رئیس سازمان سنجش آموزش کشور به شائبه ها و ابهامات در خصوص احتمال لو رفتن سوالات کنکور سراسری پاسخ داد و گفت: تمام تلاش ما در برگزاری آزمون سراسری رعایت حق و عدالت است.
کد خبر: ۱۳۶۷۶۶۸

به گزارش جام جم آنلاین، عبدالرسول پورعباس امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه گلستان در خصوص شائبه لو رفتن سوالات کنکور اظهار کرد: سازمان سنجش سوالات کنکور را تحت قرنطینه های بسیار پیچیده طراحی می‌کند و سپس آن را به بانک سوالات می فرستد و بانک سوالات در شریط تصادفی از آن استفاده می کنند و در نهایت دفترچه سوال از آن خارج می‌شود.

وی با بیان اینکه عوامل کنکور در شرایط قرنطینه‌ای پیچیده‌ای قرار دارند، افزود: این افراد در مدت ۶ ماه هیچ نوع ارتباط فیزیکی با جهان خارج و حتی خانواده خود ندارند و هوا را هم از طریق چند فیلتر رد می کنند تا به آنها برسد تا در نتیجه این اقدامات ذره‌ای از کاغذ از این محیط قرنطینه خارج نشود.

طراحان سوال کنکور چگونه قرنطینه می شوند؟

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اضافه کرد: در محل قرنطینه عوامل کنکور سیستم صوتی و دستگاه های خاصی تحت نظارت دستگاه های امنیتی قرار دارد و محیط زندگی آنها در محیطی کاملا بسته، امنیتی و زمان‌بر است مخصوصا امسال که پاسخنامه و دفترچه کنکور سه برابر می شود زمان حضور عوامل کنکور نیز در قرنطینه سه برابر خواهد شد.

پورعباس با بیان اینکه بسته‌های محتوای سوالات کنکور تا رسیدن به نقطه برگزاری آزمون حفاظت می شوند، گفت: هر دفترچه و سوال وارد پاکت شده و پاکت پلمپ می‌شود و سپس در فضای بسته و امنیتی نگه‌داری می شوند و فقط داوطلب می تواند آن را باز کند.

وی تاکید کرد: تمام سوالات آزمون سراسری به طور هوشمند کد می گیرد و ثبت می شود و تحت مراقبت های ویژه منتقل خواهد شد که در استان های دوردست با پرواز و در شهرستان ها با خودروهایی به همراه تیم حفاظت ویژه متتقل می شود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه در شهرستان‌ نیم ساعت قبل برگزاری آزمون، بسته اولیه باز می شود، یادآور شد: سوالات کاملا شخصی است و مشخصات داوطلب در آن درج شده که سوالات باید روی میز داوطلب قرار گیرد و خود داوطلبان آن را باز کنند اگر سوال روی میز داوطلب نرود، نمی شود سوال دیگری به وی داد.

سه دفترچه ای شدن آزمون سراسری

پورعباس متذکر شد: ممکن است سوالات کنکور لو برود اما با این سیستم حفاظتی چنین امری چگونه میسر می شود، گاهی اوقات آزمون که شروع می شود برخی افرادی نفوذی با حضور در آزمون سراسری سعی می کنند از طریق عکس های دیجیتالی و پیچیده سوالات را به بیرون مخابره کنند، گرچه تاکنون چنین تخلفاتی بعد آزمون دیده شده اما تمامی این افراد گرفتار شدند.

وی با بیان اینکه قبل آزمون مشکلی در زمینه لو رفتن سوالات وجود ندارد اما بعد از آزمون امکان کارشکنی این افراد وجود دارد، تاکید کرد: براساس اعلام دستگاه های امنیتی نیم ساعت زمان نیاز است که این افراد سوالات را به بیرون مخابره کنند و نیم ساعت زمان نیاز دارد که سوالات در بیرون حل شود و بعد مدت یک ساعت و ۱۰ دقیقه نیز پاسخنامه و دفترچه جمع آوری می شود و دفترچه و پاسخنامه جدید در اختیار داوطلب قرار می گیرد و با این روش کار این افراد تقریبا دیگر فایده ای ندارد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: متخلفان این حوزه شبکه های رقیب هم هستند و گاهی اوقات خودشان خود را لو می دهند، از طرفی سه برابر کردن دفترچه ها و پاسخ آزمون برای همین مسئله است که از تخلفات این بخش جلوگیری کنیم.

توصیه به یادگیری بازخوردگیری روانشناسانه

پورعباس با بیان اینکه به ناظران و عوامل حفاظت و حراست آزمون توصیه می کنیم روانشناسی را یاد بگیرند و با نگاه به داوطلب متوجه شوند که آیا این داوطلب واقعی است و یا اینکه با هدف دیگری وارد صحنه شده است، ابراز داشت: امسال عوامل نفوذی در آزمون سراسری با کمک دستگاه های امنیتی شناسایی شدند و تحت کنترل ویژه مجموعه های امنیتی و سازمان سنجش قرار دارند.

وی در پایان تاکید کرد: به داوطلبان کنکور نوید می دهیم امیدوار باشند که امسال آزمون سراسری به بهترین نحو برگزار می شود و تمام تلاش ما رعایت حق و عدالت است تا حق هیچ یک از دانش آموزان ضایع نشود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
راویان زینبی (س)

واکاوی نقش زنان در انتقال فرهنگ عاشورا در گفت‌وگو با یک پژوهشگر مسائل دینی

راویان زینبی (س)

نیازمندی ها