رئیس جمهور روسیه قانونی در ارتباط با تمهیدات لازم برای ایجاد منطقه آزاد تجاری میان اوراسیا و ایران را امضا کرد.
کد خبر: ۱۳۷۳۲۲۴

به گزارش جام جم آنلاین، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه قانون تجارت آزاد میان حوزه اوراسیا و جمهوری اسلامی ایران را امضا کرد.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، این قانون، پروتکل متخص به توافق مقدماتی امضا شده در سال ۲۰۱۸ برای ایجاد منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و جمهوری اسلامی ایران را تصویب می‌کند.

این سند بر روی وبگاه رسمی اطلاعات حقوقی دولت روسیه قرار گرفته است. پروتکل نام برده چندی پیش نیز در تهران به امضا رسیده بود. توافق مقدماتی در برگیرنده این پروتکل که از سال دو سال قبل اجرای آن آغاز شده، شرایط را برای واردات ترجیحی برخی کالاها فراهم می‌کند.

این قانون در حالی به امضای پوتین رسیده که «میخاییل بوگدانوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته (پنجشنبه) گفت، ایران شریکی قابل اتکا برای این کشور محسوب می‌شود و مسکو به دنبال تقویت روابط با تهران است.

بوگدانوف گفت: «ما ایران را شریکی قابل اتکا و کشوری هم‌فکر در بستر تغییرات جهانی مرتبط با تشکیل یک جهان چند قطبی و تلاش جمعی همه‌جانبه غرب برای مقاومت در برابر این روند عینی می‌بینیم».

این دیپلمات ارشد روس افزود، تقویت همکاری‌های تهران و مسکو بهترین پاسخ به چالش‌های اعمال شده از سوی غرب خواهد بود.

از سوی دیگر روز سه‌شنبه «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین اعلام کرده که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر ماه) به ایران سفر می‌کند.

تهران و مسکو علاوه بر تلاش برای تقویت روابط تجاری، بر روی افزایش همکاری‌های نظامی نیز تمرکز دارند که خشم کاخ سفید را به همراه داشته است.

منبع: فارس

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها