معاون سازمان مدیریت بحران کشور:

هشدار «قرمز» هواشناسی یعنی «خسارت قطعی» است

title
رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا آخرین وضعیت فعالیت سامانه بارشی مانسون در ایران و کشورهای همسایه اعلام کرد.
کد خبر: ۱۳۷۴۵۵۵

به گزارش جام جم آنلاین، طی چند روز اخیر، به دلیل فعالیت جریان‌ های مانسون بارش‌های شدیدی در بخش‌هایی از ایران و کشورهای همچون پاکستان، افغانستان و امارات و کشورهای حوزه خلیج فارس و...در حال وقوع است. این پدیده جوی ماحصل وزش نسیم دریایی بزرگ مقیاسی به نام مانسون است که در نتیجه اختلاف دمای زمین و دریا به وجود می آید.

تعداد بازدید : 78

صادق ضیاییان رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت بارندگی در کشورهای همسایه، اظهار کرد:طی امروز (۷ مردادماه) در پاکستان بارش‌های خوبی پیش‌بینی می‌شود و همچنین در شرق افغانستان و کشورهای حوزه خلیج فارس به‌ویژه در قسمت‌های بحرین بارش‌های کمی برقرار است و در ترکمنستان نیز شاهد بارندگی خواهیم بود.

وی افزود: طی روز شنبه (۸ مردادماه) در پاکستان، شرق افغانستان به‌ویژه جنوب شرقی افغانستان و همچنین در کشورهای آذربایجان و ارمنستان و در قسمت غربی این دو کشور بارندگی پیش‌بینی می‌شود و همچنین بارش‌هایی در قطر، حوزه خلیج فارس، امارات متحده عربی و کشور عربستان شاهد خواهیم بود.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، طی روز یکشنبه (۹ مردادماه) بارش ها در کشور آذربایجان و ارمنستان ادامه دارد و در عربستان بارش‌ها تقویت می‌شود. همچنین بارش‌هایی در کشور امارات، شمال شرقی پاکستان و شرق کشور افغانستان پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان درباره تاثیر این بارندگی‌ها بر ایران گفت: زمانی این بارش‌ها بر ایران تاثیر می‌گذارد و یا مفید است که در حوزه‌های آبریز مشترک صورت گیرد و آب حاصل از این بارش‌ها به حوزه‌های آبریز ما سرازیر شود.

وی در پاسخ به این سوال ایسنا که آیا همچنان احتمال وقوع سیل مخرب در کشور وجود دارد؟ گفت: شرایط جوی همچنان در وضعیت «خطرناک» قرار دارد.

ضیاییان در پایان در واکنش به اظهارات یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر ترک فعل سازمان هواشناسی در امر هشدار و پیش‌آگاهی رخدادهای طبیعی همچون سیل، اظهار کرد: همه هشدارها به موقع صادر شده است و تاکنون نیز تمام دستگاه‌های اجرایی پای کار بودند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

نیازمندی ها