در دست اقدام است که به زودی شاهد کلنگ زنی و عملیات اجرایی آن خواهیم بود.
 
افزایش چهار برابری اعتبارات ابلاغی و مصوب طرح های تامین آب در استان

مدیرعامل آب منطقه ای استان ایلام همچنین به افزایش چهار برابری اعتبارات ابلاغی و مصوب طرح های تامین آب در استان اشاره نمود و گفت:  اعتبارات مصوب شرکت از 2200 میلیارد ریال در سال 1400 به 8400 میلیارد ریال در سال 1401 افزایش یافته که بیانگر رشد ۴۰۰ درصدی در راستای اعتبارات مصوب ابلاغی این شرکت می باشد.


وی به انعقاد تفاهم نامه جابجایی روستای فرهادآباد دره شهر با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اشاره نمود و گفت: اهالی این روستا سالهاست که به خاطر عدم تامین منابع مالی بلاتکلیف بودند که با انعقاد این قرارداد، قرار شد بنیاد مسکن زمین را جانمایی و تسطیح نماید و زیرساخت ها را انجام دهد تا ما بتوانیم با تفاهم با مردم این روستا، بحث جابجایی را انجام دهیم تا شاهد مرتفع شدن مشکلات مردم روستای فرهاد باشیم.
 
مدیریت مخازن و مدیریت خشکسالی در سالجاری

مهندس پوراحمد مدیریت مخازن و مدیریت خشکسالی در سال جاری را از اهمیت بسیار ویژه ای برشمرد و افزود: در دو سال گذشته به صورت پیاپی خشکترین سالهای نیم قرن گذشته را در استان ایلام تجربه کردیم و سال آبی جاری نیز جزو خشک ترین استانها و در صدر جدول استان‌های خشک قرار گرفتیم.

وی ادامه داد: استفاده از نشت آب سد  یکی از راهکارهایی بود که انجام دادیم و به جای اینکه تمام آب مورد نیاز را از مخزن سد برداشت کنیم حدود۵۰ درصد آن را از نشت آب و چشمه های تکیه گاه ها برداشت کردیم و افت تندی که در مخزن به دلیل مصرف بالا وجود داشت بصورت ملایم درآمده و به جای اینکه هفت سانتی متر در شبانه روز افت سطح سد را شاهد باشیم به سه و نیم سانتیمتر در شبانه روز رسیده است که امیدواریم شاهد بارندگی های خوب پاییزی باشیم تا این نگرانی ها هم به طور کامل مرتفع شود.
 
مدیرعامل آب منطقه ای استان ایلام موضوع مهم بعدی را تامین آب ۴۰ هزار هکتار از اراضی دشت های عباس، عین خوش و فکه در سال زراعی جاری عنوان نمود و تاکید کرد: این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود چراکه تامین آب ۴۰ هزار هکتار از اراضی دشت های عباس، عین خوش و فکه از طریق تونل دشت عباس و سد کرخه تامین می شود که به خاطر خشکسالی‌های حوزه کرخه تراز آب دریاچه سد از تراز تونل پایین افتاد که با پیگیری های استاندار ایلام از طریق وزارت نیرو و حسن نیت وزیر محترم نیرو و دستور اکید ایشان مبنی بر اینکه تحت هر شرایطی نباید آب از تزار تونل دشت عباس پایین بیفتد خوشبختانه آب را به طور کامل و مناسب دریافت کردیم و در اختیارکشاورزان قرار دادیم
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها