معاون امور گمرکی گمرک ایران اعلام کرد

جزئیات واردات ۴.۵ میلیارد دلار کالای اساسی

رییس کل گمرک کشور گفت: سه میلیون تن کالای اساسی در حال اجرای تشریفات گمرکی برای ورود به کشور است که کار‌های مربوط را با سرعت و شدت زیاد انجام می‌دهیم.
کد خبر: ۱۳۶۸۰۳۸
به گزارش جام جم آنلاین، علیرضا مقدسی بامداد یکشنبه در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان غربی افزود: هر ۱۵ ثانیه یک کامیون کالای اساسی از بنادر و گمرکات کشور به مقصد‌های مختلف داخلی، از گمرک ترخیص می‌شود.

وی اضافه کرد: علاوه بر اقلام موجود در انبارها، حدود ۴۰۰ هزار تن کالای اساسی هم در حال تخلیه بوده و بیش از ۷۰۰ هزار تن کالا نیز در لنگرگاه وجود دارد که به محض انجام مقدمات، روند تخلیه آن‌ها به انبار‌های گمرک آغاز خواهد شد.

مقدسی گفت: این آمار نشان دهنده تلاش روزافزون گمرک در مسیر تامین کالا‌های اساسی مورد نیاز مردم است که امیدواریم بتوانیم بیش ازپیش در این مسیر موفق باشیم.

رییس کل گمرک کشور ادامه داد: حذف ارز ترجیحی با شجاعت دولت سیزدهم به انجام رسید و دولت هزینه این کار را به جان خرید تا این کار را انجام دهد.

مقدسی اظهار کرد: در حال حاضر شرایط خاصی در کالا‌های اساسی در دنیا حاکم شده و همه کشور‌ها در حال حفظ و افزایش ذخایر خود هستند و ما نیز ناگزیر به حذف ارز ترجیحی بودیم تا این ذخایر را حفظ کنیم.

وی افزود: به موازات این امر، دولت سیزدهم تمام توان خود را برای تامین کالا‌های اساسی انجام داده و از هیچ تلاشی در این خصوص فروگذار نکرده است.

وی با اشاره به صادرات ۸.۵ میلیارد دلاری کشور طی ۲ ماه نخست امسال تاکید کرد: این رقم، ۳۷ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده که امیدواریم همین روند را ادامه دهیم.

رییس کل گمرک ایران، ظرفیت‌های صادراتی آذربایجان غربی را بسیار زیاد و قابل توجه اعلام کرد و ادامه داد: در این استان، طی ۲ ماه ابتدایی سال ۱۱۲ میلیون دلار صادرات ثبت شده که البته می‌تواند از این بیشتر باشد.

مقدسی با اشاره به مشکلات مطرح شده در این جلسه در خصوص فعالیت گمرک، این نهاد را مجری سیاست‌ها دانست و اضافه کرد: در حوزه بخشنامه‌های صادره، سهم ما فقط ۱۰ درصد بود و ما مجری ۹۰ درصد دیگر بخشنامه‌هایی بودیم که از دیگر نهاد‌ها صادر می‌شد.

در این جلسه، تجار و بازرگانان آذربایجان غربی به بیان مشکلات خود پرداختند.

حذف معافیت گمرکی واردات ماشین آلات صنعتی، توجه به صادرات زودهنگام محصولات کشاورزی به ویژه اقلام یخچالی از جمله برخی مشکلات مطرح شده در این نشست بود.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها