رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا خبر داد

جولان گرد و خاک در اکثر نقاط کشور | کاهش دما تا ۱۰ درجه‌ در برخی مناطق

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از فعالیت سامانه بارشی، آبگرفتگی معابر و برخورد صاعقه و افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع موج تا ۳ متر در دریای خزر خبر داد.
کد خبر: ۱۳۶۶۷۶۳

به گزارش جام جم آنلاین، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از فعالیت سامانه بارشی و بارش باران، گاهی رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، احتمال ریزش تگرگ در مناطق مستعد از چهارشنبه تا شنبه(۲۸ تا۳۱ اردیبهشت)خبر داد.

این شرایط جوی روز چهارشنبه در آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، نیمه شمالی زنجان، دامنه و ارتفاعات گیلان، مازندران و گلستان، پنجشنبه در خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و سمنان مورد انتظار است.

همچنین این وضعیت روز جمعه در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال آذربایجان شرقی و شمال آذربایجان غربی و شنبه در خراسان شمالی، گلستان، مازندران و نیمه شمالی خراسان رضوی پیش‌بینی می‌شود.

این پدیده جوی لغزندگی جاده‌ ها، احتمال برخورد صاعقه و ریزش تگرگ، احتمال آبگرفتگی معابر به‌طور محلی، کاهش دید، احتمال آسیب به سازه‌های موقت، احتمال شکستن درختان فرسوده و اختلال در پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد را به دنبال دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی خودداری از توقف و احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، احتیاط در چرای دام، استحکام سازه‌های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره را توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ دیگر از افزایش میزان سرعت باد( شمالی، شمال‌غربی، شمال‌شرقی) و افزایش ارتفاع موج در ساحل بین ۱ تا ۲ متر و در فرا ساحل بین ۲ تا ۳ متر در دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل گیلان، مازندران، گلستان از پیش از ظهر جمعه تا بعدازظهر شنبه (۳۰ تا ۳۱ اردیبهشت) خبر داد.

در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و احتمال خسارت به قایق‌های صیادی و شناورهای کوچک وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی، پرهیز از شنا به‌ویژه در فراساحل، محدودیت در تردد با قایق‌های سبک و تفریحی، احتیاط در ورود و خروج کشتی‌ها به بندر، محدود کردن فعالیت‌های پشتیبانی صنایع به‌ویژه در فراساحل را توصیه کرد.

در ادامه این هشدار سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش میزان سرعت باد در نواحی شمال‌غربی-جنوب‌غربی و افزایش ارتفاع موج در ساحل بین ۱ تا ۱.۵ متر در فرا ساحل بین ۲ تا ۲.۵ متر از جمعه تا یکشنبه(۳۰ اردیبهشت تا اول خرداد) هشدار صادر کرد.

این شرایط جوی روز جمعه در مناطق شمالی و مرکزی خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و خوزستان، شنبه در خلیج فارس و غرب تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر، هرمزگان و یکشنبه در خلیج فارس و غرب تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهرو هرمزگان مورد انتظار است.

به دنبال وقوع این پدیده جوی احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و احتمال خسارت به قایق‌های صیادی و شناورهای کوچک مورد انتظار است بنابراین سازمان هواشناسی پرهیز از شنا به‌ویژه در فراساحل، محدودیت در تردد با قایق‌های سبک و تفریحی، احتیاط در ورود و خروج کشتی‌ها به بندر، محدود کردن فعالیت‌های پشتیبانی صنایع به‌ویژه در فراساحل را توصیه می‌کند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها