کاظم انبارلویی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی در گفتگو با «جام‌جم»:

هم‌نوایی با غرب درباره مذاکرات یا غفلت است یا خیانت

کاظم انبارلویی، تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با روزنامه جام‌جم با اشاره به همسویی برخی از جریان‌های سیاسی داخلی با غرب درباره مقصر‌نمایی جمهوری اسلامی در حوزه مباحث هسته‌ای، خاطرنشان کرد: این گروه‌ها یا غافلند یا خائن. برخی از این جریان سیاسی با توجه به این همه شواهد غیرقابل‌انکار از بی‌تعهدی غرب نسبت به توافق‌های بین‌المللی و وجود این همه فشار‌های ظالمانه، هم‌نوا با اروپا و آمریکا، نوک انتقاد را متوجه جمهوری اسلامی می‌کنند و خواهان انعطاف بیشتر در حوزه مباحث هسته‌ای از سوی ایران هستند.
کد خبر: ۱۳۷۱۹۵۰
به گزارش جام جم آنلاین، وی با بیان این‌که در دوره‌های مختلف، ایران برای نشان دادن حسن‌نیت خود در مذاکرات بین‌المللی نرمش و انعطاف نشان داده است، گفت: ما در طول دوران ریاست‌جمهوری آقای روحانی نسبت به امتیازات خود در برجام چشم‌پوشی کردیم و در مقابل همه مفاد برجام را انجام دادیم و نتیجه این انعطاف، تحمیل خسارات عظیم به صنعت هسته‌ای کشور بود، اما آمریکا و غرب نه تنها نسبت به تکالیف و تعهدات خود در برجام بی‌اعتنا بود بلکه در دوره اوباما علاوه بر این‌که تلاشی برای لغو تحریم‌ها صورت نگرفت بلکه ده‌ها تحریم هم علیه ایران اعمال شد و در دوره ترامپ هم با یک فرمان ایالات‌متحده از این توافق خارج شد. این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر این‌که منافع ملی ایران خط‌قرمز جمهوری اسلامی است، تصریح کرد: باید از جریان‌هایی که به‌رغم وجود همه بدعهدی‌های غرب باز هم خواهان عقب‌نشینی نمایندگان ایرانی در مذاکرات هسته‌ای از مواضع اصلی و قطعی نظام هستند، پرسید که اساسا آن‌ها چه تعریفی از منافع ملی دارند و غیرت و عزتمندی در عرصه بین‌المللی برای آن‌ها چه معنایی دارد.
 
انبارلویی ادامه داد: مواضع برخی جریانات داخلی و همسویی با غرب در مذاکرات، اگر ناشی از خباثت و خیانت نباشد یقینا از سر غفلت و ناآگاهی است، چون با وجود این همه آثار مثبتی که به‌واسطه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای در حوزه‌های اقتصادی، صنعتی و کشاورزی شاهد هستیم، باز هم این جریان‌ها از عقب‌نشینی در مقابل آمریکا و چشم‌پوشی از حقوق مسلم ملت ایران سخن می‌گویند و به مذمت مسؤولان مربوط می‌پردازند. وی افزود: این در حالی است که حتی در زمان آقای روحانی که به‌رغم دادن امتیازات فراوان باز هم از دشمنی آمریکا علیه ایران کاسته نشد و آن‌ها فعالیت‌های خود را با ترور برخی دانشمندان و خرابکاری در صنعت هسته‌ای تشدید کردند و این شواهد حاکی از آن است که در حتی در صورت عقب‌نشینی و چشم‌پوشی از منافع باز هم آمریکا و غرب به چیزی جز فروپاشی نظام راضی نیست.
 
انبارلویی با بیان این‌که حرف ایران کاملا مطابق با موازین قانونی است، خاطرنشان کرد: با گذشته دو دهه از مذاکره و گفتگو پیرامون مسائل هسته‌ای و به‌رغم انعطاف ایران در برابر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و با وجود پذیرش نظارت‌های فرابرجامی باز هم غربی‌ها از لزوم عقب‌نشینی بیشتر ایران سخن می‌گویند.
 
این در حالی است که جمهوری اسلامی هم تاکنون مذاکره را تعطیل نکرده و هوشمندانه در برابر ترفند غرب و برخی از حامیان داخلی آن‌ها برخورد کرده، با این تفاوت که دولت و مجلس این‌بار قاطعانه بر تضمین و تعهد غرب در صورت توافق احتمالی تاکید دارد و به‌هیچ‌وجه از این خواسته و مطالبه قانونی کوتاه نخواهد آمد.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها