امروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران ۲۷ هزار و ۶۳۶ تومان است.
کد خبر: ۱۳۷۰۶۰۶

قیمت دلار در هفته های اخیر به 34 هزار تومان هم رسید. قیمت دلار در صرافی ملی ایران روز گذشته چقدر بود؟. روند کاهشی قیمت دلار ادامه دارد؟. قیمت دلار در بازار آزاد چند؟ احتمال افزایش قیمت دلار در بلند مدت وجود دارد.

به گزارش جام جم آنلاین، بر اساس نرخ صرافی ملی ایران امروز (۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ) هر دلار آمریکا به مبلغ ۲۷ هزار و ۶۳۶ تومان و هر اسکناس یورو به قیمت ۲۸ هزار و ۶۳۳ تومان به فروش می‌رسد.

جدول قیمت روز ارز در صرافی ملی ایران

نام ارز قیمت (تومان)
دلارآمریکا 27.636 
یورو 

28.633

پوند انگلیس 39.558
لیر ترکیه  1.900
یوان چین  4.835
دینار عراق  22
روبل روسیه 565
 

احتمال افزایش قیمت دلار در بلند مدت

سیاست های جدید ارزی و تزریق عرضه به بازار همچنان در بازار ارز تهران به عنوان سرعت گیر قیمت دلار عمل می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز، معامله گران در کنار سیاست های تسهیلگرایانه در زمینه معاملات ارزی توسط نهاد بازارساز به کاهش قیمت دلار در بازارهای مرزی اشاره می‌کردند. در هرات قیمت دلار به علت محدودیت های ایجاد شده توسط طالبان در حال عقب نشینی است و یکی از دلایل نزول قیمت دلار تهران هم می تواند همین عامل باشد.

فعالان بازار ارز با اشاره رشد نرخ تورم در سال جاری معتقدند که تصمیمات ارزی جدید در شرایط فعلی تنها به عنوان یک مُسکِن عمل خواهد کرد و در بلند مدت دوباره احتمال رشد دلار وجود دارد.

قیمت دلار در بازار آزاد به مرز ۲۸ هزار تومان رسید

قیمت فروش دلار امروز (شنبه، ۲۸ خردادماه ۱۴۰۱) در صرافی‌های بانکی با ۳۶ تومان افزایش نسبت به روز کاری گذشته (پنجشنبه، ۲۶ خردادماه) ۲۷ هزار و ۴۷۵ تومان معامله شد.

به گزارش ایرنا، نرخ فروش یورو امروز در صرافی‌های بانکی با ۱۶ تومان کاهش نسبت به روز گذشته ۲۸ هزار و ۷۴۳ تومان معامله شد.

قیمت خرید هر دلار توسط صرافی‌های بانکی امروز ۲۷ هزار و ۲۰۲ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۲۸ هزار و ۴۵۷ تومان اعلام شد.

علاوه بر این، بهای خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۶ هزار و ۹۸۰ تومان و نرخ فروش آن ۲۷ هزار و ۲۲۵ تومان بود.

این در حالی است که نرخ خرید یورو در این بازار ۲۸ هزار و ۲۵۲ تومان و نرخ فروش آن نیز ۲۸ هزار و ۵۰۹ تومان اعلام شد.

همچنین، در سامانه نیما در معاملات امروز، حواله یورو به قیمت ۲۶ هزار و ۵۱۵ تومان فروخته و حواله دلار به بهای ۲۵ هزار و ۳۲۱ تومان معامله شد.

قیمت دلار در بازار آزاد ۲۹ هزار و ۳۰۰ تومان

به گزارش ایرنا، امسال قیمت دلار در صرافی‌ های بانکی تا دهه نخست خردادماه در کانال ۲۵ هزار تومان نوسان داشت و سپس وارد کانال ۲۶ و ۲۷ هزار تومان شد. در این شرایط بانک مرکزی با اختیاراتی که سران سه قوه برای کنترل بازار ارز داد وارد عرصه شد و با اعمال سیاست‌هایی همچون خرید ارز صادرکنندگان و همه افراد با قیمت توافقی و واردات ارز به کشور بدون هیچ محدودیتی توانست نبض بازار را به کنترل خود درآورد.

براین اساس در یک هفته گذشته که نرخ دلار در بازار آزاد تا ۳۳ هزار و ۵۰۰ تومان پیش‌روی کرده بود با افت تقریبی روزانه ۵۰۰ تومان دوباره به کانال ۲۹ هزار تومان بازگشت و در لحظه مخابره خبر با رقم ۲۹ هزار و ۳۰۰ تومان معامله می‌شود.

تداوم سیر نزولی قیمت دلار در بازار

عضو شورای‌عالی کانون صرافان گفت: بازار ارز آرام است و سیر نزولی قیمت دلار ادامه دارد و دلار بین ۳۰ هزار تومان تا ۳۰ هزار و ۵۰۰ تومان در نوسان است.

به گزارش ایرنا، بانک مرکزی در ادامه مدیریت بازار ارز و کاهش نوسانات ارزی دو بخشنامه مهم صادر کرد. در بخشنامه نخست صرافی‌ها مجاز بودند ارز صادرکنندگان را با نرخ توافقی خریداری کنند و به متقاضیان بفروشند.

قیمت دلار در صرافی ملی ایران | جدول قیمت دلار

تنها چند روز پس از ابلاغ این بخشنامه به صرافی‌های سراسر کشور امروز در بخشنامه جدیدی به صرافی‌ها اجاره داد علاوه بر صادرکنندگان،‌ ارز تمام اشخاص حقیقی و حقوقی را با نرخ توافقی خریداری کرده و به متقاضیان بفروشند.

«کامران سلطانی‌زاده» عضو شورای عالی کانون صرافان درباره وضعیت بازار پس از ابلاغ بخشنامه‌های بانک مرکزی به ایرنا، گفت: وضعیت بازار ارز آرام است و قیمت‌ها در صرافی‌ها بین ۳۰ هزار تومان تا ۳۰ هزار و ۵۰۰ تومان در نوسان است.

وی افزود: همه متقاضیان می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از صرافی‌ها تهیه کنند البته افرادی که بلیت سفر داشته باشند دلار را با نرخ ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان تهیه می‌کنند.

به گفته عضو شورای عالی کانون صرافان، در بازار نیمایی نیز عرضه‌کننده زیاد و خریدار کم است.

وی درباره بخشنامه جدید بانک مرکزی توضیح داد: بخشنامه خوبی است و تمام مردم (اشخاص حقیقی و حقوقی) می‌توانند ارز خود را با قیمت توافقی به صرافی‌های سراسر کشور بفروشند.

سلطانی زاده ادامه داد: با ابلاغ بخشنامه جدید آورده و ورود ارز به بازار در کنار ارزهایی که صادرکنندگان می‌فروشند افزایش یابد در نتیجه قیمت ارز در بازار باز هم به تعادل بهتری می‌رسد.

وی تصریح کرد: تمام صرافی‌ها می‌توانند ارز خریداری شده توسط مردم و شرکت‌های حقیقی و حقوقی را با یک درصد حاشیه سود بفروشند.

کاهش ۲۰۰۰ تومانی قیمت دلار در ۴ روز اخیر

رئیس سابق کانون صرافان با اعلام اینکه نرخ ارز در چهار روز گذشته به طور میانگین روزانه ۵۰۰ تومان کاهش داشته است، گفت: در روزهای اخیر با توجه به ابلاغیه بانک مرکزی شاهد افزایش عرضه حجم قابل توجهی از ارز صادرکنندگان هستیم که باعث شد نرخ دلار دو کانال قیمتی افت داشته است.

«احمد لواسانی» روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در خصوص آخرین وضعیت بازار ارز، با اشاره به تداوم روند افزایش عرضه ارز در مقابل کاهش تقاضا در صرافی‌ها، اظهار کرد: در حال حاضر قیمت دلار در بازار ارز بین ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان در نوسان است.

وی با بیان اینکه نرخ ارز در چهار روز گذشته به طور میانگین روزانه ۵۰۰ تومان کاهش یافته است، افزود: با توجه به اجازه‌ای که به صرافی‌ها برای خرید ارز صادرکنندگان داده شده، قیمت دلار در برخی از صرافی‌ها کمتر از ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان هم عرضه می‌شود، زیرا صرافان با صادرکنندگان توافق می‌کنند و به متقاضیان می‌فروشند و ارز در بازار موجود است.

رئیس سابق کانون صرافان با بیان اینکه در بازار ارز تقاضا به‌صورت جدی وجود ندارد، ادامه داد: صرافان بیشتر نگران خرید ارز هستند، چون باید ارز را با مسوولیت خود خریداری کنند، زیرا روند کاهشی قیمت ادامه خواهد داشت.

وی توضیح داد: در بحث فروش ارز بر اساس مصوبه بانک مرکزی سقف ۲ هزار دلار برای هر نفر در مصارف سایر (خرید ارز از صرافی با کارت ملی و بدون مدارک مسافرتی، درمانی، دانشجویی و...) در نظر گرفته شده است. منظور از مصارف سایر، مصارفی است که دلیلی ندارد و فرد بر اساس نیاز خود ارز می‌خرد.

به گفته لواسانی تقاضا برای خرید ارز کاهش یافته است و خریداران بازار را رصد می‌کنند و چنانچه خبرهای خوبی از بازار ارز منتشر شود و سفته‌بازی را شاهد نباشیم به‌طورقطع متقاضی واقعی برای خرید ارز مراجعه می‌کند، البته افرادی برای حفظ سرمایه ارز می‌خرند که این‌ها هم احتیاط در در پیش گرفتند، زیرا ممکن است با کاهش قیمت ارز، سرمایه خود را از دست بدهد.

این فعال بازار ارز درباره وضعیت بازار ارز در روزهای آینده گفت: انتظار و مهم‌ترین خواسته فعالان، ایجاد ثبات در بازار است، حتی اگر قرار است نرخ ارز کاهش یابد توقع داریم این کاهش با آهنگی ملایم باشد تا افراد متضرر نشوند.

لواسانی گفت: در روزهای اخیر با توجه به ابلاغیه بانک مرکزی شاهد افزایش حجم قابل توجهی ارز صادرکنندگان به سوی شبکه صرافی‌ها هستیم و نرخ دلار در این مدت دو کانال قیمتی افت داشته است.

پس از ابلاغیه جدید بانک مرکزی به صرافان مبنی بر اجازه خرید اسکناس ارز صادرکنندگان با نرخ توافقی، خریداری و به متقاضیان ارز (بدون محدودیت) بفروشند، باعث شد حجم قابل توجهی از ارز صادرکنندگان به شبکه صرافی‌ها عرضه شده است.

بر اساس این گزارش با پیشی گرفتن عرضه بر تقاضای ارز، نرخ دلار روز گذشته حدود ۱۲۰۰ تومان در صرافی‌ها کاهش یافت.

آمار صرافی‌ها هم کاهش تقاضا برای خرید ارز را نشان می‌دهد به‌طوری‌که روز گذشته صادرکنندگان بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار دلار ارز در صرافی‌ها عرضه کردند که تنها ۷۰۰ هزار دلار (کمتر از ۴۰ درصد) بفروش رفت و برای یک میلیون و ۱۰۰ هزار دلار دیگری خریداری وجود نداشته است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها