حسام عقبایی| عقبایی|عقبایی: خرید مسکن شاید وقتی دیگر

عقبایی: خرید مسکن شاید وقتی دیگر

سخنگوی اقتصادی دولت مطرح کرد

برنامه دولت برای مهار تورم انتظاری اصلاح یارانه‌ ها

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: آسیب‌شناسی تورم انتظاری، مهم‌ترین مسئله در اصلاح یارانه‌ها است و دولت برنامه مشخص و هدفمند برای مهار این تورم انتظاری دارد.
کد خبر: ۱۳۶۵۸۵۸

به گزارش جام جم آنلاین، سیداحسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت، در ساعات پایانی روز گذشته ‌در برنامه زنده خبری با بیان اینکه براساس آسیب‌شناسی تورم انتظاری مشکل اصلی در اجرای طرح اصلاح یارانه‌ها می‌تواند باشد، اظهار داشت: دولت برنامه‌های جدی برای کنترل آن دارد.

وی در این راستا به کنترل سیاست‌ های ارزی اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح موجب کاهش تقاضای ارز شده و بسیاری از افراد که پیش از این برای گرفتن ارز 4200 تومانی صف می‌کشیدند این اشتها را نخواهند داشت و مطمئن هستم که در ادامه اجرا گزارش‌های کاهش تقاضا به دلار و ریال را خواهیم داشت.

وزیر اقتصادی دولت به عامل اطلاع‌رسانی هم اشاره کرد و بیان داشت: باید مردم را در جریان جزئیات این طرح قرار دهیم تا آنها هم در این زمینه همکاری کنند تأثیراتی که اجرای این طرح در افزایش قیمت دارد را اعلام کنیم و مواردی را که هیچ تأثیری بر قیمت آنها نمی‌کند نیز اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

خاندوزی همچنین ادامه داد: برای کنترل تورم انتظاری نظارت جدی بر تخلفات هم در دستور کار قرار می‌گیرد و نباید در این برنامه بزرگ اقتصادی برخی با سهل‌انگاری‌ها و تخلفات خود مسیر حرکت را کند کنند و در این دوران تحول اقتصادی دولت بدون اغماض با همه متخلفان برخورد خواهد کرد.

وی در ادامه بیان داشت: طرح اصلاح یارانه‌ ها موجب کنترل ارز هم خواهد شد. گزارش‌هایی که پس از اختصاص ارز 4200 تومانی در سال 97 داشتیم نشان می‌داد که تقاضا برای واردات برای دارو چندین برابر شده بود و این نشانگر این مسئله است که برخی حتی از محل دارو نیز به فکر درآمد و منابع خودشان هستند.

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به اینکه آیا نرخ ارز پس از این اصلاحات کاهش می یابد؟ گفت: عوامل مختلفی در کاهش نرخ ارز از درگیری‌های نظامی اوکراین و روسیه گرفته و تقاضای ارز تأثیر دارد اما با اطمینان می‌گویم که در هفته‌های بعدی گزارش‌های از کاهش تقاضا بر ارز را خواهیم داشت.

خاندوزی در پاسخ به اینکه یارانه‌ای که برای کالاهای اساسی به صورت پنهان داده می‌شد، چقدر است، عنوان کرد: در سال 1400 حدود 17 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی مورد نیاز مردم و نیز دارو تخصیص یافت و برآورد ما این است که اگر این طرح اجرایی نمی‌شد این رقم امسال به 25 میلیارد دلار افزایش پیدا می‌کرد.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم نگاه منفی به یارانه‌ها ندارد، اظهار داشت: تا زمانی که اهداف اجرای این طرح محقق می‌شود اختصاص یارانه ادامه می‌یابد.

وزیر اقتصادی دولت در پاسخ به برخی افراد که می‌گویند دولت قصد دارد کسری بودجه خود را جبران کند، گفت: به‌ هیچ‌ عنوان دولت سیزدهم چنین قصدی ندارد و به پرداخت یارانه‌ هم معتقد است و تنها اختصاص آن از واردکننده را به مصرف‌کننده تغییر داده است.

خاندوزی در پاسخ به اینکه برخی اعتراضات در مورد اختصاص این یارانه‌ها به افراد وجود دارد، عنوان کرد: افرادی که درباره عدم مشمولیت یارانه‌ها سؤال دارند باید به سایت سازمان هدفمندی یارانه‌ها مراجعه کنند اما افرادی که درباره اینکه در کدام دهک قرار گرفته‌اند باید به سایت وزارت رفاه مراجعه کنند. اما در این میان اگر افرادی باشند که یارانه 45 هزار تومانی را دریافت می‌کردند اما یارانه کمک معیشتی را دریافت نمی‌کند به دستور رئیس جمهور آنها بررسی می‌شوند و هر زمانی به استحقاق آنها برای دریافت این یارانه رسیدیم از همان ابتدای اجرای طرح برای‌شان محاسبه خواهد شد.

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌ها به اعمال قیمت‌های جدید چهار قلم کالای اساسی روغن، لبنیات، مرغ و تخم‌مرغ از امروز اشاره کرد و اظهار داشت: یارانه کمک‌معیشتی اردیبهشت قابل برداشت است.

سخنگوی اقتصادی دولت به فلسفه اجرای اصلاح یارانه‌ ها اشاره کرد و گفت: مثلاً میزان مصرف گوشت گوسفند در افراد ثروتمند 27 برابر خانواده فقیر دهک اول است در بقیه اقلام هم اعداد 6 یا 10 برابر هم وجود دارد.

خاندوزی در ادامه گفت: شاید مردم فکر کنند که اصلاح این یارانه‌ها ابعاد بزرگ افزایش قیمت داشته باشد اما اصلاً اینطور نیست. اصلاح یارانه نهاده‌ها در تعدادی از کالاها افزایش قیمت ایجاد می‌کند که مشخص هستند. در این میان شاید برخی محصولات دیگر و یا غذاها که از این کالاها استفاده می‌شوند نیز افزایش قیمتی داشته باشند. مثلاً در چلو مرغ که گوشت مرغ استفاده می‌شود احتمالاً افزایش قیمتی داشته باشد اما مردم انتظار نداشته باشند که این اصلاح یارانه تورم در سایر خدمات مانند مسکن، حمل‌ونقل و غیره ایجاد کند.

وی افزود: دولت با جزئیات همه این خدمات و احتمال افزایش قیمت‌ آنها را بررسی کرده و کامل اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها