یزد - استاندار یزد یکی از دغدغه های اصلی مردم سیل زده استان را خسارات ناشی از سیل دانست و گفت: مردم خسارت دیده از سیل اخیر استان، فیلم و عکس هایی از خسارت های وارده به تاسیسات و لوازم منزل خود را تهیه کنند تا پس از فعالسازی سامانه خسارت بنیاد مسکن، نسبت به ثبت درخواست و ارائه مستندات خود اقدام نمایند.
کد خبر: ۱۳۷۴۹۲۷

به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین یزد ، مهران فاطمی در نشست ستاد مدیریت بحران استان که با حضور نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس ، مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و جمعی از مسئولین استان به مدت ۴ ساعت و به منظور هم اندیشی و تصمیم گیری در خصوص مسائل مربوط به سیل اخیر بالاخص جبران خسارات آسیب دیدگان در سالن کوثر استانداری برگزار شد اظهارداشت: براساس گزارش های واصله از ایستگاه های هواشناسی شهر یزد، تاکنون بارش 90 میلی متر باران در یزد به ثبت رسیده همچنین میزان بارش های تجمعی شهرستان تفت حدود 100 میلی متر بوده است.

وی یکی از دغدغه های اصلی مردم سیل زده استان را خسارات ناشی از سیل دانست و افزود :مردم خسارت دیده از سیل اخیر استان، فیلم و عکس هایی از خسارت های وارده به تاسیسات و لوازم منزل خود را تهیه کنند تا پس از فعالسازی سامانه خسارت بنیاد مسکن، نسبت به ثبت درخواست و ارائه مستندات خود اقدام نمایند.

استاندار تصریح کرد: پس از ثبت درخواست های مردم، تیم های ارزیاب در محل مد نظر حاضر شده و به ارزیابی و برآورد خسارت های وارده می پردازند.


ابعاد خسارت در شهر یزد نسبت به سایر شهرها وسیع تر بوده است

فاطمی با بیان اینکه ابعاد خسارت در شهر یزد نسبت به سایر شهرها و مناطق وسیع تر بوده گفت: به منظور اسکان اضطراری ساکنین مناطق سیل زده 30 باب مدرسه وارد مدار شده، همچنین از ظرفیت تعدادی از خوابگاه دانشجویی، برخی حسینیه ها، تکایا و مساجد نیز استفاده می شود.

وی با اشاره به نگرانی برخی از افراد سیل زده از ترک منازل و اموال خود و اسکان در محل های تعبیه شده، گفت: به منظور اطمینان خاطر شهروندان، هماهنگی های لازم جهت مراقبت از مناطق دچار حادثه توسط نیروهای مربوطه بعمل آمد.

استانداربه راه اندازی اتاق مدیریت بحران در شهرداری یزد متشکل از نمایندگان دستگاه های خدمات رسان و نماینده تام الاختیار استانداری اشاره کرد وافزود: عوامل این مجموعه در قالب اکیپ هایی در محلات دچار مشکل، حضور پیدا کرده و نسبت به حل مشکلات تاسیسات آن ها اقدام می کنند.


وی در ادامه به سفر وزیر کشور به یزد به منظور بررسی مسائل مناطق سیل زده  اشاره و خاطرنشان ساخت: پس از حضور وزیر کشور در استان، اکیپ های متعددی از سراسر کشور از جمله استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و اصفهان، شهرستان کاشان و مجموعه ارتش به استان اعزام شدند و با تجهیزات همراه خود درصدد حل آبگرفتگی های میادین و زیرگذرها هستند.

سر ریز مازاد سیل بندهای مهریز و تفت به سمت شهر یزد

استاندار افزود: با توجه به سر ریز مازاد سیل بندهای مهریز و تفت به سمت شهر یزد، تدابیر وِیژه ای جهت انحراف مسیر سیلاب ها اتخاذ شد.

وی با اشاره به اعلام هشدار سطح قرمز هواشناسی برای شهرستان های ابرکوه، خاتم، مهریز و مروست، خاطرنشان ساخت: در این راستا علاوه بر تمهید تدابیر لازم، معاونین استانداری به عنوان معین در شهرستان های مذکور حضور یافته و در کنار فرمانداران اقدامات و فعالیت های لازم را سامان می دهند.


فاطمی با بیان اینکه در پیشرفته ترین کشورهای دنیا نیز علی رغم برخورداری از تجهیزات کافی، منابع انسانی و آموزش های لازم در صورت مواجهه با پدیده های جوی سنگین (حدی) متحمل خساراتی می شود، گفت: در حوادث و سوانح باید حداکثر مدیریت و کار کارشناسی انجام شود ولی گاهی اوقات به دلیل وسعت ابعاد سانحه و مخاطره، یکسری تبعاتی ایجاد می شود.


استاندار یزد با بیان اینکه خود را موظف به بکارگیری تمام تلاش خود در این راستا میدانیم، اظهارداشت: شرایط شهر یزد بنا بر دلایل مختلفی از جمله نزدیکی سیل بندها به شهر و عدم طراحی مسیر و کانالی برای خروج آب از آن و نیز تعدی به تنها رودخانه شهر یزد، ویژه است که در این حوزه مطالعات جدی در حال انجام است.


وی با اشاره به طرح برخی آمار ضد و نقیض از خسارت ها و فوتی های سیل یزد، خاطرنشان ساخت: تنها اخبار و اطلاعیه های ارائه شده توسط ستاد مدیریت بحران استان قابل استناد است و آمار های مطروحه در فضای مجازی معتبر نیست و آمار خسارت های سیل و جانباختگان آن پس از بررسی دقیق اعلام می شود.

بافت تاریخی ثبت شده کمترین خسارت را دیده است

فاطمی در ادامه به بازار داغ شایعات فضای مجازی در خصوص خسارت به بافت تاریخی یزد اشاره کرد و افزود: بافت تاریخی ثبت شده در فهرست میراث جهانی کمترین خسارت را دیده و آنچه در فضای مجازی از خسارت به بافت تاریخی یاد می شود متعلق به حریم بافت تاریخی و عمدتا مربوط به بافت فرسوده است و امید است با مدیریت تمام عوامل مدیریت بحران شهرداری و دستگاه های خدمات رسان، بتوانیم ابعاد مسئله را به کمترین میزان خود کاهش دهیم‌.

 

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها