اروپا الزام استفاده از ماسک را در فرودگاه و هواپیما کنار گذاشت

اتحادیه اروپا براساس تصمیم دو نهاد «آژانس ایمنی هوانوردی» و «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها» دستورالعمل استفاده از ماسک را برای مسافران در فرودگاه‌ها و هواپیما‌ها لغو کرد.
کد خبر: ۱۳۶۶۴۲۱

به گزارش جام جم آنلاین، اتحادیه اروپا در پی به روز رسانی دستورالعمل‌های صنعت هوانوردی، تصمیم دارد از امروز دوشنبه الزام استفاده از ماسک را برای مسافران در پرواز‌ها و فرودگاه‌ها لغو کند.

"آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا" (EASA) و " مرکز اروپایی کنترل و پیشگیری بیماری‌ها" (ECDC) هفته گذشته اعلام کردند که اجباری بودن استفاده از ماسک در فرودگاه‌ها و داخل هواپیما از تاریخ ۱۶ می (۲۶ اردیبهشت) لغو می‌شود، هرچند استفاده از ماسک همچنان بهترین راه محافظت در برابر ابتلا به کووید-۱۹ است.

آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: این دستورالعمل به‌روز شده براساس آخرین تحولات در خصوص گسترش همه گیری کووید ۱۹، به ویژه میزان واکسیناسیون و مصونیت طبیعی اکتسابی ارائه شده و همگام با لغو محدودیت‌ها در تعداد روز افزونی از کشور‌های اروپایی صورت می‌گیرد.

به گفته «پاتریک کی» مدیر اجرایی آژانس ایمنی هوانوری اروپا، این اقدام یک گام بزرگ رو به جلو بوده و با قوانین حمل و نقل عمومی سراسر اروپا هماهنگ است.

همزمان «آندریا آمون» مدیر مرکز اروپایی کنترل و پیشگیری بیماری‌ها افزود: اگرچه خطر ابتلا به ویروس همچنان وجود دارد، اما مداخلات غیردارویی و واکسن‌ها باعث شده زندگی ما به حالت عادی بازگردد.

بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که حذف الزام استفاده از ماسک، ضربه‌ای را که همه گیری ویروس کرونا در دوسال گذشته به صنعت حمل و نقل هوایی و گردشگری وارد کرده بود، جبران می‌کند.

آژانس ایمنی هوانوردی اروپا در عین حال متذکر شده است که مسافران آسیب پذیر باید همچنان بدون توجه به دستورالعمل‌های به‌روز رسانی شده، به استفاده از ماسک ادامه دهند، ضمن آنکه فاصله گذاری اجتماعی در مکان‌های سرپوشیده همچون فرودگاه‌ها در صورت امکان تشویق شود.

اقدام جدید اتحادیه اروپا برای حذف الزام ماسک در سفر‌های هوایی در حالی صورت می‌گیرد که جهان همچنان شاهد شناسایی سویه‌های نوظهور است و همه گیری ویروس کرونا به طور رسمی پایان نیافته است. در حال حاضر برخی کشور‌ها شاهد شیوع گسترده کووید هستند و مقامات بهداشتی از دولت‌ها خواسته‌اند محتاط عمل کرده و نسبت به ظهور سویه‌های پرخطرتر هشدار داده اند.

آژانس ایمنی هوانوردی اروپا هم با اشاره به اینکه پژوهشگران همچنان در حال شناسایی سویه‌های نگران کننده‌ای هستند که قابلیت فرار از سیستم ایمنی بدن را دارند، به کارکنان فرودگاه‌ها، خدمه هواپیما‌ها و مسافران توصیه کرده است نسبت به دستورالعمل‌های کشور مقصد هوشیار باشند و به آن‌ها عمل کنند.
 
منبع: ایرنا
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها