سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست عالیرتبه شورای امنیت:

تحریم های سازمان ملل نباید امنیت غذایی جهانی را به خطر بیندازد

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست عالیرتبه شورای امنیت در مورد پاسخگویی و اجرای عدالت در قبال نقض جدی قواعد حقوق بین‌الملل اظهار کرد: نقض جدی حقوق بین‌الملل بدون مجازات ادامه دارد و شورای امنیت در مواردی در انجام مسئولیت‌ های خود در این زمینه کوتاهی کرده است.
کد خبر: ۱۳۶۸۷۲۷

به گزارش جام جم آنلاین، مجید تخت روانچی با اشاره به تداوم جنایات رژیم اسرائیل علیه مردم مظلوم فلسطین گفت: سکوت شورای امنیت در قبال جنایات مستمر، مستند و غیر قابل انکار رژیم اسرائیل علیه ملت فلسطین که جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت تلقی شود، نمونه بارز این بی‌مسئولیتی و انفعال است.

این دیپلمات ارشد تاکید کرد: پاسخگویی در قبال نقض جدی قواعد اساسی حقوق بین‌الملل، به‌ویژه مواردی که به عنوان هنجارهای آمره پذیرفته و به رسمیت شناخته شده و به عنوان پایه و اساس نظم حقوقی بین‌المللی عمل می‌کنند، در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی ضروری است. در عین حال، دولت‌ها تعهد حقوقی اولیه در پایبندی به حقوق بین‌الملل و جلوگیری از ارتکاب جنایات و نیز پیگرد قانونی آنها را بر عهده دارند.

روانچی ادامه داد: اقدامات قهری یکجانبه (تحریم‌های یکجانبه) اعمال خلاف بین‌المللی است که توسط برخی کشورها به عنوان روشی جنگی در گرسنگی‌دادن غیر نظامیان به کار می‌رود. این اقدامات غیر قانونی ناقض منشور ملل متحد و قوانین بین‌المللی است.

وی تاکید کرد: کشورهایی که اقدامات قهری یکجانبه از جمله تحریم‌ ها را به عنوان سیاست دولتی اعمال می‌کنند، باید در قبال چنین جنایاتی پاسخگو باشند.

روانچی در ادامه به تحریم‌ های آمریکا علیه ایران اشاره کرد و گفت: ایران برای چندین دهه هدف شدیدترین تحریم‌های اقتصادی و مالی ایالات متحده بوده است. این اقدامات غیر قانونی مستقیماً زندگی آسیب‌پذیرترین جمعیت ایران از جمله کودکان، سالمندان و بیماران را به خطر انداخته است. حتی برخی از بیماران، به‌ویژه کودکان مبتلا به بیماری‌های نادر، در نتیجه محدودیت‌های واردات دارو و تجهیزات پزشکی جان خود را از دست داده‌اند که واقعیتی دلخراش است.

نماینده ایران در ادامه به رای دیوان بین‌المللی دادگستری علیه آمریکا اشاره کرد و گفت: در تاریخ سه اکتبر ۲۰۱۸، دیوان به اتفاق آرا با صدور حکمی مبنی بر قرار موقت، ایالات متحده را ملزم به لغو هرگونه تحریم در مورد واردات کالاهای بشردوستانه کرد. متأسفانه ایالات متحده نه‌تنها به حکم دادگاه تمکین نکرده بلکه با اعمال تحریم‌های بیشتر، به‌ویژه در طول همه‌گیری کووید-۱۹، آن را نقض کرده است.

نماینده دائم ایران به دیدار اخیر گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد تأثیر منفی اقدامات قهری یکجانبه از ایران نیز اشاره کرد و گفت: گزارشگر در بیانیه خود بعد از بازدید از ایران بر غیر قانونی بودن این اقدامات وحشیانه تأکید و اعلام کرد که «دولت‌ها بر اساس قوانین بین‌المللی حقوق بشر موظف‌اند تضمین کنند که هرگونه فعالیت تحت صلاحیت یا کنترل آنها منجر به نقض حقوق بشر نمی‌شود و در این راستا از کشورهای تحریم‌کننده به‌ویژه ایالات متحده می‌خواهد که اصول و هنجارهای حقوق بین‌الملل را رعایت کرده و تمامی تحریم ها، به‌ویژه در حوزه‌هایی که بر حقوق بشر و زندگی همه مردم در ایران تأثیر می‌گذارد، را لغو کنند.»

سفیر ایران در این نشست با انتقاد از تلاش برخی کشورها در سطح ملی به بهانه مقابله با بی‌کیفری و حمایت از پاسخگویی بر اساس اصل صلاحیت جهانی، گفت: گزینشی برخوردکردن و اعمال خودسرانه اصل اعمال صلاحیت جهانی توسط برخی کشورهای خاص به بهانه مقابله با بی‌کیفری، یک نگرانی جدی است که نظم حقوقی بین‌المللی مبتنی بر حقوق بین‌الملل، به‌ویژه اصول اساسی حقوق بین‌الملل مانند اصل برابری حاکمیت دولت‌ها که در منشور ملل متحد ذکر شده است، را تضعیف می‌کند.

منبع: ایسنا

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها