شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ایران:

سوخت نه گران می شود و نه سهمیه تغییری میکند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: با همکاری ایران و روسیه در ساخت نیروگاه هسته ای، یک نیروگاه تاسیس و دو نیروگاه در حال ساخت است.
کد خبر: ۱۳۶۷۷۴۶

به گزارش جام جم آنلاین، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در حاشیه نشست مشترک «جواد اوجی» وزیر نفت ایران و «الکساندر نواک» معاون نخست‌وزیر فدراسیون روسیه با اشاره به اینکه روابط ایران و روسیه در حوزه هسته‌ای محدود به نیروگاهی نیست و مسائلی چون سوخت نیروگاه هسته ای، رادیو ایزوتوپ ها، ایزوتوپ های پایدار و مسئله گداخت را هم شامل می‌شود گفت: ما با روسیه در مورد توسعه فاز ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر در حال مذاکره هستیم.

به گفته کمالوندی، این موارد پروژه‌های بزرگی هستند به سرمایه‌گذاری زیادی نیاز دارند. از همین رو، باید موضوعات مالی را در نظر داشته باشیم و در همین راستا با روسیه مذاکره می‌کنیم.

پیش از این رئیس وقت سازمان انرژی اتمی تامین منابع مالی را عامل کند شدن روند ساخت و تکمیل نیروگاه‌ های دو و سه بوشهر دانسته بود.

علی اکبر صالحی در این باره گفته بود تا حدودی در پرداخت اقساط خود به روس ها به دلیل مسائل اقتصادی و تحریم ها دچار مشکل شده‌ایم و نتوانسته‌ایم به موقع مبالغ را پرداخت کنیم و این موضوع موجب کند شدن، روند تکمیل و ساخت نیروگاه‌ها شده است.

طبق اعلام سازمان انرژی اتمی هر کدام از نیروگاه‌های فاز ۲ و ۳ هزار مگاوات برق تولید خواهند کرد، البته اکنون سه سال از زمان آغاز ساخت این دو نیروگاه می‌گذرد و برای تکمیل به ۵ سال دیگر زمان نیاز است.

طرح تکمیل و راه‌اندازی فاز ۲ و ۳ نیروگاه بوشهر، سال ۱۳۹۵ به تصویب رسید و دولت وقت تابستان سال ۹۸ از شروع عملیات اجرایی فاز دوم خبر داد.

شرکت روس اتم در ده سال گذشته پیمانکار اصلی نیروگاه اتمی بوشهر بوده است‌.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها