سخنگوی ارتش یمن گفت: پدافند هوایی این کشور یک فروند هواپیمای جاسوسی «کاریال» عربستان ساخت ترکیه را به دلیل نقض آتش بس جاری میان دو کشور، ساقط کرده است.
کد خبر: ۱۳۶۷۰۶۲

به گزارش جام جم آنلاین، سرتیپ یحیی سریع دقایقی پیش در توئیتی اعلام کرد: پدافد هوایی ارتش یمن توانست این هواپیما را صبح امروز شنبه و در حالی که آتش بس را نقض کرده بود، در حال انجام ماموریت‌های خصمانه در حریم هوایی «حیران» واقع در استان «حجه» ساقط کند.

به گفته او، این هواپیما به وسیله یک فروند موشک دست ساز زمین به هوا ساقط شده که هنوز نوع و مدل آن فاش نشده است.

یحیی سریع تاکید کرد نیرو‌های مسلح یمن آماده پاسخگویی به هرگونه نقض آتش بس یا تجاوز از سوی نیرو‌های متجاوز است و چنین حملاتی عدم تعهد و جدیت نیرو‌های متجاوز به آتش بس و برقراری روند صلح را نشان می‌دهد.

منابع خبری بامداد شنبه گزارش دادند، ائتلاف سعودی - که از روز ۱۴ فروردین و به دنبال آتش بس اعلام شده از سوی سازمان ملل همچنان به تجاوزگری‌های خود ادامه می‌دهد، در ۲۴ ساعت گذشته ۹۸ بار آتش‌بس یمن را نقض کرده است.

ائتلاف سعودی در دو نوبت با هواپیما‌های تجسسی مسلح منطقه حیس استان الحدیده را هدف قرار دادند و ۱۱ بار نیز پرواز تجسسی بر فراز مناطق حیس، التحیتا و مقبنه انجام دادند.

نیرو‌های ائتلاف سعودی نیز مناطقی در حیس و الجبلیه را هدف حملات راکتی و توپخانه خود قرار دادند.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد.

برخلاف انتظار سعودی‌ها، حملات آن‌ها به سپر محکم مقاومت ملت یمن برخورد کرد و بعد از هفت سال پایداری و ضربات دردناک یمنی‌ها به عمق اراضی سعودی‌ها، بویژه تاسیسات آرامکو، ریاض به ناچار تن به آتش بس به امید خروج از باتلاق

جنگ یمن داد. با اینحال، سعودی‌ها در طول این مدت هیچگاه به تعهدات خود جهت حفظ آتش بس برقرار شده، عمل نکردند.

شورای عالی سیاسی یمن پیشتر در نشستی به ریاست مهدی المشاط اعلام کرده بود که تمدید آتش‌بس در گرو ارزیابی مرحله فعلی است.

شورای عالی سیاسی یمن در این نشست خواسته بود که میزان پایبندی ائتلاف متجاوز به مفاد آتش بس فعلی که دوم ژوئن (۱۲ خرداد) به پایان می‌رسد و مواردی که در این آتش بس برای کاهش درد‌ها و رنج‌های مردم یمن آمده مانند گشایش

راه‌های مواصلاتی در استان تعز و سایر استان‌ها در نظر گرفته شود.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها