معاون توسعه حل اختلاف قوه قضائیه:

نباید از مجازات حبس تا جای ممکن استفاده کرد

معاون توسعه حل اختلاف قوه قضائیه گفت: تا جایی که ممکن است نباید از مجازات حبس استفاده کرد و در این مسیر باید اذهان و افکار قضات را از مجازات زندان زدود.
کد خبر: ۱۳۷۵۵۸۱

به گزارش جام جم آنلاین، حجت الاسلام والمسلمین صادقی معاون توسعه حل اختلاف قوه قضائیه در این نشست با بیان اینکه دادگستری امید مردم است و این امید آفرینی باید در عمل اثبات شود، به مقوله صلح و سازش پرداخت و گفت: بی شک مصالحه پایداری بیشتری در حل اختلافات دارد تا صدور رأی. بنابراین با فرهنگ سازی آن و همگانی و فراگیر کردن آن تلاش شود این فرهنگ اصیل توسعه یابد و همگان را به استفاده از آن دعوت کرد.

وی افزود: باید روش‌های مختلف مصالحه را توسعه داد. ستاد صبر استان‌ها را تقویت کرد و با عضو گیری متعدد و مختلف از تمامی ظرفیت‌ها در بدنه آن بهره برد و در این مسیر از سازش دهندگان و سازش کنندگان تقدیر و تجلیل کرد.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت داوری و میانجیگری تاکید کرد: همه مردم را به استفاده از این ظرفیت دعوت و ترغیب کنید، خصوصاً در دادسراها از این ظرفیت ارزشمند استفاده شود.

حجت الاسلام والمسلمین صادقی افزود: رأی داور محکم‌تر است چرا که قابل اعتراض نیست و استفاده از این نهاد می‌تواند به خلوت شدن شعب کمک کند و به قاضی مجال دهد با فراغت بیشتری، رأی اعتماد آور و اطمینان بخش صادر کند.

وی در ادامه سخنان خود به همه قضات توصیه و تاکید کرد که دعاوی را برای کسب رضایت طرفین دعوا به توسعه حل اختلاف ارجاع دهند و یادآور شد ما باید به جای نظام کیفری نظام جبرانی داشته باشیم چرا که نظام کیفری مطابق با تفکر اسلامی نیست و با آن سازگاری ندارد.

معاون توسعه حل اختلاف قوه‌قضاییه افزود: تا جایی که ممکن است نباید از مجازات حبس استفاده کرد و در این مسیر باید اذهان و افکار قضات را از مجازات زندان زدود.

وی افزود: با مجازات حبس اصل فردیت مجازات زیر سوال می‌رود چرا که با زندانی کردن یک نفر خانواده او و اجتماع او نیز به نوعی مجازات می‌شوند و سرمایه اجتماعی برای کسی که جرم مرتکب شده است صرف می‌شود.

صادقی از دادگستری خصوصاً دادستانی خواست ورود جدی به حقوق عامه داشته باشند و با استفاده از قدرت دادستانی اوضاع شهری را که به اعتقاد ایشان نابسامان است، سر و سامان بخشند.

وی در ادامه سخنان خود به برخی مضایق و مشکلات معاونت توسعه حل اختلاف استان کرمانشاه اشاره کرد و خواهان رفع این مشکلات شد.

در ابتدای این نشست توسلی زاده رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با ارائه گزارشی از عملکرد دادگستری استان گفت: از اهداف مؤثر و مستمر ما مردمی کردن دستگاه قضائی، افزایش اعتماد و سرمایه اجتماعی، مدیریت جرایم مهمه و اقناع مراجعین با استفاده از ظرفیت ملاقات‌های مردمی بوده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه افزود: ارتباط خوب با همکاران سبب شده است محیطی آرام ایجاد شود و همین ارتباط مؤثر با مسئولین استانی و ائمه جمعه بوجود آورده ایم.

توسلی زاده اضافه کرد: از دیگر اقدامات خوب این دادگستری تشکیل شوراهای ده گانه پیشگیری از وقوع جرم در ادارات استان، تشکیل شورای خیرین برای کمک به آسیب‌های اجتماعی، برگزاری جلسات مستمر و مؤثر اقتصاد مقاومتی با هدف کمک به تولید کننده و سرمایه گذار از دیگر اقدامات بوده است.

وی استفاده از فرهنگ صلح و سازش و توسعه آن را بهترین و کم هزینه ترین شیوه دانست و گفت معتقدیم معاونت توسعه حل اختلاف بهترین مکان برای ایجاد سازش و در نتیجه کاهش ورودی پرونده هاست.

منبع: مهر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها