وزیر امور خارجه در نشست خبری با همتای قطری:

هیچگونه مطالبه فرابرجامی مورد ادعای آمریکا را نداریم

وزیر امور خارجه در نشست خبری با همتای قطری با بیان اینکه برای رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار مصمم هستیم، گفت: برخلاف برخی ادعاهای رسانه‌ای طرف آمریکایی، ما هیچگونه مطالبه زیاده‌خواهانه و فرابرجامی مورد ادعای آمریکا را نداریم.
کد خبر: ۱۳۷۲۳۸۷

به گزارش جام جم آنلاین، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که امروز (چهارشنبه) ۱۵ تیر ماه میزبان «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر در تهران بود، پس از دیدار و گفت‌وگو با همتای قطری در نشست خبری مشترک حضور یافت و به تشریح گفت‌وگوهای انجام شده پرداخت.

وزیر امور خاجه در ابتدای این نشست خبری ضمن خیرمقدم به همتای خود گفت:گفت‌وگوهای سازنده‌ای را در خصوص برخی موضوعات دوجانبه داشتیم. مراتب قدردانی را از وزیر خارجه قطر به خاطر هماهنگی‌های خوب روز گذشته بین مقامات ورزشی ایران و مقامات ذیربط جام جهانی فوتبال اعلام کردم.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود:در گفت‌وگوهای امروز از زبان وزیر خارجه قطر این موضوع مورد تاکید قرار گرفت که مشکلی برای اقامت طولانی مدت تجار ایرانی در قطر نخواهد بود. در زمینه تسهیل حمل و نقل و رفع مشکلات شرایط کرونایی که برخی لنج داران ایرانی با آن مواجه بودند گفت‌وگو کردیم و امیدواریم در این زمینه این مشکلات رفع شود.

وی گفت: در خصوص لزوم تقویت سازوکارهای منطقه‌ای گفت‌وگوهای مثبتی داشتیم. قطر نقش مثبتی در این زمینه ایفا کرده و در خصوص تقویت گفت‌وگوهای منطقه گام‌های مثبتی را برداشته است.

امیرعبداللهیان افزود: از حسن میزبانی دولت قطر برای گفت‌وگوهای ایران و نماینده اتحادیه اروپا و گفت‌وگوهای سه جانبه غیرمستقیم هفته گذشته در دوحه قدردانی می‌کنم. هماهنگی‌های خوب و نقش سازنده و تلاش‌های امیر قطر و وزیر خارجه این کشور برای اینکه این گفت‌وگوها را تسهیل کنند که گفت‌وگوها پیشرفت داشته باشد و در مسیر بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان گام‌ها مثبت و سازنده‌ای از دوستان قطر شاهدیم

وی گفت: برای رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار مصمم هستیم برخلاف برخی ادعاهای رسانه‌ای طرف آمریکا ما هیچگونه مطالبه زیاده خواهانه و هیچگونه مطالبه فرابرجامی مورد ادعای آمریکا را نداریم. مطالبات ما کاملا در چارچوب توافق سال ۲۰۱۵ است. اگر در حوزه‌ای طرف آمریکایی احساس می‌کند موضوعی فرابرجامی است، ما در درورن گفت‌وگوها به طرف آمریکایی تاکید کرده‌یم براساس آنچه در ماه‌های گذشته در مذاکرات وین رخ داد و بارها طرف‌های غربی اعلام کردند هر آنچه را مانع نفع اقتصادی ایران از برجام شود را از میان برخواهند داشت.

وزیر خارجه بیان کرد: در گفت‌وگوهای اخیر در دوحه یک موضوع اساسی که بر آن تمرکز کردیم، بحث تضمین موثر از سوی آمریکا در حوزه هر آن چیزی است که بخواهد نفع کامل اقتصادی ایران از برجام را تحت تاثیر قرار دهد. پس مطالبه و خواسته ما زیاده خواهانه نیست، ولی ما در مسیر اخذ تضمین‌ها، آمریکا باید متعهد باشد که جمهوری اسلامی ایران از مزایای کامل توافق سال ۲۰۱۵ برخوردار خواهد بود.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: این چیزی است که تاکنون طرف آمریکایی نتوانسته ما را نسبت به تحقق آن مطمئن کند. بار دیگر تأکید می‌کنم ما حسن نیت داریم، اهل مذاکره منطقی هستیم و در این مسیر جدی هستیم.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها