رئیس جمهوری سنگال که ریاست دوره‌ای اتحادیه آفریقا را نیز برعهده دارد، برای «رساندن صدای نگرانی» نگرانی مردم این قاره که بحران غذایی به شدت بسیاری از ساکنان آن را تهدید می‌کند، در سفر امروز (پنجشنبه) خود به روسیه، با ولادیمیر پوتین همتای روس خود ملاقات می‌کند.
کد خبر: ۱۳۶۸۶۷۸
به گزارش جام جم آنلاین، «مالی سال» قرار است در سفر امروز خود با ولادیمیر پوتین همتای روس خود دیدار کند تا صدای نگرانی مردم قاره‌ای باشد که به شدت با بحران غذایی به عنوان یکی از تبعات جنگ در اوکراین مواجه هستند.

مالی سال امروز در شهر سوچی، به همراه «موسی فکی محمد» رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا با پوتین ملاقات می‌کند.

رئیس جمهوری سنگال پیشتر در دیدار با صدراعظم آلمان این سفر را اعلام کرد و گفت: ما خواستار صلح هستیم و برای برقراری آتش‌بس تلاش می‌کنیم. این موضع آفریقاست.

در حقیقت در ۱۰ مه (۲۰ اردیبهشت) در جریان نشستی در دفتر اتحادیه آفریقا در مورد این سفر به منظور «مشارکت در آرام کردن جنگ» و «آزادسازی ذخایر غلات و کود‌های مسدود شده» به مقصد آفریقا، تصمیم‌گیری شد.

بر پایه این گزارش، رئیس جمهوری سنگال بار‌ها در مورد تبعات جنگ اوکراین به ویژه بر قاره سیاه به ویژه به دلیل افزایش بهای سوخت و ایجاد مشکلاتی در دسترسی به گندم مورد نیازی که بخش اعظم آن از روسیه و اوکراین وارد کشور‌های آفریقایی می‌شد، سخن گفته است.

نام رئیس جمهوری سنگال در حالی به عنوان یک میانجی مطرح می‌شود که این کشور در رای‌گیری سازمان ملل برای محکوم کردن روسیه رای ممتنع داد. همچنین «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین برای سخن گفتن با سران اتحادیه آفریقا ابراز تمایل کرده است.

با اینحال به گفته دفتر رئیس جمهوری سنگال وی قرار نیست در این سفر بازدیدی از اوکراین داشته باشد و روز جمعه روسیه را برای حضور در نشستی در آکرا ترک خواهد کرد.

بحران غذایی در آفریقا

اولویت مکی سال و موسی فکی بیش از هر چیز تلاش برای حل بحران غذایی است که آفریقا را تهدید می‌کند. رئیس کنونی اتحادیه آفریقا و رئیس کمیسیون سازمان پان آفریقایی برنامه مشخصی دارند و آن فراهم کردن امکان آزادسازی غلات و کود‌های مورد نیاز جهان و ازسرگیری صادرات آن از روسیه و اوکراین است.

بر اساس آنچه رئیس جمهور سنگال در ابتدای هفته خطاب به اروپایی‌ها گفت، مسئله مهم اجتناب از بروز بحران غذایی جدی در آفریقا است. زیرا علاوه بر افزایش قیمت گندم، اکنون مساله گرانی کودهامطرح است که محصولات را در فصل برداشت تهدید می‌کند. این امر می‌تواند راندمان کشت غلات در آفریقا را ۲۰ تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

رادیو فرانسه حاکی است:d بسیاری از کشور‌ها به کود‌های تولید شده در روسیه، اوکراین و بلاروس وابسته هستند. با این حال، اثرات تحریم‌ها علیه روسیه، تبعات جنگ اوکراین و در نهایت افزایش قیمت گاز باعث جهش قیمت کود‌های نیتروژن شده است که کشاورزان آفریقا را با مشکل جدی تامین آن مواجه کرده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

جنگ در اوکراین چهارمین ماه خود را می‌گذراند و واکنش‌ها به تهاجم روسیه، ارسال تسلیحات به این کشور و بروز تبعات تازه آن در زمینه‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی همچنان ادامه دارد.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

نیازمندی ها