رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: دارندگان برگه سهام عدالت جزو افراد واجد شرایط بررسی می‌شوند، ولی فعلا در مصوبه جاماندگان، جزو مشمولان کمیته امداد و بهزیستی در نظر گرفته شده اند.
کد خبر: ۱۳۷۷۵۳۲
دولت در سال ۱۳۸۵ سهام ۴۹ شرکت خود را با عنوان سهام عدالت منتشر کرد. اولویت سهام با افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی بود. بعدها، اقشار مختلف جامعه با هدف افزایش ثروت عمومی مشمول دریافت سهام عدالت شدند. برای دریافت سهام عدالت، سهامداران مبلغی پرداخت نمی کنند؛ پول آزادسازی سهام از میزان سود کسرخواهد شد.اکنون، بیش از ۴۷ میلیون مشمول سهام عدالت در بازار سرمایه حضور دارند. این افراد، سهامداران شرکت‌های بورسی و فرابورسی تلقی می‌شوند. با آزاد‌سازی سهام آن‌ها، تکانی در اقتصاد و بازار سرمایه ایران خواهد خورد.خرید و فروش برگه سهام عدالت و انتقال مالکیت آن ممنوع است. در بانک اطلاعاتی سامانه سجام، مشمولان، ثبت نام شدگان قطعی هستند.
 
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، آقای قربان‌زاده رئیس سازمان خصوص در انتهای جلسه شورای عالی بورس مواردی را بیان کرد.

سوال:آیا هزینه‌ها برای استقلال و پرسپولیس باعث توسعه باشگاه سرخابی‌ها می‌شود؟

قربان زاده: هر افزایش سرمایه‌ای یک طرح توجیهی دارد این طرح به تایید مراجع مختلف رسیده و بعد افزایش سرمایه صورت گرفته است. بعد از افزایش سرمایه وزیر اقتصاد و وزیر ورزش کمیته مصارفی را برای نظارت دقیق تشکیل دادند که مدیر عامل‌های این باشگاه‌ها در این کمیته عضو هستند همه چیز تحت نظارت است.

سوال:واگذاری بلوکی سهام ایران خودرو و سایپا به کجا رسید؟

قربان زاده:یک کارگروه مشترک بین وزارت صمت و وزارت اقتصاد تشکیل شده که بورس هم عضو این کارگروه است از سوی وزارت صمت هم نمایندگانی وجود دارد. ۵جلسه تشکیل و به یک سند مشترک رسیده اند قرار است در هفته آینده جلسه‌ای با حضور وزیران برگزار شود اگر سند به تصویب برسد مبنای عمل خواهد بود. زمان برای عرضه مطرح نشده است.

سوال: بحث جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟

قربان زاده:مصوبه جاماندگان سهام عدالت در دولت است بخشی از بند الف تبصره دو قانون بودجه که شامل مشمولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند مصوبه و پرتفوی برایشان از سهام ارزنده بورسی در نظر گرفته شده که بعد از تصویب دولت تخصیص صورت می‌گیرد تمام جزئیات فرآیند اجرایی آماده است.

یک اختلاف حقوقی در رابطه با باقی ماندن سهم ۲۰ درصد دولت در شرکت گروه دو بود که از معاونت حقوقی استعلام شده باید نتیجه آن بیاید. البته بند دیگری هم بر اساس سیاست اصل ۴۴ در رابطه با سایر مشمولان وجود دارد.

سوال:دارندگان برگه سهام عدالت تکلیف شان چه می‌شود؟

قربان زاده:دارندگان برگه مالک سهام نبوده اند عبارت اصلی بودجه همین جاماندگان است، اما بعد رفت مجلس و تبدیل به این عبارت مشمولان بهزیستی و سایر افراد واجد شرایط شد.

دارندگان برگه جزو افراد واجد شرایط بررسی می‌شوند، ولی فعلا در مصوبه مشمولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی در نظر گرفته شده است.

محدویت منابع دولت در بورس را هم داریم تکالیف قانون بودجه در امسال ۳۷۱ هزار میلیارد تومان است باید اولویت بندی شود.
 

نوزادان چقدر سهام عدالت دریافت می‌کنند؟

پرداخت سهام عدالت به نوزادان خبری است که بهادری جهرمی چند روز پیش اعلام کرد. به گفته او متولدان سال ۱۴۰۰، یک میلیون تومان و به متولدان ۱۴۰۱، یک و نیم تومان سهام عدالت تعلق می‌گیرد.

به گفته سخنگوی دولت، واگذاری سهام عدالت به نوزادان در راستای قانون حمایت از فرزندآوری در خانوارهاست. این قانون مشخص کرده که سهامی معادل یک میلیون تومان برای متولدان سال ۱۴۰۰ و معادل یک و نیم میلیون تومان برای فرزندان متولد سال ۱۴۰۱، از سبد صندوق‌های سرمایه‌گذاری واگذار می‌شود.

اما واگذاری سهام عدالت به نوزادان تنها مربوط به متولدین سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ نیست و گویا قرار است این سهام در سال‌های آینده هم، به نوزادان تازه متولد شده پرداخت شود و مبلغ آن سالانه بر اساس تورم بیشتر می ‌شود. دلیل اختلاف ۵۰۰ هزار تومان سهام عدالت متولدین امسال با متولدین سال گذشته هم محاسبه نرخ تورم است و چون تورم امسال رشد کرده، سهام عدالتی هم که به این افراد داده می ‌شود، متفاوت است.

آنچه درباره واگذاری سهام عدالت برای کودکان عنوان شده، تنها اعلام مبلغ این سهام است و هنوز هیچ جزئیاتی درباره ثبت‌ نام سهام عدالت مطرح نشده است. اینکه افراد برای دریافت این سهام باید به کجا مراجعه کنند و چه مدارکی را همراه داشته باشند، هنوز مشخص نشده است.

تعطیلی دو ماهه کارگروه ویژه سهام عدالت

اکبر حیدری، سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد آخرین خبرها از روند اصلاح آیین‌نامه اجرایی سهام عدالت گفت: جلسات کارگروه ویژه سهام عدالت حدود دو ماه است که برگزار نشده، در حالی که هنوز ماموریت اصلی آن یعنی جمع‌بندی نهایی در مورد مدل اجرایی و اصلاح آیین‌نامه سهام عدالت انجام نشده است.

وی افزود: ماموریت کارگروه ویژه اصلاح آیین‌نامه سهام عدالت از سوی شورای عالی بورس ابلاغ شده و مقرر بوده، بر اساس قانون اجرای سیاست‌های اصل 44 و ابلاغیه هشت‌ ماده‌ای مقام معظم رهبری در آزادسازی سهام عدالت بر روی مدل اجرایی منطبق بر قانون و اصلاح آیین‌نامه اجرایی سهام عدالت جمع‌بندی شود.

سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟

سبد سهام عدالت از تعدادی سهام ارزنده و نمادهای بزرگ بازار سرمایه تشکیل شده است که در هفته‌‌های گذشته با نوسان در میزان ارزش همراه بوده است. این سهام در بهمن ماه با کاهش ارزش مواجه شد و در اسفندماه نیز روند نوسانی داشت.

ارزش این سهام در هفته اول فروردین ماه برخلاف رشد شاخص‌های عملکردی بازار سرمایه، با کاهش ارزش مواجه شد، اما در هفته دوم فروردین ماه و با رشد شاخص کل، ارزش سهام عدالت نیز رشد قابل قبولی داشته است. البته ارزش این سهام در هفته سوم فروردین ماه با افت مواجه شد. ارزش این سهام در هفته چهارم فروردین ماه با رشد 4 درصدی که داشت افزایش قابل توجهی پیدا کرد.

ارزش سهام عدالت افزایش یافت | واگذاری سهام عدالت به نوزادان

سهام عدالت در تمام هفته‌های اردیبهشت ماه با افزایش ارزش روبرو شد. ارزش سهام عدالت در هفته اول اردیبهشت ماه با رشد 0.85 درصدی مواجه شده است. ارزش این سهام در هفته دوم اردیبهشت ماه کاهش 0.42 درصدی یافت. ارزش این سبد دارایی در هفته سوم اردیبهشت ماه رشد 0.68 درصدی را تجربه کرد. ارزش سهام عدالت در هفته پایانی اردیبهشت ماه با رشد 1.7 درصدی روبرو شد.

ارزش برگه های سهام عدالت در هفته ابتدایی خردادماه با کاهش 1.29 درصدی روبرو شد. این روند نزولی در هفته دوم خرداد نیز ادامه پیدا کرد و ارزش سهام عدالت در هفته گذشته با کاهش 2.13 درصدی مواجه شد.

ارزش برگه های سهام عدالت در هفته سوم خردادماه باز هم با کاهش 1.55 درصدی روبرو شد که این مساله به دلیل افت در شاخص‌های عملکردی بورس رخ داده است. سبد سهام عدالت در هفته چهارم خردادماه با رشد 2 درصدی مواجه شد. ارزش این سهام در هفته پایانی خردادماه نیز با افت 2.15 درصدی داشت.

البته سبد سهام عدالت به دلیل تشکیل شدن از سهام شرکت‌های بزرگ، بسیار متاثر از شاخص کل بورس است. سهام عدالت در هفته ابتدایی تیرماه با افت 2.86 درصد مواجه شده است. این سهام هفته دوم تیرماه را با کاهش 1.39 درصدی در ارزش پشت سر گذاشته است. در حال حاضر و در هفته سوم تیرماه ارزش این سهام با کاهش 1.37 درصدی روبرو شده است. ارزش این سهام در هفته چهارم و پایانی تیرماه با افت 2 درصدی داشته است.

بورس در هفته‌های گذشته با وضعیت نوسانی همراه بوده است که این مساله بر روند ارزش برگه های سهام عدالت نیز تاثیر زیادی داشته است. برگه های سهام عدالت در هفته ابتدایی مردادماه با کاهش 2.65 درصدی روبرو شده است؛ اما در هفته دوم مردادماه ارزش سهام عدالت 46 صدم درصد افت کرد، اما در هفته سوم مردادماه برخلاف شاخص‌های بورس، ارزش سهام عدالت 7.62 درصد کاهش یافت.

در هفته چهارم مردادماه برخلاف هفته های گذشته، ارزش سهام عدالت با رشد 72 صدم درصدی روبرو شده است.این مساله در حالی رخ داده است که شاخص کل بورس با افزایش 0.2 درصدی و شاخص کل هم‌وزن بورس نیز افزایش 2.43 درصدی داشته‌اند.

برگه‌های سهام عدالت در قیمت‌های اسمی 409 هزار تومانی، 492 هزار تومانی، 532 هزار تومانی و یک میلیون تومانی در هفته ابتدایی مردادماه به ترتیب با افزایش 44 هزار تومانی، 53 هزار تومانی، 57 هزار تومانی و یک میلیون و 107 هزار تومانی نسبت به هفته گذشته مواجه شده‌اند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند، نمادهای حاضر در سبد سهام عدالت از ارزنده‌ترین سهم‌های بازار سرمایه هستند. با این حال، ارزش برگه‌های سهام عدالت در برگه‌های مختلف به ترتیب برابر است با 6 میلیون و 162 هزار تومان، 7 میلیون و 412 هزار تومان، 8 میلیون و 15 هزار تومان و 15 میلیون و 66 هزار تومان.

ارزش فعلی سهام عدالت نسبت به دوران اوج بازار در مرداد‌ سال 99 با افت 60 درصدی مواجه شده است. از مهمترین دلایل ریزش قیمت سهام عدالت، ‌ضعف مدیریت در شرکت های سرمایه‌گذاری و عدم برگزاری مجامع این شرکتها و نیز نبود بازارگردان حرفه ‌ای برای این شرکتها به شمار می‌رود.

بنابراین گزارش، ارزش سهام عدالت نسبت به اول مرداد سال گذشته برای سه نوع سهام عدالت، به ترتیب با کاهش قیمت 9 میلیون و 417 هزار تومانی، 11 میلیون و 328 هزار تومانی، 12 میلیون و 249 هزار تومانی و 23 میلیون و 25 هزار تومانی روبرو شده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها