نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: افزایش ارتباطات بین علمای شیعه و اهل سنت عامل ایجاد انس و الفت بیشتر بین مسلمانان، تحکیم وحدت در جامعه و خاری در چشم دشمنان خواهد بود.
کد خبر: ۱۳۷۰۶۱۱

به گزارش جام جم آنلاین سیستان‌ و بلوچستان، آیت‌الله مصطفی محامی در دیدار امام جمعه مسجد مکی زاهدان با وی با اشاره به نکات مطرح شده از سوی مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی مبنی بر پیگیری مسائل مختلف و آسیب‌های موجود در استان در نشست‌های هم اندیشی با معتمدان، فعالان فرهنگی و سایر اقشار جامعه ضمن قدردانی از پیگیری این مباحث؛ پرداختن به مسائل و مشکلات داخل استان را موثر عنوان کرد و خواستار ادامه این روند شد و اظهارداشت: اقشار مختلف جامعه از جمله مسوولان، مردم، روحانیون معتمدان، قبایل و طوایف باید برای حل مشکلات، کمک به مردم و ارتقای سطح فرهنگی، علمی و اقتصادی استان دست به دست هم بدهند.

وی بیان کرد: طبق گزارش‌های ارائه شده از سوی مسوولان هم در دولت قبل و هم در دولت جدید سرمایه‌گذاری و کار زیادی در استان انجام شده که در شرایط کنونی شتاب بیشتری پیدا کرده و نیاز است تا همکاری و همراهی مردم و مسوولان در سایر قسمت‌های دیگر هم رشد و شتاب بیشتری پیدا کند.

امام جمعه زاهدان خواستار استفاده از ظرفیت‌ ائمه جمعه، جماعات و حوزه‌های علمیه شد و تصریح کرد: برخی آسیب‌ها از جمله مواد مخدر، قاچاق، فرهنگ کار، تحصیل، نزاع‌های قومی و قبیله‌ای ریشه در فرهنگ استان و برخی سرقت‌ها نیز در کنار ضعف فرهنگی برخواسته از شرایط اقتصادی است اما باید توجه داشت که اگر ایمان و تعهد دینی وجود داشته باشد تا حد زیادی کنترل کننده خواهد بود.

وی با اشاره به معضل آب به خصوص در شمال و مرکز استان تصریح کرد: در ابتدای ورود طالبان برخی ابراز خرسندی کرده و بیان داشتند که با این اتفاق روابط بهتر و مشکل آب حل می‌شود اما همچنان مشکل آب به قوت خود باقی است‌.

آیت‌الله محامی با اشاره به مباحث مطرح شده در خطبه‌های نماز جمعه‌ هفته‌های گذشته اظهارداشت: از مسوولان گلایه داشتیم که مشکل آب را جدی نگرفته و وزارت خارجه نیز دیپلماسی ضعیفی دارد و باید مشخص شود که چرا از دیپلماسی عمومی و ظرفیت‌های مردمی استفاده نمی‌کنند.

وی ادامه روند جلسات و دیدارها بین شیعیان و اهل سنت را خواستار شد و خاطرنشان کرد: تعاملات بین شیعه و اهل سنت باید ادامه پیدا کند تا به تدریج حساسیت‌ها از بین رفته و احساس نکنند فضایی در برابر نظام وجود دارد و می‌توان در مراسمات مختلف اهل سنت فضا را به گونه‌ای رقم زد که به تناسب جمع‌ از افراد مختلف نظام دعوت شود تا هم حساسیت‌ها از بین برود و هم این افراد از کار شما شناخت بیشتری پیدا کنند که چنین چیزی در تقویت انس و الفت و تحکیم وحدت موثر است.

امام جمعه زاهدان افزود: باید به صورت شفاف و روشن و در مقام عمل نشان دهید که در چارچوب نظام اسلامی در حال فعالیت هستید و هیچ نقطه پنهانی وجود ندارد تا حدس و گمان‌ برخی افراد مبنی بر عملکرد غیرقانونی و اتهام قانون گریزی از بین برود.

وی بیان کرد: در دیدار با رییس جمهور بحث گزینش از میان اهل سنت را مطرح و بیان کردیم که نیروهای خوب، توانمند و همراه با گفتمان انقلاب را از میان اهل‌سنت بکار گیرید و همچنین در جلسه با سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی کشور در چند روز گذشته نیز این نکته را مطرح کرده و خواستار گزینش اهل سنت در نیروهای نظامی و سایر دستگاه‌های دیگر شدیم.

آیت‌الله محامی گفت: با توجه به اینکه این مساله در طول سال‌های متمادی تبدیل به یک رویه شده نباید نا امید شد بلکه باید به تدریج پیش رفته و با تلاش و پیگیری بیشتر نقاط ابهام را شفاف‌تر کنیم تا این مسیر راحتتر دنبال شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها