قیمت مسکن | قیمت مسکن امروز | قیمت مسکن 17 تیر 1401

قیمت مسکن در تهران | جدول قیمت مسکن

خردادماه امسال متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران، ۳۹ میلیون و ۴۱۴ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۸.۴ و ۳۲.۸ درصد افزایش یافته است.
کد خبر: ۱۳۷۱۶۳۱

قیمت مسکن در تهران متری چند؟ قیمت مسکن در تهران افزایش یافت. قیمت مسکن در تهران براساس سال ساخت امسال چقدر افزایش یافت؟ گرانترین قیمت مسکن در کدام منطقه تهران قرار دارد؟. کمترین رشد قیمت مسکن در تهران کدام منطقه پایتخت بود؟

به گزارش جام جم آنلاین، گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، بیانگر این است که در خردادماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران ۳۹ میلیون و ۴۱۴ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸.۴ و ۳۲.۸ درصد افزایش دارد.

علاوه بر این، تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۱۳.۹ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال ۱۴۰۰ معادل ۳۲.۳ و ۱۷۱.۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد و بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۳۰.۱ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

این در حالی است که در میان مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران بیشترین قیمت هر متر خانه ۸۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با ۱۹ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است که هر یک از آنها با افزایش ۲۲.۳ درصدی در منطقه یک و ۵۵.۳ درصدی در منطقه ۱۸ مواجه شده‌اند.

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در خردادماه امسال نیز حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۱۳.۴ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه قیمتی ۲۰ تا ۲۵ و ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومان با ۱۲.۳ و ۱۱.۹ درصد سهم در رتبه بعدی قرار دارد.

از سوی دیگر در خردادماه امسال توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر اساس ارزش هر واحد نشان‌دهنده آن است که واحدهای مسکونی با ارزش یک میلیارد تا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان با اختصاص سهم ۱۶.۴ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را داشته‌اند.

همچنین، توزیع معاملات انجام شده مسکن بر اساس مناطق شهری در تهران حاکی از آن است که منطقه ۵ با ۱۴.۴ درصد از کل معاملات، بیشترین سهم معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است.

علاوه بر این، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در خرداد امسال نشان دهنده رشدی معادل ۴۶.۵ و ۵۱.۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته است.

افزایش قیمت مسکن در تهران

بانک مرکزی از افزایش ۶.۲ درصدی قیمت مسکن در اسفندماه سال ۱۴۰۰ نسبت به ماه قبل از آن (بهمن) و کاهش ۲۰ درصدی معاملات خبر داد.

قیمت مسکن در تهران افزایش یافت | رشد قیمت مسکن در تهران

به گزارش تجارت‌ نیوز، آخرین خبر از قیمت مسکن در تهران را بخوانید.

طبق آمار بانک مرکزی که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران در اسفند ماه سال ۱۴۰۰، به ۶٫۸ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۱۹٫۹ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن ۲۹٫۶ درصد افزایش نشان می دهد.

متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معامالت ملکی شهر تهران ۳۵۱٫۲ میلیون ریال بود که حاکی از افزایش ۶٫۲ درصدی نسبت به ماه قبل است.

در بین مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده ۷۷ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان برای منطقه یک و ۱۶ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان برای منطقه ۱۸ بوده است.

این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۱۶ درصد افزایش داشته است. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معاملات شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که از مجموع ۶۸۳۴ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۲٫۵ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

با این وجود سهم مذکور در مقایسه با اسفندماه سال قبل از آن ۵٫۹ درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بالا در گروه‌های ۱۱ تا ۱۵ و بیش از ۲۰ سال ساخت افزوده شده است.

تعداد معاملات انجام شده مسکن در آخرین ماه سال گذشته ۶۸۰۰ فقره بود که نسبت به ماه قبل از آن (بهمن ۱۴۰۰) ۱۹٫۹ درصد و نسبت به بهمن ۹۹ بالغ برا۲۹٫۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

محله‌هایی که بیشترین رشد قیمت مسکن را داشتند

برخی آمارها از شهر تهران نشان می‌دهد سال ۱۴۰۰ محله‌های مرادآباد در منطقه ۵، باغ فردوس، زعفرانیه، حصار بوعلی و تجریش در منطقه ۱ بیشترین میزان رشد قیمت‌های پیشنهادی مسکن را به خود اختصاص داده‌اند و در سوی مقابل پنج محله که چهار تای آن در منطقه ۲۲ واقع شده‌اند کمترین میزان افزایش قیمت را داشتند.

به گزارش ایسنا، روند تغییرات سالیانه قیمت مسکن برای ۳۲۰ محله شهر تهران که از اطلاعات غیررسمی استخراج شده حاکی از آن است محله‌ی مرادآباد در منطقه ۵ با افزایش ۴۲ درصد، بیشترین میزان رشد قیمت مسکن در آگهی‌های ملکی را در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ به خود اختصاص داده و پس از آن باغ فردوس با ۳۱.۴ درصد، زعفرانیه با ۳۰ درصد، حصار بوعلی با ۲۹.۶ درصد و تجریش با ۲۹ درصد قرار دارند. تمامی چهار محله‌ی مذکور در منطقه ۱ هستند.

کمترین رشد پیشنهادی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل از آن هم به ترتیب مربوط به محله هرندی در منطقه ۱۲ با ۱۸ درصد، شهید باقری در منطقه ۲۲ با ۱۸.۶ درصد، شریف در منطقه ۲۲ با ۱۹.۱ درصد، آبشار در منطقه ۲۲ با ۱۹.۱ درصد و دریاچه چیتگر در منطقه ۲۲ با ۱۹.۳ درصد تعلق داشته است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از سامانه کیلید، روند رشد قیمت مسکن شهر تهران در سال ۱۴۰۰ کند شد و از ۹۴ درصد در پایان سال قبل از آن به ۱۶ درصد رسید.

در این بین نرخ‌های پیشنهادی نیز افت کرد. البته داده‌های میان‌مدت گویای آن است کاهش سرعت رشد در همه‌ی محله‌ها و مناطق شهر تهران یکسان نبوده است.

به طور مثال از آذرماه ۱۳۹۶ تا پایان سال ۱۴۰۰ میزان افزایش قیمت مسکن در منطقه ۱۰، ۳ و ۲۲ بالغ بر ۶۰۵ درصد بوده در حالی که طی بازه زمانی مذکور این رقم برای منطقه ۱۲ به میزان ۴۷۲ درصد بوده که کمترین رشد را در بین مناطق شهر تهران به خود اختصاص داده است.

در سالی که سپری شد محله زعفرانیه با رقمی معادل ۷۶.۱ میلیون تومان در هر متر مربع گران‌قیمت‌ترین محله در فروردین‌ماه بود که این پیشتاز بودن در ماه‌های بعد نیز حفظ شد و در اسفندماه به متری ۹۸.۹ میلیون تومان رسید.

به همین منظور در سال ۱۴۰۰ محله زعفرانیه گران‌قیمت‌ترین محله برآورد شده است. پس از زعفرانیه محله باغ فردوس، محمودیه، حصار بوعلی و در نهایت ولنجک در جرگه گران‌قیمت‌ترین محله‌های تهران قرار گرفته‌اند.

اما در سال گذشته در فروردین‌ماه محله خاور شهر در منطقه ۱۵ شهرداری تهران با رقمی معادل ۱۰.۱ میلیون تومان در هر متر مربع ارزان‌قیمت‌ترین محله محسوب شد که این رقم در اسفندماه به متری ۱۲.۵ میلیون تومان رسید.

در کنار محله خاور شهر محله یافت‌آباد جنوبی، تقی‌آباد، قیام دشت وعلائین نیز در جرگه ارزان‌قیمت‌ترین محله‌های تهران در سالی که گذشت قرار گرفتند.

با توجه به افزایش قیمت هرمتر مربع واحد مسکونی در کلان‌شهر تهران در سالی که سپری شد در مناطق مختلف کلان‌شهر تهران تنوع قیمتی بسیاری دیده شد اما این تنوع قیمت به‌گونه‌ای بود که بازهم همچون سال‌های گذشته منطقه ۱ در رأس گران‌قیمت‌ترین مناطق شهر تهران قرار گرفت.

در این منطقه که گران قیمت ترین واحدهای مسکونی قراردارند قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در اسفند ماه به اوج خود رسید و شاهد میانگین ۸۶.۵ میلیون تومان در آگهی‌ها بود. اما منطقه ۱۸ در اسفندماه با میانگین ۱۸.۳ میلیون تومان به ازای هر متر مربع، ارزان ترین منطقه تهران در آگهی‌ها بود.

با بررسی آگهی‌های ثبت شده بر مبنای قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ازابتدای سال ۱۴۰۰ تا به امروز به‌خوبی مشهود است که قیمت هرمتر مربع واحد مسکونی همچنان سیر صعودی را طی می‌کند.

‌این روزها که قیمت خرید خانه روزبه‌روز در حال افزایش است تأمین مسکن به یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های خانوارها تبدیل شده است به شکلی که بنا به اظهارنظر مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ۸ سال اخیر بازار مسکن شاهد رشدی ۹۸۰ درصدی بوده که حدود ۵۰۰ درصد آن مربوط به ۲ سال و نیم اخیر بوده است.

این در حالی است که امروزه ۵۸ درصد از خانوارهای تهرانی در آپارتمان‌های خریداری شده خود و ۴۲ درصد از خانوارها نیز در خانه‌های استیجاری روزگار را سپری می‌کنند این در حالی است که اگر مقایسه‌ای بین حقوق ۲ میلیون و ۶۵۵ هزارتومانی وزارت کار و همچنین میانگین متوسط قیمت خرید یک مترمربع واحد مسکونی در تهران که رقمی معادل با ۳۲ تا ۳۳ میلیون تومان است صورت بگیرد به‌وضوح این مسئله مشهود خواهد بود که اگر فردی تمام این میزان حقوق را پس‌انداز کند ۷۲ سال طول می‌کشد تا قادر به خریداری یک واحد مسکونی با ۷۲ متر زیربنا باشد.

بر پایه آمارها و داده‌های بانک مرکزی در سال ۱۴۰۰ بیشترین تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در ماه‌های آذر و دی به میزان ۹.۸ هزار واحد مسکونی بوده و این در حالی است که در بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ هر ماهه بالاترین میزان معاملات را به خود اختصاص داد.

به طوری که فروردین‌ماه ۲۹۶، اردیبهشت ۶۰۱، خرداد ۷۰۸، تیر ۷۳۱، مرداد ۸۸۸، شهریور ۱۱۰۹، مهر ۷۹۳، آبان، ۱۰۱۱، آذر ۱۴۰۰، دی ۱۴۵۴، بهمن‌ماه ۱۲۶۲ و اسفندماه ۹۷۴ فقره معامله در منطقه ۵ به ثبت رسیده است.

اما کمترین تعداد معاملات در این ۱۲ ماه نیز مربوط به منطقه ۱۹ شهرداری تهران در فروردین‌ماه به میزان ۱۵ فقره بوده است که در ماه‌های اردیبهشت نیز ۵۱، خرداد ۴۴، تیر ۴۴، مرداد ۴۱، شهریور ۵۲، مهر ۳۷، آبان ۵۶، آذر ۹۷، دی ۹۳، بهمن‌ماه ۶۴ و اسفند ماه ۵۴ فقره قرارداد منعقد شده است

در سالی که سپری شد، میانگین قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیر بنای واحدهای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی به ۳۵.۱ میلیون تومان در اسفند ماه رسید که این میزان سیر صعودی قیمت‌ها را با سرعتی کند نشان داده است.

از سوی دیگر اگر نیم‌نگاهی به بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده در بین مناطق ۲۲ گانه کلان‌شهر تهران در سال ۱۴۰۰ داشته باشیم بالاترین قیمت‌ها را در اسفندماه و در منطقه یک شهرداری تهران به‌عنوان لوکس‌ترین و مرفه‌نشین‌ترین منطقه به میزان ۷۷.۴ میلیون تومان خواهیم دید و کمترین متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی را در اردیبهشت‌ماه و منطقه ۱۸ شهرداری تهران به میزان ۱۱.۹ میلیون تومان مشاهده خواهیم کرد.

بررسی داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد از نظر سن بنا بیشترین معاملات سال گذشته شهر تهران در واحدهای کمتر از پنج سال انجام شده است. سهم واحدهای کمتر از پنج سال ساخت در خردادماه ۳۵.۸ درصد از کل معاملات بوده و پس از آن اردیبهشت‌ماه با ۳۵.۷ درصد درصد و فروردین‌ماه با ۳۵.۱ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

سال ۱۴۰۰ بیشترین حجم معاملات به لحاظ سطح زیربنای واحدهای مسکونی به واحدهای مسکونی با متراژ زیر ۸۰ متر اختصاص‌یافته است.

بر پایه آمارها و داده‌های بانک مرکزی واحدهای مسکونی کمتر از ۸۰ مترمربع زیربنا در آبان‌ماه بیشترین میزان معاملات را به خود اختصاص داده این در حالی است که پس از این ماه، دی با ۵۸.۵ درصد و آذرماه با ۵۸ درصد در رتبه‌های بعدی بیشترین معاملات برای واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر را داشته‌اند.

از طرف دیگر در سال گذشته وضعیت اجاره مسکن آن‌چنان تعریفی نداشته است؛ زیرا بر پایه آمارها و داده‌های منتشر شده هر ماه شاخص کرایه مسکن استیجاری نیز در سال ۱۴۰۰ با افزایش مواجه بوده؛ به شکلی که در شهر تهران میزان افزایش نرخ اجاره بها در مقایسه با ماه‌های مشابه سال ۱۳۹۹ از ۳۲.۳ درصد در فروردین‌ماه به ۵۱.۶ درصد در آبان‌ماه رسیده و در اسفندماه این شاخص ۴۶ درصد بوده است.

در واقع روند افزایش قیمت اجاره مسکن در کلان شهر تهران از آبان ماه به بعد کندتر از قبل شده است. امید می‌رود با ادامه روند کاهشی در سال ۱۴۰۱ وضعیت قیمت‌ها در بازار مسکن اجاره‌ای ادامه یابد.

اما در کل مناطق شهری کشور نیز وضعیت شاخص‌های مسکن استیجاری به‌گونه‌ای بوده که در آبان‌ماه در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته بیشترین میزان رشد به میزان ۵۴.۹ درصد مشاهده شده و کمترین میزان رشد نیز در فروردین‌ماه با ۳۶ درصد افزایش بوده است. از فروردین‌ماه تا آبان‌ماه شاخص مسکن استیجاری صعودی بوده و در آذر تا اسفندماه نیز روند کاهشی مشاهده شده است.

بر پایه داده‌های مذکور، آگهی‌های ملک در سال ۱۴۰۰ به‌گونه‌ای بوده که در کل کلان‌شهر تهران در بهمن‌ماه بیشترین آگهی فروش به ثبت رسید. از بین مناطق تهران نیز، بیشترین میزان آگهی‌های خرید و فروش مربوط به منطقه ۱ و کمترین آن به منطقه ۲۰ تعلق داشته است.

اما در کنار شرایطی که برای خریدوفروش آپارتمان در سال ۱۴۰۰ وجود داشت بسیاری از شهروندان که به دلیل افزایش قیمت‌ها قادر به خریداری واحد مسکونی موردنیاز خود و خانواده نبودند نیز به جرگه متقاضیان اجاره آپارتمان در تهران پیوستند به شکلی که بر اساس آگهی‌های اجاره بیشترین میزان آگهی‌های اجاره ثبت شده در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران مربوط به خردادماه و کمترین آگهی به اسفند ماه اختصاص‌یافته است.

اما آنچه که باتوجه‌به افزایش قیمت خریدوفروش واحدهای مسکونی در سال گذشته مشاهده شد گرایش شهروندان به آپارتمان‌های با سطح زیربنای پایین بوده است زیرا به دلیل افزایش قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در کلان‌شهر تهران قدرت خرید آپارتمان‌های با متراژ بالا وجود ندارد و علاوه بر خانه اولی‌ها و زوج‌های جوان شمار بسیاری از خانوارها نیز اقدام به خرید آپارتمان‌های زیر ۸۰ متر کرده‌اند.

بیشترین تقاضا در سال ۱۴۰۰ مربوط به آپارتمان‌های بین ۶۰ تا ۷۰ متر زیربنا بوده که در مهرماه ۱۳.۹ درصد، آبان ماه ۱۳.۷ درصد و شهریور ماه ۱۳ درصد از کل معاملات شهر تهران به این گروه متراژی تعلق داشته است.

اما وضعیت واحدهای مسکونی استیجاری بر حسب سطح زیر بنای واحدهای مسکونی نیز در این سال به‌گونه‌ای بوده که بیشترین تقاضای اجاره آپارتمان در خرداد ماه دیده می‌شود. در سال ۱۴۰۰ شاهد کاهش تقاضای واحدهای بزرگ متراژ و افزایش تقاضا واحدها با متراژ های کوچک‌تر بوده‌ایم.

به گونه‌ای که در ابتدای سال، واحدهای ۶۰ تا ۹۰ متر بیش از ۳۲ درصد از تقاضا را به خود اختصاص می‌دادند، اما در اسفند ماه ملک‌های با این متراژ تنها ۲۶.۴ درصد از تقاضا را به خود اختصاص داده و در مقابل تقاضای ملک‌های ۳۰ تا ۶۰ متری افزایش یافته است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها